in detaliu va rog

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: in detaliu va rog

Mesaj de Alexandru » 10 Mar 2009, 22:07

Nu trebuie sa pui totul la suflet, stii proverbul" Nu judeca caprioara dupa hienele care o fugaresc".

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: in detaliu va rog

Mesaj de martinik » 11 Mar 2009, 07:52

barosane' hai sa-ti spun 2 cuvinte. daca-ti da cineva gen Florentin, George, Iulian, etc o reteta de-a lor o sa-ti ocupe toata vara pana-ti procuri cele necesare + ca nu o sa-ti iasa din prima pt ca necesita putin efort sa-ti faci propriile bile. eu ti-am trimis ceva detaliat de unde sa te insipiri si daca citesti de 2-3 ori te lamuresti. in ceea ce priveste copy-paste, poate era mai bine sa nu-ti trimit.
daca vroiai retete era mai simplu sa spui asa nu sa intrebi de csl si apoi sa dai peste nas, ca nu cred ca are cineva timp sa stea si sa-ti explice de la 0
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de ciptes » 11 Mar 2009, 16:06

martinik scrie:barosane' hai sa-ti spun 2 cuvinte. daca-ti da cineva gen Florentin, George, Iulian, etc o reteta de-a lor o sa-ti ocupe toata vara pana-ti procuri cele necesare + ca nu o sa-ti iasa din prima pt ca necesita putin efort sa-ti faci propriile bile. eu ti-am trimis ceva detaliat de unde sa te insipiri si daca citesti de 2-3 ori te lamuresti. in ceea ce priveste copy-paste, poate era mai bine sa nu-ti trimit.
daca vroiai retete era mai simplu sa spui asa nu sa intrebi de csl si apoi sa dai peste nas, ca nu cred ca are cineva timp sa stea si sa-ti explice de la 0
Trimite-mi si mie pm-ul care l-ai trimis la Haribo. Multumesc ! :D

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de george-alexandru » 11 Mar 2009, 17:52

HARIBO78 scrie:in primu rand vreau sa va salut pe toti si sa va anunt ca sunt nou pe forum dar si in domeniul pescuitului la crap.A-si vrea sa ma luati ca atare si sa aveti putina rabdare cu mine ,pt ca sunt foarte receptiv(nu ma laud).La un singur lucru sunt cam nedumerit si anume la prepararea boilesului.Rugamintea mea ar fi ca cineva din voi care cunoaste destul de bine aceste retete sa imi explice in detaliu o reteta de boiles (pe romaneste).Sa stiti ca am citit forumul in lung si in lat dar prea putin inteleg din confectionarea boilesului.Daca imi cumpr ex.CSL,nici nu stiu cu ce se mananca ,de acea asi dori sa imi explicati cat se poate de detaliat aceste retete.Sper ca nu sunt prea indraznet si sunt convins ca pe unii dintre voi va inerveaza "stangacimea"mea.Deci in principiu a-si dori ,cand intru intr-un magazin sa stiu ce vreau si la ce sa o folosesc.Avand speranta ca unii dintre voi ma inteleg si ma vor ajuta ,va multumesc anticipat si sper sa am si eu fir intins ceea ce va doresc si vou dragi colegi
Cu respect ,un viitor pescar de crap!!!

in primul rand nu ai cum sa intri in facultate fara a trece mai intai prin scoala generala si liceu,asta ca sa intelegi ca si in pescuit trebuie sa treci prin niste etape.dar ca sa nu pleci de pe forumul nostru cu un gust amar o sa/ti detaliez un pic cum sta treaba cu fabricatul.

