Balta Corbu

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Balta Corbu

Mesaj de darthfather » 02 Mar 2014, 09:41

Zilele trecute,racaiam pe net si am vazut pe site-ul celor de la RIG-Service, populare cu crapi destul de mari,cca 10- 20 kg.Un lucru tare bun,avand in vedere ulterioarele concursuri, implicit si partidele mele.Ma rog,poze cu crapii bagati am vazut,dar ca sa fiu un pic carcotas ,cam seamana foarte mult unu cu altul.Ma refer la faptul ca s-a fotografiat un exemplar de vreo zece ori (parerea mea).Ulterior am intrebat in stanga si in dreapta,la prieteni care sunt mai bine informati ca mine ,si bineinteles ca informatiile sunt variate.Ca cica s-a "bagat"vreo 2 tone de crap intre 10-20 kg,ca s-a scos foarte mult ciortan intre 1-3 kg,ca urmeaza sa mai "bage" cca 3 tone 10-15 kg...baga scoate,baga scoate,lucru bun la noua luni.Bineinteles cantitatile variaza de la individ la individ.Per ansamblu,o chestie buna,DAR acum vin intrebarile:
Stie dl Carstocea ceva,referitor la vreun CM ?!?...
E cineva in masura sa spuna intr-adevar cantitatile reale de populare a baltii Corbu ?
PS.Intrebarile au fost puse numai informativ,nu vreau sa se faca o polemica dura vis a vis de acest subiect.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Balta Corbu

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2014, 11:54

darthfather scrie:.....
Stie dl Carstocea ceva,referitor la vreun CM ?!?...
....
Nu inteleg exact sensul intrebarii...cum adica daca stie ceva ? Daca stie cum se organizeaza ?
Legat de faptul ca s-a scos peste mic din balta, eu imi amintesc de un interviu cu inginerul piscicol de acolo (la sfarsitul anului 2011 sau inceputul lui 2012)
unde acesta mentiona ca balta in sine are ca principal scop piscicultura, motiv ptr. care toamna tarziu se fac recoltari. Pestii mari bagati cresc media greutatii, insa la ce suprafata are balta asta, ptr. o crestere semnificativa, trebuie sa bagi cateva tone bune de crap peste 20 kg.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Balta Corbu

Mesaj de darthfather » 02 Mar 2014, 12:40

Salut George !Intrebarea nu a fost pusa fara rost,si am sa-ti explic de ce.Mai intai o sa te rog sa urmaresti in reluare emisiunea de joi seara de la PV-TV on line.Moderatori, domnii Vladeanu,Rudeanu si un invitat care i-mi scapa numele.La un moment dat s-a" scapat" o fraza care mi-a cam dat de gandit"CM din 2012 s-a organizat la noi numai pt balta Corbu"(poate nu am reprodus-o corect).Personal ,m-a pus pe ganduri,dar nu numai dpdv al calitatii competitiei .Atunci au fost cateva echipe care ar fi vrut sa vada si cateva capturi de talie mare,respectiv de doua cifre.E un lucru laudabil, de altfel, ca au facut asemenea populare,si pentru pescarii de competitie si pt pasionatii de carpfishing.Cat despre"darcsaidu"Rig service-Consiliu local-FIPS cips=mangle,nu cred ca-si are rostul de polemica pe acest respectabil forum.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Balta Corbu

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2014, 13:42

darthfather scrie:....La un moment dat s-a" scapat" o fraza care mi-a cam dat de gandit"CM din 2012 s-a organizat la noi numai pt balta Corbu"(poate nu am reprodus-o corect)........
Daca s-a facut o asemenea afirmatie, eu nu cred ca e corecta ... mai degraba e expimata gresit. Propunerea Romaniei ptr. a gazdui CM din 2012 era facuta din-nainte de a se lansa in competitii balta mare de la Corbu. Dupa cum bine stim, cand a venit termenul ca AGVPS sa prezinte la CIPS oferta concreta, a fost un concurs de proiecte intre Sarulesti si Corbu, din care ultimul a castigat (criteriile la vremea aceea erau discutabile, dar in timp ne-am lamurit). Revenind la afirmatia de la care am plecat, mai mult ca sigur e vorba de un CM ulterior, de anul acesta, ptr. care CIPS si-ar fi dat acordul numai daca se desfasoara pe Corbu, ptr. ca e singura balta care intruneste la absolut toate criteriile lor si ptr. care merita sa te certi cu restul lumii ! Dat fiind conflictul deschis intre institutiile care se razboiesc pe reprezentativitatea pescuitului de competitie de la noi, CIPS care acorda organizarea Romaniei, cu o astfel de decizie (legata de balta Corbu) si-ar lua o garantie ca sa nu se trezeasca cu vre-un CM facut pe cine stie ce balta, in cine stie ce conditii !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Balta Corbu

Mesaj de pharaoh » 02 Mar 2014, 14:07

In total se vehiculeaza ca s-a populat cu peste 100 de crapi mari si foarte mari. Normal ca nu au facut poze cu toti crapii, iar cu cei mai frumosi s-au facut mai multe. Pentru suprafata baltii poate e putin, dar e bine ca acum lacul are si asa ceva. Exemplare mari avea si inainte, doar ca la cati crapi mici sunt acolo pe metrul patrat, tine mult si de noroc sa pui unul pe saltea. Si mai ales in timpul unui concurs unde presiunea e foarte mare si lumea e interesata sa prinda cam tot ce misca prin fata.
Totusi, care este subiectul concret al acestui topic?
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”