xtc sau xsc

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
BBadescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 22 Oct 2012, 13:50

xtc sau xsc

Mesaj de BBadescu » 07 Aug 2013, 11:14

Buna ziua,

ma bate gândul sa îmi iau niște ultegre, dar din păcate nu am ajuns încă sa le vad la magazin. Totuși, din ce am citit, nu prea am înțeles care e mai ok, xsc cu instand drag sau xtc cu baitrunner spool.

Asa ca m-ar interesa ce păreri au posesorii de astfel de mulinete.

Mulțumesc,
Bogdan

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: xtc sau xsc

Mesaj de marian_popescu » 07 Aug 2013, 14:19

frana xtc-ului mi-a parut putin cam brusca pentru folosirea firelor subtiri. adica la o rotire de un singur clic al fluturasului franei rapide, aceasta e atat de "rapida" incat aproape ca blochezi tamburul
in timp ce frana simpla a xsc-ului mi se pare suficient de rapida sa poti schimba puterea de franare cu jumatate de tura de fluturas de la liber la suficient de stransa pentru dril

...parerea mea
dar ultegra mi se par bestiale, d ela cele mai vechi, pana la ozn-urile astea noi
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: xtc sau xsc

Mesaj de mirceasd » 10 Feb 2014, 14:52

Frana la XTC se regleaza si din fluturasul tamburului dar si din butonasul interior de reglaj. Avantajul la XTC este faptul ca poti lucra cu presetari si anume :
-reglezi tensiunea franei cu ajutorul butonasului mic de reglaj pe pozitia fluturasului tamburului complet deschis pentru o tensiune de franare dorita;
- strangi fluturasul la maxim pentru aruncari.
Asa cum am descris se fac reglajele la variantele cu baitrunner pe fata , XSC nu are acest tip de presetari , din pozitia inchis de aruncare deschizi de fluturas ( butonasul mic nu-l are ) pana la tensiunea in fir dorita de tine. Are cursa mai lunga si reglaj mai fin tocmai pentru faptul ca nu are presetari.
Eu personal prefer varianta XT dar manevrez la fel de bine si XS pentru ca am ambele variante ( XSC , XTB si Ci4 XTA).
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: xtc sau xsc

Mesaj de mirceasd » 11 Feb 2014, 18:51

Uite , pentru cine nu stie , si vad ca se mai gasesc , cum se face reglajul corect al franei la mulinetele Shimano cu baitrunner frontal - valabil pentru toate modelele XT.

Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Daaaaan
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Sep 2013, 13:46

Re: xtc sau xsc

Mesaj de Daaaaan » 15 Feb 2014, 21:40

salut

poti sa ma lamuresti si pe mine te rog, cum decuplezi bait-runnerul? ca din cate inteleg nu decupleaza automat, ca si cel clasic, din spate...nu?

Avatar utilizator
marlboro
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 30 Sep 2010, 22:32
Localitate: iasi
Contact:

Re: xtc sau xsc

Mesaj de marlboro » 15 Feb 2014, 21:54

Mai babeste bait runner este tot un fel de frana...mai exact cand intepi pestele o faci cu mana pe tambur..si dupa aceea actionezi fluturele...roticica din mijloc este pt a slabi sau struni firul atunci cand esti in asteptare

TRIMIS DE PE LUNA.....
BogdanZ

Avatar utilizator
Daaaaan
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 01 Sep 2013, 13:46

Re: xtc sau xsc

Mesaj de Daaaaan » 15 Feb 2014, 22:02

...pai si-atunci...de ce sa mai ai a doua frana, daca oricum din fluturele mare faci ce faci si din rotita aia mica?

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: xtc sau xsc

Mesaj de mirceasd » 18 Feb 2014, 14:21

Daaaaan scrie:...pai si-atunci...de ce sa mai ai a doua frana, daca oricum din fluturele mare faci ce faci si din rotita aia mica?

Sefu te rog citeste posturile anterioare , eventual daca intelegi engleza vezi videoclipul de pe you tube si daca nici atunci nu intelegi sfatul meu este sa ramai la baitrunner-ul clasic :D
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: xtc sau xsc

Mesaj de Qnyx » 20 Feb 2014, 01:11

XSC + frana micrometrica = XTC
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”