In primul rand boilies/ul este o nada complexa formata din:

1- parte solida in care intra mixul,aditivi praf,extracte naturale si lista poate continua.
2-partea lichida in care intra :complex de aminoacizi,arome,atractanti,uleiuri esentiale.
3-si nu in ultimul rand liantul care poate fi laptele de porumb la bilele solubile care in apa se vor descompune sau ouale la bilele care vor fi fierte si in apa nu se vor descompune dar vor avea o perioada de valabilitate mult mai scurta.

ex reteta.

parte solida:
-mix Solar Club Mix 1000g
-robin red(atractant cu valoare nutritiva)100g
-betaina(atractant cu valoare nutritiva)20g
-glm(extract de scoica cu buza verde(atractant cu valoare nutritiva))20g


parte lichida.
-aroma SBS squid octopus 10ml
-Nutrabaits csl(lichior de porumb(lichid nutritiv)) 30ml
-Nutrabaits multimino (creste capacitatea de atractie si valoarea nutritiva)50 ml

liant.
-8 oua daca faci bile fierte
-lapte de porumb (250 ml apa calduta+250ml lapte de porumb)pentru bile solubile.

Fabricare.

-amesteci ingredientele solide.le amesteci si pe cele lichide si le adaugi peste liantul pe care il folosesti si amesteci.
-adaugi mixul rezultat peste partea lichida treptat si framanti pana ce coca ajunge la densitatea plastilinei.
-faci niste carnati grosi din coca rezultata si ai introduci in pistolul de facut carnati
-carnatii rezultati din pistol la dimensiunea dorita se pun pe masa de rulat se ruleaza si asa ies bilele.
-daca ai folosit lapte de porumb le pui in ladite de legume la uscat intr/un loc cu temperatura constanta ferite de rezele solare.
-daca ai folosit oua bilele rezultate le pui cu grija intr/o sita si dupa ce apa a dat in clocot le pui la fiert.cand unele bile au inceput sa se ridice la suprafata le scoti de la fiert si le imprastii pe un prosop pt a se zvanta putin dupa care in ladite la uscare.

iti urez fir intins si spor la treaba.George Alexandru.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de HARIBO78 » 11 Mar 2009, 18:53

george-alexandru scrie:
HARIBO78 scrie:in primu rand vreau sa va salut pe toti si sa va anunt ca sunt nou pe forum dar si in domeniul pescuitului la crap.A-si vrea sa ma luati ca atare si sa aveti putina rabdare cu mine ,pt ca sunt foarte receptiv(nu ma laud).La un singur lucru sunt cam nedumerit si anume la prepararea boilesului.Rugamintea mea ar fi ca cineva din voi care cunoaste destul de bine aceste retete sa imi explice in detaliu o reteta de boiles (pe romaneste).Sa stiti ca am citit forumul in lung si in lat dar prea putin inteleg din confectionarea boilesului.Daca imi cumpr ex.CSL,nici nu stiu cu ce se mananca ,de acea asi dori sa imi explicati cat se poate de detaliat aceste retete.Sper ca nu sunt prea indraznet si sunt convins ca pe unii dintre voi va inerveaza "stangacimea"mea.Deci in principiu a-si dori ,cand intru intr-un magazin sa stiu ce vreau si la ce sa o folosesc.Avand speranta ca unii dintre voi ma inteleg si ma vor ajuta ,va multumesc anticipat si sper sa am si eu fir intins ceea ce va doresc si vou dragi colegi
Cu respect ,un viitor pescar de crap!!!

in primul rand nu ai cum sa intri in facultate fara a trece mai intai prin scoala generala si liceu,asta ca sa intelegi ca si in pescuit trebuie sa treci prin niste etape.dar ca sa nu pleci de pe forumul nostru cu un gust amar o sa/ti detaliez un pic cum sta treaba cu fabricatul.

