nevoie de o parere

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Covrigel
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2014, 18:40

nevoie de o parere

Mesaj de Covrigel » 30 Mar 2014, 09:51

Buna ziua, am si eu o intrebare :D
Sunt incepator in tipul asta de pescuit ''feeder'', Nu stiu daca am facut o gresala cumparandu-mi un bat feeder antrax carp 3,9 de la trabucco, de la targul de pescuit...am trecut pe la standul ffb si un pescar de acolo mi-a recomandat pt iunceput un bat feeder heavy, sa ma acomodez cu stilu asta de pescuit, sa nu o rup invatand sa arunc,,,,,, acum nush daca am facut o gresala sau nu cumparand un heavy, ma gandesc sa ii caut un varf de 1oz-1,5 din fibra dar nush daca gasesc, nu stiu daca se presteaza lanseta pentru un incepator,,,, sau sa o vand si sa caut un mediu.... de dat cu ea o sa dau la peste mic si mediu,,, accidental mare:)) cine stie, ma gandesc ;daca ii gasesc un varf mai sensibil as putea sa dau si la peste mic cu ea?

Acum ii caut o mulineta, ma axez pana la 100 ron, daca nu imi place lanseta,,,, sa scap repede de ele, la pachet asa,,,,
am gasit asa :Mulineta Tica Cambria EE4000 72 ron fana fata
Mulineta Auris BR 4000 de la trabucco-80 ron are baitrunner, frana fata
alcedo Green Line Run 4506 Feeder LX 80 ron, frana fata si baitrunner
Daiwa Sweepfire 4000 X 80 ron frana fata
Cormaxx BR 5A 4000 -93 ron frana fata si baitrunner


Pareri? :)

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: nevoie de o parere

Mesaj de tionis2000 » 30 Mar 2014, 12:45

mare greseala....de invatat se invata cu feederele medii tocmai pentru a sti ce inseamna finetea.de vandut nu e neaparat sa o vinzi, o poti pastra pentru carpodroame sau pentru ape curgatoare. cumpara un mediu second ca sa te inveti cu ele sa vezi ce inseamna finetea, apoi incepi sa alegi in functie de dorintele tale (mai moale-parabolica, mai rigida -progresiva), ca de ales ai de unde alege, sunt nenumarate modele si firme cu preturi de entry sau preturi de premium.dupa un an de pescuit o sa vezi ca o sa cauti lansete cat mai sensibile, mai usoare, mai spre gama mediu-light sau chiar light.

Avatar utilizator
mulinescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 22 Iun 2011, 10:13
Localitate: Bucuresti

Re: nevoie de o parere

Mesaj de mulinescu » 31 Mar 2014, 11:08

Perfect de accord cu parerea lui tionis 2000. In toamna mi-am achizitionat si eu primul echipament la crap si am fost la un pas sa fac aceeasi greseala pe care ai facut-o si tu, dar am intrebat in stanga si in dreapta inainte de a comanda. Un feeder medium si o mulineta de 3000, maxim 4000 este un echipament cu care poti sa faci fata multor situatii. Eu am renuntat la baitruner si am optat pentru o mulineta cu frana frontala, dar fiecare cu optiunea lui.
Fir intins,

Avatar utilizator
Covrigel
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2014, 18:40

Re: nevoie de o parere

Mesaj de Covrigel » 31 Mar 2014, 18:32

si nu se poate corecta aceasta gresala de-a mea printr-un alt varf mai sensibil? ~x(
ce low price medium recomandati?

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: nevoie de o parere

Mesaj de tionis2000 » 31 Mar 2014, 19:04

daca pui un varf mai moale nu o sa ai decat un varf care semnalizeaza mai bine si atat.producatorii livreaza lansetele cu anumite varfuri testate astfel incat acestea sa dea posibilitate blancului sa lucreze pe toata lungimea, e ca si cum ai pune un varf de varga de fibra pe un par de lemn ceea ce doresti tu.nu vei simti nici o placere ca scoti un peste mic cu o lanseta la care va lucra numai varful.cat despre gama low price,trebuie sa precizezi in ce bani sa te incadrezi ca sa primesti un raspuns.in plus spune ce lungime de transport vrei pentru ca sunt de la 1,20 m pana la 185m la transport.

Avatar utilizator
Covrigel
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2014, 18:40

Re: nevoie de o parere

Mesaj de Covrigel » 31 Mar 2014, 19:12

bun deci am lamurit-o cu trabucco :)) ma gandesc daca sa il pastrez sau sa il vand:))

pai in juru' sumei de max 150 de lei

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: nevoie de o parere

Mesaj de tionis2000 » 31 Mar 2014, 19:33

in jurul acestei sume nu cred ca gasesti ceva bun, poate doar shimano comercial, dar nu stiu cum se prezinta,dar daca mai pui ceva banuti peste iti recomand ceva de calitate de care nu o sa-ti para rau.in plus vine cu varfuri foarte sensibile si cel mai important sunt de fibra de sticla,ceea ce pentru un incepator e esential,majoritatea care cumpara cu varfuri de carbon , rup varfurile,la carbon trebuie ceva experienta.
Uita-te la Garbolino Rocket Carp Feeder 2 sec. 3,60m/25-75gr ,dupa parerea mea in gama ei de pret nu are multi concurenti,in plus e firma englezeasca si feederul e un stil important de pescuit la ei.

