ce se intimpla cu muresul?

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

ce se intimpla cu muresul?

Mesaj de bug » 10 Ian 2009, 14:25

in perioada de vara culoarea apei devine maronie,moment in care nu mai trage aproape nimeni.am auzit ca pot fi niste alge.nu stiu.am vorbit cu pescari mai in virsta si spuneau ca aces fenomen se intipla dupa ce a aparut termocentrala la mintia.astept pareri.

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ce se intimpla cu muresul?

Mesaj de cristea radu » 11 Ian 2009, 11:43

Nu este vorba de alge ci mai degraba de poluarea masiva cu amoniac de la AZOMURES si cu reziduri(nu stiu de care) de la SODA OCNA MURES. Chiar acu 2 saptamani mai jos de SODA pescarii prindeau o gramada de scobarei ,mrene, cleni,morunasi(si asta in 2 zile la distanta de 3 zile una de alta) ametiti rau.OARE DIN DE CAUZA?????????? ~x( :-SS :-?

Avatar utilizator
andreiburnete
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mar 2009, 00:01

Re: ce se intimpla cu muresul?

Mesaj de andreiburnete » 12 Mar 2009, 19:07

Ce se intampla cu muresul e foarte nasol.Am auzit(eu sunt in oradea de ceva vreme, dar sunt din alba)ca anul trecut de cand s-a inchis pescuitul , la inceput de prohibitie , o gasca de x indivizi au curentat muresul incepand de pe la miraslau pana pe la teleac.Nu bag mana in foc daca este sau nu adevarat dar am auzit ca nu se mai prind nici macar porcusori, iar somnul (care e cel mai predispus, la curentat, fiind si specia vizata de acestia) il mai prinzi numai acasa in pat.Asta toamna am fost intr-o mica vacanta si am fost de vreo 3 ori la peste si am prins....nimic.Deci tind sa cred ca este adevarat ceea ce am auzit...

Avatar utilizator
laurentiu142
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mar 2009, 10:11

Re: ce se intimpla cu muresul?

Mesaj de laurentiu142 » 15 Mar 2009, 10:33

Împărtăsesc cele spuse anterior de cei de pe forum.....cu Muresul se întampla ceva
în special în portiunea delimitata de localitaţile Gelmar- Orastie - simeria - Deva ...merge foarte slab , de multe ori ....0-0. Foarte multi pescari merg în zona Ilia- BUrjuc...mai jos.....acolo se pescuieste mult mai bine, am constatat si eu . Am înteles ca statia de epurare a apei din Orastie ....nu ar avea filtre de caţiva ani buni , fenomen ce împiedica pescuitul pe fund datorita depunerilor. Cateodată mai merge morunasul la Gelmar dar nu ca înainte.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”