In primul rand boilies/ul este o nada complexa formata din:

1- parte solida in care intra mixul,aditivi praf,extracte naturale si lista poate continua.
2-partea lichida in care intra :complex de aminoacizi,arome,atractanti,uleiuri esentiale.
3-si nu in ultimul rand liantul care poate fi laptele de porumb la bilele solubile care in apa se vor descompune sau ouale la bilele care vor fi fierte si in apa nu se vor descompune dar vor avea o perioada de valabilitate mult mai scurta.

ex reteta.

parte solida:
-mix Solar Club Mix 1000g
-robin red(atractant cu valoare nutritiva)100g
-betaina(atractant cu valoare nutritiva)20g
-glm(extract de scoica cu buza verde(atractant cu valoare nutritiva))20g


parte lichida.
-aroma SBS squid octopus 10ml
-Nutrabaits csl(lichior de porumb(lichid nutritiv)) 30ml
-Nutrabaits multimino (creste capacitatea de atractie si valoarea nutritiva)50 ml

liant.
-8 oua daca faci bile fierte
-lapte de porumb (250 ml apa calduta+250ml lapte de porumb)pentru bile solubile.

Fabricare.

-amesteci ingredientele solide.le amesteci si pe cele lichide si le adaugi peste liantul pe care il folosesti si amesteci.
-adaugi mixul rezultat peste partea lichida treptat si framanti pana ce coca ajunge la densitatea plastilinei.
-faci niste carnati grosi din coca rezultata si ai introduci in pistolul de facut carnati
-carnatii rezultati din pistol la dimensiunea dorita se pun pe masa de rulat se ruleaza si asa ies bilele.
-daca ai folosit lapte de porumb le pui in ladite de legume la uscat intr/un loc cu temperatura constanta ferite de rezele solare.
-daca ai folosit oua bilele rezultate le pui cu grija intr/o sita si dupa ce apa a dat in clocot le pui la fiert.cand unele bile au inceput sa se ridice la suprafata le scoti de la fiert si le imprastii pe un prosop pt a se zvanta putin dupa care in ladite la uscare.

iti urez fir intins si spor la treaba.George Alexandru.
multumesc ,esti un domn,acuma stiu ce am de facut

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: in detaliu va rog

Mesaj de eugen » 12 Mar 2009, 08:44

Mai in detaliu si simplu de atat, cum a explicat george, nu cred ca se poate.

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: in detaliu va rog

Mesaj de cosmake » 12 Mar 2009, 13:56

George pe linga faptul ca esti un bun pescar (din cite am inteles eu de pe acest forum) esti si un bun cunoscator al partii teoretice dar si un om cu multa rabdare cu noi novicii.Felicitari pentru postul tau si tine-o tot asa ca poate ne mai destupam si noi in arta boilies-urilor.( din cind in cind mai poti sa ne mai dai si noua asa pe intelesul nostru)

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: in detaliu va rog

Mesaj de eugen » 12 Mar 2009, 16:30

Asta inseamna pescar sportiv.
Ca m-am dus eu pe balta, odata, eu nu prindeam decat aerosoli si apa la galosi si era un pescar acolo. M-am dus sa-l intreb cu ce da si mi-a zis in doi peri "cu undita bai, nu vezi" :)

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: in detaliu va rog

Mesaj de Alexandru » 12 Mar 2009, 18:09

Si nu avea dreptate? =))

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: in detaliu va rog

Mesaj de eugen » 12 Mar 2009, 22:21

Mi se pare corect.
Meseria se fura .

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: in detaliu va rog

Mesaj de eugen » 12 Mar 2009, 22:26

Eu, pana am invatat sa fac boilesuri, am tot gustat din ele, mai de la unul mai de la altul, ca sa-mi dau seama cu ce sunt facute, pana am devenit dependent.
Am impresia ca unul din ei a folosit canepa salbarica, d-aia indiana.
Asa ca, nici boilesuri nu am invatat sa fac, dar dependent am devenit din cauza lor. Aia aste, mama ei de canepa :D :))


PS. Apropos, nu aveti cumva niste canepa. =))
Cu stima.

