Prologic

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescador74
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 22 Sep 2010, 12:24

Prologic

Mesaj de pescador74 » 17 Apr 2014, 22:53

Salut!Am un set de senzori Prologic Polyphonic vtsw si sau stins ledurile din partea de sus a senzorilor,la doua senzoare,nu stiu daca a mai patit cineva asa dar asi dori putin ajutor!eventual un loc unde se pot repara daca stie cineva!Cu stima! ~x(

Avatar utilizator
florin_chiculita
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2013, 12:23
Localitate: Bucuresti

Re: Prologic

Mesaj de florin_chiculita » 20 Apr 2014, 00:46

pescador74 scrie:Salut!Am un set de senzori Prologic Polyphonic vtsw si sau stins ledurile din partea de sus a senzorilor,la doua senzoare,nu stiu daca a mai patit cineva asa dar asi dori putin ajutor!eventual un loc unde se pot repara daca stie cineva!Cu stima! ~x(
Desi pare complet lipsit de logica, muta bateria dintr-unul care merge, in altul care nu merge. Intamplator am auzit la cineva de problema asta, cauza fiind faptul ca folosea acumulator in loc de o baterie alkalina.

Daca exista o defectiune (cel mai probabil), reparatia ar trebui sa fie banala. Fie rezistenta inseriata cu ledul, fie ledul. Un pustan priceput la lipituri, cu o statie de lipit cu varf subtire ar trebui sa fie capabil sa schimbe (dupa caz) ledul sau rezistenta. Rezistenta e SMD (foarte mica), asa ca pustanu' ar trebui sa nu aiba probleme cu vederea.

Numai bine !

Avatar utilizator
pescador74
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 22 Sep 2010, 12:24

Re: Prologic

Mesaj de pescador74 » 20 Apr 2014, 22:55

Mersi mult pentru informatie dar problema e ca sa stins numa un singur led din patru la un senzor si doua leduri la celalalt X-( si am baterii Duracell noi la toti senzorii!Nu stiu ce tip de leduri sant si unde se gasesc X-( ! Cu stima!

Avatar utilizator
florin_chiculita
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2013, 12:23
Localitate: Bucuresti

Re: Prologic

Mesaj de florin_chiculita » 02 Mai 2014, 17:46

Demonteaza unul din avertizoare pana ajungi la cablaj / Led. Presupun ca nu mai sunt in garantie, altfel le-ai fi returnat in vederea schimbarii. Testeaza cu o baterie de 1.2 V daca se aprinde ledul. Un acumulator, sau o baterie alkalina descarcata ar trebui sa faca treaba. Conteaza polaritatea la led (+/-) Am spus sa incerci cu o baterie descarcata pentru ca daca nu nimeresti polaritatea din prima si aplici o tensiune mai mare decat suporta, se duce naibii aproape instant. La fel de bine ai putea sa faci masuratoarea cu un multimetru, insa ledul nu o sa se aprinda din cauza curentilor mici, dar daca ledul nu e ars o sa vezi pe ecran tensiunea pe care o tine jonctiunea (ma astept sa fie undeva la 1.8 V). Majoritatea multimetrelor au la rubrica pentru rezistente o optiune de verificat diode.
Spune-mi aici ce rezultat ai obtinut.

Succes si numai bine !

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”