AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de krammar » 06 Mar 2009, 19:03

....Aproape :D
Am avut placuta surpriză ca azi, cei de la ANPA Cluj (str. Dorobanţilor nr. 69) sa-mi ceară copie după chitanţa plătită la trezorerie (30 lei pentru permisul de pescuit) şi copie după CI pentru a tipări permisul personalizat.
În concluzie eu cred (în urma discuţiei avute cu şeful ANPA Cluj, d-nul Negrilă) că s-a terminat cu perioada tulbure în ale pescuitului sportiv/recreativ. Ordinul 753/2008 este legea după care se pescuieşte sportiv/recreativ si nu alta.
Succes

P.S.: Aveţi grijă la şnapani....sunt unii care zic că vă dau permise de pescuit şi veţi avea neplacuta surpriză să plătiţi amenzi grase când ieşiti pe apă.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 23:08

Cu speranta ca pana la urma le-a venit mintea la cap, sa dea Domnul sa fie bine.
Doamne Ajuta

Cu stima si fir intins.

Avatar utilizator
florinn
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 08 Ian 2009, 20:29
Localitate: ABRUD-ALBA

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de florinn » 07 Mar 2009, 06:03

krammar scrie:....Aproape :D
Asta .... :D este o gluma sau e pe bune ?

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de krammar » 07 Mar 2009, 15:24

E pe bune. Am explicat care este situaţia.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 18:44

Cum am mai spus-o, sa le dea Domnul mintea cea de pe urma.
Doamne Ajuta.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de krammar » 10 Mar 2009, 14:57

Am fost azi la ANPA. Mi-am depus hârtiile pt. permis.
Am mai primit câteva informaţii. Proiectul de ordin (pentru modificarea lui 753/2008) a fost prezentat ministrului agriculturii şi au fost trimişi la plimbare. O primă bătălie câştigată, aş zice eu.
Altceva: apele pe care ai dreptul să pescuieşti cu permisul ANPA sunt toate apele naţionale cu excepţia amenajărilor piscicole. În cazul barajelor de acumulare ale celor de la ELECTRICA (sau cum s-o fi numind aştia) trebuiesc respectate restricţiile impuse de aceştia pentru siguranţă, protecţie şi prevenirea diferitelor pericole ce pot apărea în anumite zone ale lacurilor. Din câte am aflat, cei de la ELECTRICA nu au dretul de a concesiona (sau orice alta denumire ar avea această "concesionare") aceste ape niciunei asociaţii în vederea practicării pescuitului, această activitate intrând sub incidenţa aceluiaş 753.
Ultima oară modificat 10 Mar 2009, 15:14 de către krammar, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de eugen » 10 Mar 2009, 15:06

O veste buna, zic eu, pentru ca daca aprobau proiectul, vorba aceea "vrei, nu vrei, bea Grigore aghiasma", adica eram obligati sa fim in asociatie ca sa avem permis si ca sa putem pescui.

Cu stima.

PS. De soarta acestui proiect ma ingrozeam eu. :D

Avatar utilizator
stiucar
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 17 Ian 2009, 15:13
Localitate: alba-iulia
Contact:

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de stiucar » 11 Mar 2009, 16:43

Permisele nu sunt tiparite, [-x ,asa ca as vrea sa vad si eu ce permis a eliberat ANPA Cluj :-B :-h

Avatar utilizator
flydb
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2008, 09:31

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de flydb » 11 Mar 2009, 22:22

Da a zis cineva ca ANPA Cluj a eliberat permise de pescuit pe 2009? ANPA Cluj primeste documentele in vederea eliberarii permiselor.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de eugen » 12 Mar 2009, 08:57

Oamenii cer documentele de pe acum, chiar si asa, cu gandul de a evita aglomeratia care se va face in momentul aparitiei noilor permise de pescuit.
Daca ceea ce i s-a spus lui krammar este si ceea ce gandesc cei de la ANPA, pentru noi nu poate fi decat o veste buna, zic eu, pentru ca, fiind valabil doar acel Ordin 753/2008, una la mana, pe noi ne scuteste de niste comentarii si dispute interminabile, iar a doua la mana, avem certitudinea ca pana la sfarsitul prohibitiei vom fi in stare sa zicem ca pescuim legal.