Avatar utilizator
Aurelian24
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Feb 2009, 09:44

Re: in detaliu va rog

Mesaj de Aurelian24 » 13 Mar 2009, 10:26

Salutare tuturor
As vrea sa il intreb pe Alex de unde isi procura faina de ovaz , am vazut ca o foloseste in reteta lui de boilies ;;)
Fir intins

Avatar utilizator
valentyn
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 17 Ian 2009, 21:56
Localitate: timisoara

Re: in detaliu va rog

Mesaj de valentyn » 19 Mar 2009, 11:15

HARIBO78... :lol:
Nimeni nu are nimic cu tine , si nu e vorba de secrete ,cum a spus si domnul Florentin nu poate lumea de aici sa explice pentru fiecare nou venit cum se fac niste bile , tot dansul a spus ca sunt chestii explicate pe forum pe care tu trebuie doar sa le cauti in anumite sectiuni si ai sa dai de ele (DACA NU ESTI PREA COMOD SA FACI ASTA ??? ) , cu privire la denumiriile in alte limbi iti spun sincer ca asa le gasesti si in magazin si din cauza aceasta lumea s-a obisnuit sa le denumeasca asa.
Asta ti le spune cu respect tot un incepator in pescuitul la crap ,si in facutul celebrelor bile,cu mentiunea ca nu am intrebat pe nimeni de aici cum se fac,din ce se fac,etc...ci ma-m rezumat doar la cautatul in anumite topicuri a retetelor si a explicatiilor indetaliate despre fiecare produs pe care il contine un boiles , si iti recomand si tie acest lucru ,si inca ceva iti recomand sa urmaresti si emisiuniile dl-ui Iuga si cu siguranta iti vor folosi pentru ca sunt foarte explicative : acum stai linistit ca nici daca iti va spune cineva cum se face un boiles tot nu vei invata peste noapte (asa cum doresti tu),iti trebuie ceva lectura sa inveti fiecare produs,ce contine,la ce se foloseste si cand se foloseste,dar te las pe tine sa le descoperi tu.
Bafta la bile,si nu mai fi ofticat pe oamenii astia de aici,un pescar adevarat nu face niciodata asa ceva. **== Ai rabdare si ai sa inveti ,la urma urmei nu e ceva foarte complicat.
FIR INTINS.!
pastrati apele curate...

Avatar utilizator
CARPediem
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2009, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: in detaliu va rog

Mesaj de CARPediem » 21 Mar 2009, 22:35

Alexandru scrie:... Bilele tari cu oua le fierb numai in abur iar solubilele le usuc bine pe calorifer si apoi in aer liber....
@Alexandru

Salut Alexandru, am si eu cateva intrebari in legatura cu boiliesurile facute la abur:

0. Fierberea necesita vase speciale pentru gatit cu aburi (din acelea din comert)?
1. Cat timp le fierbi in abur???? (Cum iti dai seama ca sunt fierte suficient?)
2. Cum procedezi dupa ce le scoti din abur?
3. Cat timp le lasi la uscat pana sa le folosesti sau pana sa le pui la pastrare?
4. Unde si mai ales cum le pastrezi?

As vrea sa incerc modalitatea asta de a face boiliesuri si am observat ca ai spus ca tu asa ti le faci de ceva timp.
Prin urmare cred ca ai ceva experienta si ai putea sa ma informezi mai bine si mai ..."in detaliu".

Fir intins si ... la mai mare (peste) !!! :-h

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: in detaliu va rog

Mesaj de cristea radu » 22 Mar 2009, 10:52

Salut!
Am gasit un aparat de gatit pe aburi la promotie si nu am rezistat tentatiei.
@alexandru
Poate imi spui cat timp le lasi in functie de dimensiune.
Si inca ceva:pe afisajul electronic imi apar mai multe tipuri(gen orez,peste,pui),banuiesc ca pe fiecare in parte face aburi mai tare sau mai incet.Daca ai si tu asa ceva pe care din moduri le faci?
NUMAI BINE :-h

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”