reteta porumb

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: reteta porumb

Mesaj de Butaru Gabriel » 11 Mar 2009, 18:19

pronciac ciprian scrie:pt cine foloseste sau a folosit boabe inmuiate in bere...va rog spunetimi shi mie cum shi cat trebuie sa le tin la inmuiat.multumesc!
Mai intai boabele trebuie fierte pana se crapa ( infloresc ) dupa aceea se lasa cateva ore sa se raceasca si in acelasi timp se si scurg,dupa aceea se pune intr-un borcan, se pune bere pana se acopera si se pune capacul,cu cat trece timpul devin mai bune,se poate face de acum.
Mai exista una cu boabe uscate si bere dar nu o recomand pentru ca eu am incercat-o si nu da rezultate.
Am ramas la prima pe care o prepar in fiecare an.

P.S.
Se mai poate adauga betaina si-o aroma, ce prefera fiecare

Avatar utilizator
pronciac ciprian
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 25 Oct 2008, 12:35
Localitate: botosani

Re: reteta porumb

Mesaj de pronciac ciprian » 12 Mar 2009, 18:10

multumesc pt reteta.fire intinse!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: reteta porumb

Mesaj de Butaru Gabriel » 15 Mar 2009, 10:17

Salut va rog cine stie ce trebuie facut daca porumbul preparat de acum pentru la primavara,vara sa zicem, a inceput sa fermenteze,sa fiarba( porumb tinut la inmuiat,fiert ,adaugat o mana de canepa la fierbere,dupa racit sa mai adaugat csl sirop de porumb,aroma porumb,betaina,lapte porumb la fierbere) dupa o saptamana a inceput sa fermenteze,trebuie adaugat conservant sa intrerup fermentarea,este bine sau nu :?:

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: reteta porumb

Mesaj de Butaru Gabriel » 15 Mar 2009, 16:07

Chiar nu stie nimeni sau nu toata lumea da din casa. <:-P

Avatar utilizator
martinik
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iul 2008, 20:15

Re: reteta porumb

Mesaj de martinik » 15 Mar 2009, 17:57

sigur fermenteaza porumbul si nu canepa?
eu am porumb de anul trecut la borcane si nu a fermentat.
nu am incercat varianta ta si nu stiu ce sa-ti raspund
ce naste din pisica tot.....peste mananca

Avatar utilizator
julian mihai
senior
senior
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008, 16:13

Re: reteta porumb pt saculet solubil

Mesaj de julian mihai » 18 Mar 2009, 14:20

Iau porumbul,se pune la inmuiat 48 ore,dupa care se fierbe,se adauga aromele(dupa gustul fiecaruia)si se scoate la uscat.Intrebarea mea este:odata ce porumbul s-a uscat si este tocmai bun de pus in saculetul solubil mai are aceleasi calitati,se rehidrateaza in contact cu apa si emana aroma dorita???
FairPlay Team

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: reteta porumb

Mesaj de tavimai » 28 Mar 2009, 00:13

Multa Bafta scrie:Salut va rog cine stie ce trebuie facut daca porumbul preparat de acum pentru la primavara,vara sa zicem, a inceput sa fermenteze,sa fiarba( porumb tinut la inmuiat,fiert ,adaugat o mana de canepa la fierbere,dupa racit sa mai adaugat csl sirop de porumb,aroma porumb,betaina,lapte porumb la fierbere) dupa o saptamana a inceput sa fermenteze,trebuie adaugat conservant sa intrerup fermentarea,este bine sau nu :?:
Eu n-am cine stie ce exp . la din astea dar patind o data am apelat la responsabila cu compoturile din casa,asa ca le-am dat un clocot scurt dupa care am pus conservant si gata am rezolvat-o.A iesit ceva care parea ok.

