Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 16 Mar 2014, 17:55

de ce balta vorbesti ? de Valea Mare ?

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de tache » 16 Mar 2014, 20:31

Unde este Valea Mare??
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
Mr47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 18 Mai 2013, 12:30
Localitate: CL/BV

Re: Zona Brasov

Mesaj de Mr47 » 16 Mar 2014, 20:47

shahjaban scrie:de ce balta vorbesti ? de Valea Mare ?
Da
Dunăre dacă n-aveam, Jiul Dunăre-l făceam!
Fire turbate!

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de shahjaban » 17 Mar 2014, 12:44

cum este acolo ? ce prinzi ? ce taxe ? ce conditii ? si unde este ?? te rog ...
multumesc.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Zona Brasov

Mesaj de IULIAN C » 17 Mar 2014, 18:19

shahjaban scrie:cum este acolo ? ce prinzi ? ce taxe ? ce conditii ? si unde este ?? te rog ...
multumesc.
Salut,
Ai AICI mai multe detalii !
Apropo de distanta,e aproape de Brasov,balta e in continua dezvoltare,numai sa inceapa sa manance mustaciosul !
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
lucfish
senior
senior
Mesaje: 349
Membru din: 25 Noi 2011, 18:27

Re: Zona Brasov

Mesaj de lucfish » 18 Mar 2014, 10:49

O veste buna pentru pescarii din zona Brasovului!
Am vorbit la telefon acum cu Bela, administratorul de la balta Belin Plopi si mi-a spus ca a populat balta cu 2 tone crap între 1 si 4 kg, ieri 17.03.2014. De vineri, 21.03.2014, balta se deschide si urmează o noua populare cu încă o tona. Regulamentul si taxele vor fi cele de anul trecut. In momentul de fata apa a ajuns la stuf, deci se poate pescui.
A precizat ca are si filmare cu popularea si o va posta cât de curând pe site.
Eu unul vineri voi fi acolo sa pun pe saltea niște mustaciosi.
Un lucru îmbucurător pentru pescarii din zona, mai ales ca este cam singura unde se pescuieste pe timp de noapte la o taxa accesibila.
Pe aceasta cale il felicit pe Bela pentru lucrurile bune care le face pentru noi!

Avatar utilizator
Bonzo
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2014, 13:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bonzo » 18 Mar 2014, 18:56

Poti sa-mi spui te rog care au fost taxele anul trecut la Bela si care sunt conditiile de pescuit ? Nu am mai fost la Belin de 5 ani.
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
Marian Tomescu
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 24 Iun 2012, 13:50
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de Marian Tomescu » 18 Mar 2014, 19:21

Taxa este de 40 de lei/ 24 de ore si 30 de lei/12 ore, la care se adaugă 10 lei daca vrei sa intri pe balta cu mașina.
Anul trecut aveai, daca doreai si 2 kg de caras incluse, iar crapul se cumpara, cel sub 2 kg, la 16 lei/ kg.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
bucuka
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 27 Iul 2010, 11:55

Re: Zona Brasov

Mesaj de bucuka » 19 Mar 2014, 10:55

Intr-adevar se cuvin felicitari lui Bela pentru ca are grija de balta , cu toate problemele pe care le are cu lipsa apei. Iata ca oricum populeaza si a populat constant si in anii trecuti. Sper sa dea un impuls si altor patroni sa populeze cu peste :P si sa le dea de gandit pescarilor care accepta greu ideea de "prinde si elibereaza". Multi dintre noi avem aminitiri frumoase de pe aceasta balta, care, desi nu e foarte mare are avantajele de a avea o populatie bunicica de peste, este aproape de brasov, se poate sta peste noapte, poti intra cu masina, sunt conditii civilizate. Felicitari, inca odata, lui Bela.

