Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciprianradu
senior
senior
Mesaje: 181
Membru din: 17 Dec 2010, 23:17
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de ciprianradu » 13 Mar 2014, 15:40

De baltile de la belin mai stiti ceva?de bela mai ales,se mai pescuieste?taxa ceva
Imagine

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 13 Mar 2014, 16:29

Salutare,
Acum am vorbit cu Dl.Bela la telefon si situatia este foarte urata. Apa este foarte putina. A murit peste mare novac, somn. Nu a bagat peste deloc din cauza lipsei de apa. Nici nu va baga daca nu ploua serios in urmatoarea perioada. Si partea cea mai urata este ca se pregateste sa inchida balta din cauza apei. A zis ca mai tine balta inchisa cel putin o luna si daca nu se schimba nimic pana atunci inchide si afacerea.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
pmdo
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 02 Apr 2010, 16:56
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de pmdo » 14 Mar 2014, 14:30

Am vorbit cu Bela,din pacate ce a scris Ovidiu este adevarat,acelas lucru mi-a zis si mie,pacat de balta si nu numai

Avatar utilizator
ciprianradu
senior
senior
Mesaje: 181
Membru din: 17 Dec 2010, 23:17
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de ciprianradu » 14 Mar 2014, 14:35

Mai avem si noi unde pescui pe langa brasov la o taxa decenta?in afara de budila unde lasam monturi si ne inghesuiam pe balta, in afara de doripesco si sanpaul unde taxa de legitimatie face cat o partida pe moara
Imagine

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 14 Mar 2014, 16:25

Eu sincer incep sa ma indrept catre Ruganesti. Distanta este destul de mare cca 140km dar parerea mea e ca este o zona superba si din cate am citit pe ici pe colo este peste mare in balta. Daca a reusit sa prinda un prieten (care altceva nu a prins in viata lui decat caras) un crap de 10 kg inseamna ca balta are potential
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 14 Mar 2014, 16:26

Taxa este de 50 lei/24 ore si cine doreste isi poate inchiria pentru inca 50 lei o casuta cu 3 paturi,masa,racordata la curent.
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Zona Brasov

Mesaj de c0r0nel » 14 Mar 2014, 18:42

Stie cineva daca exista taxa de agrement pentru insotitori la balta de la Cristian?

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 14 Mar 2014, 19:38

ciprianradu scrie:Mai avem si noi unde pescui pe langa brasov la o taxa decenta?in afara de budila unde lasam monturi si ne inghesuiam pe balta, in afara de doripesco si sanpaul unde taxa de legitimatie face cat o partida pe moara
da avem la stigma fhising ,la ucea .taxa ramane 50 de ron :D.va recomand balta in viitorul apropiat cand se deschide balta

Avatar utilizator
OvidiuBV
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 03 Mar 2010, 15:04
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de OvidiuBV » 14 Mar 2014, 22:26

Apoi ce imi e pana la Ucea ,ce imi e pana la Ruganesti. Parerea mea este ca diferenta o face dimensiunea si frumusetea zonei. EU inclin balanta catre Ruganesti
Sunt un amator profesionist....Pescuitul este cel mai puternic drog al carui remediu nu ma intereseaza!!!

Avatar utilizator
Mr47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 18 Mai 2013, 12:30
Localitate: CL/BV

Re: Zona Brasov

Mesaj de Mr47 » 14 Mar 2014, 23:01

BAlta de la Ruganesti mi-a placut, este o balta faina.
Cu doar doua minusuri: Lipsa pestelui mic(caras, platica, etc.), adica nu ai cu ce sa te distrezi; al 2-lea minus, nerespectarea limitei de demarcatie intre zona de pescuit si cea de ştrand. Nu recomand de mers in weekend
+ uri? Peste mare @-) ...chiar si dupa doar ~4 ore de la start.

Balta de la Cristian nu am vizitat-o, dar am auzit ca are o taxa de agrement de 3-5ron/pers.
Maine merg la Valea Mare, revin cu poze si impresii.
Dunăre dacă n-aveam, Jiul Dunăre-l făceam!
Fire turbate!

Avatar utilizator
Bonzo
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2014, 13:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bonzo » 15 Mar 2014, 10:32

Salut,
Sunt nou pe forum si asa am aflat despre balta de la Cristian. Ma poate ajuta cineva cu informatii actualizate ? Daca e deschis in aceasta perioada taxa, nr. bete etc. Multumesc anticipat
PS Se permite accesul cu masina pe balta ?
Datorita unei probleme medicale nu pot cara sculele. Apropos de asta, unde se mai poate pescuii si sa se permita accesul cu masina pana langa balta ?
Multumiri , stima si fir intins !

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Zona Brasov

Mesaj de c0r0nel » 15 Mar 2014, 19:22

Am fost la balta de la Cristian, e o balta foarte mica. Masina se lasa la poarta pentru ca e ingradita balta, taxa e de 25 de lei - 3 bete, 5 lei agrement. A mers slab de tot, 3 ciortani la pluta + 3 la feeder si un caras mic. Parerea mea e ca nu e destul peste in balta, la ce dimensiuni are mai mult de o tona de crapceni de 2 3 kg nu-i trebuie acolo, dar fara sa-l lase la vanzare.

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 15 Mar 2014, 21:01

..

Avatar utilizator
pmdo
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 02 Apr 2010, 16:56
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de pmdo » 16 Mar 2014, 12:23

stie cineva daca s-a deschis la Valea Mare? Am tot sunat dar d-nl Oprea nu raspunde

Avatar utilizator
Mr47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 18 Mai 2013, 12:30
Localitate: CL/BV

Re: Zona Brasov

Mesaj de Mr47 » 16 Mar 2014, 17:42

Ieri am fost pt prima data pe balta asta si mi-a placut. Pznicul, adminul si patronul sunt niste oameni de treaba si binevoitori.
De cateva zile tot se baga apa din balta mica in cea mare, urmeaza ca in cateva zile sa transfere si carasul(~150-200gr bucata). Crapul ajunge peste vreo saptamana.
Ce am prins ieri? Un mare zero si cateva rafale de vant sa ma arunce in apa.
Pe langa pontoane se mai construiesc si adaposturi pt fiecare stand.
Dunăre dacă n-aveam, Jiul Dunăre-l făceam!
Fire turbate!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”