Avatar utilizator
lmihailescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 03 Iun 2010, 10:11

Re: nevoie de o parere

Mesaj de lmihailescu » 01 Apr 2014, 16:06

nu e dracu chiar asa negru,
probabil o sa folosesti cu succes batul asta la un pescuit de crap cu monturi de gen method(monturi cu momitor).
Foloseste-l, invata-te cu el si apoi cand ai sa vrei sa prinzi si peste mai mic (stil la care intr-adevar iti trebuie finete scobar platici si tot neamu lor) poate ai sa-ti iei altceva.

Avatar utilizator
ticairlandezu
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Ian 2012, 14:34

Re: nevoie de o parere

Mesaj de ticairlandezu » 01 Apr 2014, 18:45

tionis2000 scrie:in jurul acestei sume nu cred ca gasesti ceva bun, poate doar shimano comercial, dar nu stiu cum se prezinta,dar daca mai pui ceva banuti peste iti recomand ceva de calitate de care nu o sa-ti para rau.in plus vine cu varfuri foarte sensibile si cel mai important sunt de fibra de sticla,ceea ce pentru un incepator e esential,majoritatea care cumpara cu varfuri de carbon , rup varfurile,la carbon trebuie ceva experienta.
Uita-te la Garbolino Rocket Carp Feeder 2 sec. 3,60m/25-75gr ,dupa parerea mea in gama ei de pret nu are multi concurenti,in plus e firma englezeasca si feederul e un stil important de pescuit la ei.
O singura mentiune am de facut. Firma Garbolino nu este firma englezeasca ci frantuzeasca.

Avatar utilizator
Covrigel
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2014, 18:40

Re: nevoie de o parere

Mesaj de Covrigel » 01 Apr 2014, 19:15

da... nu e chiar asa negru,,,, este chiar rozzz:)) dar ma gandesc, am prieteni care prind caras de exemplu cu lansete de crap, deci e posibil sa prinzi si cu un heavy nu?:))
o sa o incerc cat de curand dar acum am niste probleme si numai la pescuit nu imi sta gandul,,,,
cat despre mulinete o parere?


"Acum ii caut o mulineta, ma axez pana la 100 ron, daca nu imi place lanseta,,,, sa scap repede de ele, la pachet asa,,,,
am gasit asa :Mulineta Tica Cambria EE4000 72 ron fana fata
Mulineta Auris BR 4000 de la trabucco-80 ron are baitrunner, frana fata
alcedo Green Line Run 4506 Feeder LX 80 ron, frana fata si baitrunner
Daiwa Sweepfire 4000 X 80 ron frana fata
Cormaxx BR 5A 4000 -93 ron frana fata si baitrunner"

Avatar utilizator
nica jr.
senior
senior
Mesaje: 306
Membru din: 19 Feb 2011, 09:17
Localitate: Focsani

Re: nevoie de o parere

Mesaj de nica jr. » 07 Apr 2014, 20:57


Avatar utilizator
Covrigel
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2014, 18:40

Re: nevoie de o parere

Mesaj de Covrigel » 18 Apr 2014, 12:22

cautand pe net, am gasit un magazin interesant, si in acest magazin am gasit asta :-$ , se poate asa cv? telescopic?:))
http://www.rybashop24.com/en/rods/feede ... html?cur=9
http://www.rybashop24.com/en/rods/feede ... html?cur=9
ce parere aveti?:))

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: nevoie de o parere

Mesaj de tionis2000 » 18 Apr 2014, 14:06

normal ca se poate ,si la firme de renume se gasesc astfel de produse.din pacate insa ca sa poata fi si de calitate cat de cat creste greutatea lor.daca te uiti au mult peste 300g, pentru unii nu conteaza dar eu de exemplu prefer feedere de maxim 250g la 3,9 metri.au si ele utilitatea lor pentru cei care nu au spatiu suficient de transport.

Avatar utilizator
Covrigel
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mar 2014, 18:40

Re: nevoie de o parere

Mesaj de Covrigel » 18 Apr 2014, 15:14

da, sunt mai grele, dar sunt la fel ca feederele normale? sunt mai slabe? se comporta la fel? varful lucreaza la fel?

Avatar utilizator
tionis2000
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 57
Membru din: 05 Feb 2014, 18:04
Localitate: Braila

Re: nevoie de o parere

Mesaj de tionis2000 » 18 Apr 2014, 16:54

in mod normal...da, greutatea e mai mare datorita mufarilor multiple,dar in principiu trebuie sa lucreze la fel.nu m-am uitat dar sunt feedere tele cu varfuri interschimbabile si feedere tele cu varf fix.logic ar fi mai ok cele cu mai multe varfuri

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”