Avatar utilizator
Bonzo
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2014, 13:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bonzo » 20 Mar 2014, 07:09

tomBV scrie:Taxa este de 40 de lei/ 24 de ore si 30 de lei/12 ore, la care se adaugă 10 lei daca vrei sa intri pe balta cu mașina.
Anul trecut aveai, daca doreai si 2 kg de caras incluse, iar crapul se cumpara, cel sub 2 kg, la 16 lei/ kg.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Multumesc de info.
Fir intins

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Zona Brasov

Mesaj de daddy caddy » 20 Mar 2014, 07:45

EU ZIC SA NU VA GRABITI!
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
barbarossa
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 06 Apr 2012, 19:00

Re: Zona Brasov

Mesaj de barbarossa » 22 Mar 2014, 19:08

tomBV scrie:Taxa este de 40 de lei/ 24 de ore si 30 de lei/12 ore, la care se adaugă 10 lei daca vrei sa intri pe balta cu mașina.
Anul trecut aveai, daca doreai si 2 kg de caras incluse, iar crapul se cumpara, cel sub 2 kg, la 16 lei/ kg.
Anul trecut, taxa a fost 40 lei chiar si pentru 12 ore (sau mai putin), plus 10 lei parcarea, iar fiecare solz de peshte se platea: crapul 16 lei/kg, carasul 8 lei/kg. Nimic inclus! Iar Bela spera ca toti pestii prinsi sa fie eliberati imediat, dupa ce le vopseam botul cu dezinfectant.
Asa ca sfatul lui daddy caddy e bun.

Avatar utilizator
Bonzo
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2014, 13:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Bonzo » 22 Mar 2014, 21:36

Vad ca din ce in ce mai multe balti taxeaza fara sa ofere nimic inclus in taxa. Pestele, daca il prinzi si vrei sa-l iei acasa, il platesti cu 2,3-4 lei mai ieftin ca in Carrefour. Am facut un calcul si mi-am dat seama ca :
- motorina deplasare;
- costuri nada (chiar facuta de tine);
- taxa intrare pe balta;
- taxa per kg de peste, in cazul fericit in care prinzi 3-4 kg;
- costuri momeala,

ajunge sa coste 1 kg de peste in jur de 35-40 lei / kg.

Doua variante:
- la banii astia mananc somon si-mi fac pofta de peste sau
- mananc ce peste autohton proaspat vreau la un pret mai ieftin cu 50-60 % ( e adevarat NU E PRINS DE MINE)

Dar din pacate stilul asta pescuitul va deveni un sport de lux. ~x(

Cred ca voi ramane in continuare pe apele curgatoare cu permisul aferent -de la AJVPS- dar cel putin acolo platesc o singura taxa / an. Daca prind , sunt maiastru :)) daca nu, stiu cel putin ca mi-am satisfacut placerea de-a pescui si a iesi in natura pentru relaxare.

M-am gandit :-? si la faptul ca poate si proprietarii de balti iau pestele cu care populeaza balta mai scump de la an la an, ceea ce intradevar este posibil, dar deja cand incep sa-i hraneasca, cand incep sa umble la apa, cand iti iau taxa neoferindu-ti nimic altceva decat un luciu de apa pentru C&R, mi se pare deja cam ... prea mult sau prea putin , cum vrei sa o iei.

E aiurea pentru mine sa paltesc deja o taxa si sa nu am macar satisfactia de-a savura ceea ce am prins (chiar daca s-ar situa cantitatea la 1,5-2,5 kg.) Dupa mine instinctul masculin de vanatoare si pescuit consta chiar in aceasta satisfactie a reusitei capturii pe care s-o duci si s-o imparti cu familia. In aceste cazurri o platesti de 2 ori si poate inca ceva, conform calculului de mai sus.

Probabil ca am deschis o discutie in care multi nu vor fi de acord cu mine dar cel putin mi-am spus oful si m-am mai racorit.
Apropo, marti e Buna Vestire si se mananca PESTE =P~ . Vroiam sa merg luni la o balta (nu va spun unde...sic [-x ) dar cred ca ma gandesc serios si la o varianta "comerciala vie " si in mod cert mai ieftina.

Fire..... cum le vreti voi, pe unde mergeti.
Salutare tuturor

Avatar utilizator
Mr47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 18 Mai 2013, 12:30
Localitate: CL/BV

Re: Zona Brasov

Mesaj de Mr47 » 23 Mar 2014, 20:14

Azi, la Budila a fost full, daca erau 50 de oameni pe balta, cel putin pe atat au venit si au facut cale intoarsa. La Ilieni apa mica, da mica rau...20cm adancime la 10m in faţă.
Dunăre dacă n-aveam, Jiul Dunăre-l făceam!
Fire turbate!

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Zona Brasov

Mesaj de c0r0nel » 23 Mar 2014, 20:22

Si s-a prins ceva la Budila?

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”