monturi de crap

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
teacher64
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 20 Ian 2008, 20:32
Localitate: Timisoara

Re: monturi de crap

Mesaj de teacher64 » 09 Feb 2008, 14:34

Monturile cu plumb pierdut sau cel putin cele la care plumbul se elibereaza in caz de ruptura ar trebui introduse cu titlu de obligativitate pe orice balta, ba, in extenso, chiar si pe rauri sau si la alte feluri de pescuit, poate chiar si la somn.
In lipsa de altceva, la partide de placere, si in special in locurile cu multe agataturi si plante acvatice, folosesc si acum cu succes montura "batraneasca", din anii '70: totul e "pe direct", nu am nici un nod pe fir, in afara de cel de la carlig. Firul e trecut, printr-o bucla, printr-un varnis, care constituie "opritorul" pentru plumbul culisant de pe linie. Oriunde s-ar rupe firul, crapul scapa de plumb. E cam primitiva, recunosc, dar cand mai pescuiesc cu 2-3 prieteni carora trebuie sa le refac monturile iute pe balta, mai recurg la ea. Si nici nu se compara ca rezistenta, cu monturile sofisticate, dar pline de noduri.
O varianta simpla si ieftina "de plumb pierdut" care joaca si rol de montura cu autointepare este sa legi plumbul cu ata de cusust (!) de varnisul aratat. Merge la "plantat". In caz de agatatura a plumbului ca de ex. e in plante, butuci sau minciog, ata se rupe sau taie varnisul, si ramane intr-adevar "totul pe direct". Montura e valabila si cu inantas textil de 8-10m.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Feb 2008, 16:02

Vreau si eu un partener de pescuit din Arges care sa fie pasionat de CRAP.Eu sunt din Mioveni si am 47ani si masina

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: monturi de crap

Mesaj de Dan Andrei » 09 Feb 2008, 20:21

cu bani cum stai ?:lol: :lol: :lol:
Numai bine!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Feb 2008, 22:46

Andrei, ce ai cu mine :( nu fi rau

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: monturi de crap

Mesaj de Dan Andrei » 09 Feb 2008, 23:03

Margescu Romeo scrie:Andrei, ce ai cu mine :( nu fi rau
nu sunt rau voiam sa stiu daca esti pregatit suficient :lol:
Numai bine!

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: monturi de crap

Mesaj de gabi neamtu » 09 Feb 2008, 23:38

[quote="Margescu Romeo"]Vreau si eu un partener de pescuit din Arges care sa fie pasionat de CRAP.Eu sunt din Mioveni si am 47ani si masina
partener de mers la pescuit ?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi de crap

Mesaj de vali003 » 10 Feb 2008, 07:00

lasati insinuarile pe alte forumuri , omul a intrebat la modul deschis ,dar vorba romaneasca ... :lol: .

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: monturi de crap

Mesaj de gabi neamtu » 10 Feb 2008, 13:03

[quote="vali003"]lasati insinuarile pe alte forumuri , omul a intrebat la modul deschis ,dar vorba romaneasca .
departe de mine insinuarile dar inca odata intreb partener de pescuit sau pentru concurs

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 10 Feb 2008, 13:42

Gabita , Mioveniul nu este in Bucuresti :evil: .Da , de mers la pescuit ,ce vi se pare asa suspect voi mergeti deobicei singuri la pescuit?. Am specificat de masina ca unii se feresc sa mearga cu masina ca nu mai pot bea.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de florentiniuga » 10 Feb 2008, 14:01

Ai dreptate Romeo. Sper ca nu te-ai suparat pentru primirea... nu prea amiabila pe forum, pentru care imi cer eu scuze in numele celorlalti :oops: Sper sa-ti gasesti si partener de pescuit. Aici sunt si vor fi multi pescari ce doresc sa-si faca prieteni noi.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: monturi de crap

Mesaj de Dan Andrei » 10 Feb 2008, 14:38

florentiniuga scrie:Ai dreptate Romeo. Sper ca nu te-ai suparat pentru primirea... nu prea amiabila pe forum, pentru care imi cer eu scuze in numele celorlalti :oops: Sper sa-ti gasesti si partener de pescuit. Aici sunt si vor fi multi pescari ce doresc sa-si faca prieteni noi.
Salutare.Eu am intrebat cum sta omul cu partea financiara pt ca-i recomandam pe cineva care nu are inca partener pt concursul de la MV atata tot.Deci intentia mea a fost cat se poate de buna.. :roll: . acum cum credeti si voi.
Numai bine!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: monturi de crap

Mesaj de mini_mic » 10 Feb 2008, 14:53

Banuiesc ca Romeo specifica daca cauta un partener de concursuri; eu am inteles ca omul vrea sa aiba pe cineva cu care sa se duca la pescuit de crap. Romeo daca as fi fost din zona ta as fi mers cu mare placere, oricum subiectul ramane deschis si sper sa iti gasesti partener mai ales ca multi si-au gasit in acelasi fel.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 10 Feb 2008, 16:18

Cine doreste sa inteleaga adevaratul sens al cuvantului ,o face.Dar din politete nu ar da gres chiar in public.Hai Argeseni astept oferte :D

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de cornel » 11 Feb 2008, 02:57

ati deviat tare mult de la subiect.........daca era sa fie un premiu singurul care lar fi meritat ar fi fost dn-l Florentin iuga ...va multumesc la toti care ati raspuns la intrebare si nu alte aberatii........

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de gor965 » 11 Feb 2008, 11:36

...o mare aberatie pare avatarul tau pe un forum de pescuit ! :| Ceilalti, carora Nu le multumesti,n-au discutata despre femei ori araturile de toamna ci tot ceva legat de pescuit ! Un pic de bun simt nu strica ,chiar si cand avertizam pescarii ca sunt Off topic ! :wink:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”