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: reteta porumb

Mesaj de Alexandru » 28 Mar 2009, 07:07

Apropo de fermentat, eu am patit cam le fel si am intins tot amestecul ( porumb + naut + cinepa) pe o tava si am lasat-o la soare o saptamina si totula fost ok. Se poate opri procesul de fermentare si turnind ceva alcool peste amestec. Eu imi fac amestecurile in sticle de 5l de apa si acolo le si pastrez.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: reteta porumb

Mesaj de Butaru Gabriel » 29 Mar 2009, 11:38

Alexandru scrie:Apropo de fermentat, eu am patit cam le fel si am intins tot amestecul ( porumb + naut + cinepa) pe o tava si am lasat-o la soare o saptamina si totula fost ok. Se poate opri procesul de fermentare si turnind ceva alcool peste amestec. Eu imi fac amestecurile in sticle de 5l de apa si acolo le si pastrez.
Va multumesc pentru raspunsuri :^O

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: reteta porumb

Mesaj de costelino » 29 Mar 2009, 11:47

@Multa Bafta
Am pus la borcane,asa cum m-ai invatat, porumb uscat cu diferite mosmoande si le-am "ingropat in alcool.Dar am o nelamurire:Boabele stau acolo de aproape 1 luna si nu s-au umflat deloc.Ce sa fac in cazul asta?

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: reteta porumb

Mesaj de Butaru Gabriel » 29 Mar 2009, 12:17

costelino scrie:@Multa Bafta
Am pus la borcane,asa cum m-ai invatat, porumb uscat cu diferite mosmoande si le-am "ingropat in alcool.Dar am o nelamurire:Boabele stau acolo de aproape 1 luna si nu s-au umflat deloc.Ce sa fac in cazul asta?
Nu faci nimic,mergi si dai la peste cu ele,ale mele stau de anul trecut,cu cat mai mult cu atat mai bine,nu-sa umflat inca dar boaba se inmoaie si intra foarte usor carligul in ea,pana la urma ai sa vezi ca-se umfla boabele ;)

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: reteta porumb

Mesaj de costelino » 29 Mar 2009, 12:27

Multam frate

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reteta porumb

Mesaj de Adam Mihai » 30 Mar 2009, 19:21

Multa Bafta scrie:
pronciac ciprian scrie:pt cine foloseste sau a folosit boabe inmuiate in bere...va rog spunetimi shi mie cum shi cat trebuie sa le tin la inmuiat.multumesc!
Mai intai boabele trebuie fierte pana se crapa ( infloresc ) dupa aceea se lasa cateva ore sa se raceasca si in acelasi timp se si scurg,dupa aceea se pune intr-un borcan, se pune bere pana se acopera si se pune capacul,cu cat trece timpul devin mai bune,se poate face de acum.
Mai exista una cu boabe uscate si bere dar nu o recomand pentru ca eu am incercat-o si nu da rezultate.
Am ramas la prima pe care o prepar in fiecare an.

P.S.
Se mai poate adauga betaina si-o aroma, ce prefera fiecare
Mult mai simpla :

Ingrediente :
-apa
-2 lingurite de miere
- aroma ( capsuni , vanilie etc )

Mod de preparare :
Se fierb bine boabele de porumb . Se ia un borcan dupa preferinta , se adauga in el o lingurita de miere si cateva picaturi de aroma ( nu prea multe ) apoi se introduc boabele de porumb . Dupa asta se mai pune o lingurita de miere (deasupra) si 1-2 picaturi de aroma si se toarna apa calda . Daca doriti puteti sa fierbeti borcanul la belmarin ca sa il conservati.

Mult succes si fir intins .
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reteta porumb

Mesaj de Adam Mihai » 31 Mar 2009, 14:32

Multa Bafta scrie:
pronciac ciprian scrie:pt cine foloseste sau a folosit boabe inmuiate in bere...va rog spunetimi shi mie cum shi cat trebuie sa le tin la inmuiat.multumesc!
Mai intai boabele trebuie fierte pana se crapa ( infloresc ) dupa aceea se lasa cateva ore sa se raceasca si in acelasi timp se si scurg,dupa aceea se pune intr-un borcan, se pune bere pana se acopera si se pune capacul,cu cat trece timpul devin mai bune,se poate face de acum.
Mai exista una cu boabe uscate si bere dar nu o recomand pentru ca eu am incercat-o si nu da rezultate.
Am ramas la prima pe care o prepar in fiecare an.

P.S.
Se mai poate adauga betaina si-o aroma, ce prefera fiecare
As dori sa stiu daca are vre-o importanta cat timp tine boabele la apa .Un exemplu daca 5 zile la apa are ceva ?
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reteta porumb

Mesaj de Adam Mihai » 31 Mar 2009, 15:21

Si as vrea sa stiu in ce bere le-ai pus ca sa nu risc ? Vreau sa merg la sigur :D
!!! F!R !NT!NS !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”