Cu stima.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de krammar » 13 Mar 2009, 14:55

flydb scrie:Da a zis cineva ca ANPA Cluj a eliberat permise de pescuit pe 2009? ANPA Cluj primeste documentele in vederea eliberarii permiselor.
Mulţumesc. Aşa aş fi spus şi eu, dar am fost departe de net câteva zile.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de krammar » 13 Mar 2009, 15:06

Pe cei care doresc, eu pot să-i ajut cu depunerea actelor şi livrarea permiselor.
Pentru cei din judeţele aparţinătoare de ANPA Cluj, AB, BN, MM, SJ şi MS, pentru a nu se deplasa până la Cluj.
Procedura ar fi următoarea:
- scanaţi chitanţa de la trezo şi cartea de identitate şi mi le trimiteţi pe e-mail.
- eu depun actele
- când vin permisele vi le trimit în reşedinţa de judeţ la nişte adrese pe care o să vi le comunic.

Avatar utilizator
andrei_somes
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Feb 2009, 15:56

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de andrei_somes » 13 Mar 2009, 15:32

Stimati colegi de "capat de bat" stiti ca am dat un telefon in judetul salaj sa ma interesez la ei conditiile de pescuit pe valea somesului (portiunea din Salaj)? si.... surpriza apare de dupa colt anume taxa de pescuit prntru judetul salaj este......120,00 lei!!!! interesant nu? Sa nu cumva sa spuneti ca, fabulez am vorbit cu d-ul Crisan director asoc pescari salaj. Pun acum o intrebare oare pot sa pescuiesc linistit cu doar 30,00 lei si in Salaj, permis eliberat de oriunde din Romania? ce spuneti sa risc? asi dori sa fac deja o iesire pentru ca miroase a primavara
fir intins!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de nagy victor » 13 Mar 2009, 17:16

nu risca !
mai bine 120 ron permis , decit 300 - 500 ron amenda , parerea mea
fir intins ! :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: AU INCEPUT SA DEA PERMISELE....

Mesaj de krammar » 13 Mar 2009, 23:12

andrei_somes scrie:Stimati colegi de "capat de bat" stiti ca am dat un telefon in judetul salaj sa ma interesez la ei conditiile de pescuit pe valea somesului (portiunea din Salaj)? si.... surpriza apare de dupa colt anume taxa de pescuit prntru judetul salaj este......120,00 lei!!!! interesant nu? Sa nu cumva sa spuneti ca, fabulez am vorbit cu d-ul Crisan director asoc pescari salaj. Pun acum o intrebare oare pot sa pescuiesc linistit cu doar 30,00 lei si in Salaj, permis eliberat de oriunde din Romania? ce spuneti sa risc? asi dori sa fac deja o iesire pentru ca miroase a primavara
fir intins!
În momentul de faţă (cu ordinul 753/2008 în vigoare), rişti amenda în cazul în care pescuieşti doar cu taxa plătită la asociaţia Sălaj. Oricine pescuieşte pe apele naţionale (bazinele piscicole naturale - cum sunt numite în ordin) fără "taxa ANPA" plătită, este pasibil de amendă. Amenda o pot da doar reprezentanţii ANPA, jandarmii şi poliţia prin aplicarea ordinului 753/2008 şi OUG 23/2008. Nici un reprezentant al nici vreunei asociaţii de pescuit (chiar şi renumita AJVPS sau Ocoalele Silvice) nu are dretul de control si nicidecum să aplice amenzi sau să confişte scule de pescuit. Dacă aţi păţit aşa ceva, după intrarea în vigoare a ordinului 753, aţi fost victimele unui abuz.
Cei care declară că în anumite judeţe trebuie să plăteşti "taxa de asociaţie" ca să ai dreptul de a pescui sunt mincinoşi şi rău intenţionaţi.
La noi la Cluj merg pensionarii la sediul ANPA şi îşi depun actele pentru permisul de pescuit. Primesc un număr de înregistrare şi reprezentantul ANPA le spune acestora că împreună cu actul de identitate pot să pescuiască liniştiţi pâna la primirea permiselor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”