Sfat Undita/Varga 7 m

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Catalin_288
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2014, 17:16

Sfat Undita/Varga 7 m

Mesaj de Catalin_288 » 14 Mai 2014, 17:26

Salutare,

Am decis sa imi cumpar o varga... dar din pacate habar nu am ce si cum... iar primele cautari pe google m-au zapacit de tot...
IM7, IM8, carbon, grafit, cu kevlar, fara kevlar, greutate, si asa mai departe :) ca sa nu mai spun cate firme fabricante...
Asa ca apelez la voi sa ma ajutati cu un sfat.
Imi trebuie o varga de 7m (zic eu) cu care pescuiesc in general intr-o balta cu plata.
Ca pesti vizati ar fi de la carasel (200 gr) la crap (4-5 kg).
Chestia e ca nu stiu daca sa fie din aia care se "face covrig" sau nu.... nu stiu care este mai buna (am inteles ca cea foarte flexibila e mai rezistenta).
De asemenea am vazut foarte multe cu varful foarte subtire... sincer mie mi se pare foarte fragil... dar poate ma insel
V-am zis, nu ma pricep... ideea este ca imi trebuie o undita rezistenta in primul rand, de 7m la un pret de 150-250 RON.
Astept sfaturile voastre (eventuale link'uri).

Multumesc,
Catalin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat Undita/Varga 7 m

Mesaj de florentiniuga » 15 Mai 2014, 01:06

Incepe cu link-ul asta, era un pic mai jos de topicul tau. N-ar fi rau sa folosesti functia de cautare si daca nu te multumeste ce gasesti, poti deschide un topic nou sau sa continui unul care e deja in dezbatere.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Catalin_288
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2014, 17:16

Re: Sfat Undita/Varga 7 m

Mesaj de Catalin_288 » 15 Mai 2014, 11:29

Salut.
Am vazut si topicul de mai jos, dar nu m-am lamurit foarte bine, si din cauza asta am decis sa deschid un altul.
Singura varga care mi s-a parut ok este Varga SIWEIDA carbon SELLA, ce-a din videoclip, dar ajunge la 336 RON, deci cam depaseste bugetul meu :(
Asa ca daca cineva are alte variante, astept raspunsuri.

Avatar utilizator
Catalin_288
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mai 2014, 17:16

Re: Sfat Undita/Varga 7 m

Mesaj de Catalin_288 » 15 Mai 2014, 21:19

De varga New Hunter ce ziceti? Ca si calitate, ca si firma?
Eu am vazut una si mi s-a parut foarte usoara si subtire si destul de ok.
Link: http://olx.ro/oferta/undite-carbon-new- ... D9ENt.html

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Sfat Undita/Varga 7 m

Mesaj de nagy victor » 18 Mai 2014, 22:08

Nu am auzit de varga respectiva dar pot sa spun la ce sa fii atent cind o alegi .
Sa nu fie foarte grea (desi la pescuit pe balta asta nu prea conteaza)
Sa fie suficient de gros in perete (daca vrei sa o folosesti si la carpi) , cind o tii in mina stringi de ea (cu simt sa nu o crapi) , daca e subtire imediat se simte cum intra degetele in ea .
Capetele (la imbinare) sa fie bine intarite pentru ca la efort sa nu crape
Cind o cumperi sa coti fiecare element sa-i verifici capatul care se imbina cu celalalt element sa nu fie crapat/fisurat .
Eu am vergi SHIMANO si MAVER , astea sint cam scumpe dar crede-ma ca merita , cu cele mai ieftine risti sa se rupa in dril cu un crap mai mare , defapt pentru locurile unde dai frecvent peste crapi de peste 3 - 4 kg e cam riscant sa pescuiesti cu vergi fixe .
Eu ti-as propune o bolobneza sau o lanseta match (shefild) , dar asta deja este o alta categorie de pescuit fata de pescuitul cu varga fixa .
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”