Un sfat...o parere va rog!

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
beju_ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 04 Apr 2014, 19:44
Localitate: Targoviste

Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de beju_ionut » 20 Mai 2014, 12:10

In primul rand vreau sa precizez ca sunt incepator!...am reusit sa iau 4 bete ok de 3 lbs si 4 mulinete okuma 1060 iar acum ma gandesc sezonul cald va veni in curand voi avea nevoie sa plantez...ca sa mai iau un bat bun de 4 lbs cu o mulineta ok...textil..spomb....si ce o mai trebui....ma duce minim 500 ron...pot incerca sa mai fac un efort sa achizitionez un navomodel...bugetul maxim fiind de 17-1900 ron...ideea este ca nu am folosit niciodata nu am nici prieteni care sa aiba...si nu ma pricep deloc!..Ca si varianta ma gandesc la o pneumatica..http://www.dedeman.ro/ro/gradina/artico ... .html...si un motor electric cat de cat ok...care ma duce putin ma ieftin probabil...ori tot cam acolo..vreau sa preciziz inca o data ca tot ce am nevoie este decat pt plantat pe balti...iesirile fiind de maxim 10-12 pe an.Am studiat putin si forumuri si alte articole in privinta navomodelelor...din cate am inteles trebuie tinut cont de motor/racire motor/elice/protectie bradish/telecomanda/acumulator...destul de complicat tind cont ca nu ma pricep si nu vreau sa cumpar un navomodel sh ori chiar nou iar dupa cateva partide sa ma uit la el ca a ruginit ori ca este arsa nu stiu ce piesa...si am dat banii de pomana..bani pt unul de top nu am!...Va multumesc frumos si astept cateva sfaturi si idei din partea Dvs...Cu respect!

Avatar utilizator
beju_ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 04 Apr 2014, 19:44
Localitate: Targoviste

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de beju_ionut » 20 Mai 2014, 12:19


Avatar utilizator
pestacu
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 10 Mai 2011, 11:58
Localitate: bucuresti

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de pestacu » 20 Mai 2014, 12:40

este super ok sa plantezi ci gonflabila..eu chiar prefer sa fac asta ,pentru ca din barca vad cioatele de langa stuf , lucru care nu poti sa l faci cu un navomodel...parerea mea este sa nu dai bani si pe motor, vaslele sunt suficiente..pe majoritatea baltilor plantezi la 120 -200 m..

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de mircea62 » 20 Mai 2014, 17:26

La barca asta e cam greu sa atasezi un motor electric, iti trebuie o barca cu placa la spate, ceea ce e inseamna o investitie cel putin dubla. In plus motorul nu nici el chiar ieftin, plus baterie, charger, etc... sari de 3.000 lei cu totul.
Barca aia e ok sa plantezi la vasle, ar fi indicat chiar una mai mica.

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 264
Membru din: 26 Mar 2008, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de bosssorin » 20 Mai 2014, 18:39

mircea62 scrie:La barca asta e cam greu sa atasezi un motor electric, iti trebuie o barca cu placa la spate, ceea ce e inseamna o investitie cel putin dubla. In plus motorul nu nici el chiar ieftin, plus baterie, charger, etc... sari de 3.000 lei cu totul.
Barca aia e ok sa plantezi la vasle, ar fi indicat chiar una mai mica.




http://www.cmall.ro/suport-motor-barca-b62069.html

Avatar utilizator
beju_ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 04 Apr 2014, 19:44
Localitate: Targoviste

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de beju_ionut » 20 Mai 2014, 18:48

multumesc pt link!

Avatar utilizator
coman423
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2009, 10:53
Localitate: Bucuresti

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de coman423 » 20 Mai 2014, 19:17

http://www.hibiscussport.ro/barca-sportyac.html

nu o sa regreti...stabila, usoara sigurul deficient este ca iti trebuie portbagaj pe masina

Avatar utilizator
beju_ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 04 Apr 2014, 19:44
Localitate: Targoviste

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de beju_ionut » 20 Mai 2014, 19:37

ar fi o idee...doar ca trebuie sa caut porbagaj pt masina...ori barele acelea de se pun deasupra plafonului masini...:)...dar multumesc pt idee si link...


Avatar utilizator
cristianocnaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 08 Feb 2010, 10:45

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de cristianocnaru » 20 Mai 2014, 21:49

Salut eu am si navomdel si barca mare cu motor. Fiecare are plusul si minisul sau, exemplu: navomodel: + usor de transportat, (in cazul unui sonar ai si varianta de ati citii substratul dar nu este acelasi lucru cu a vedea tu cu ochiul tau): - greu de manevrat pe vant puternic mai ales la distante foarte mari, + cunoaste ultimele 4 plantari a fiecarei lansete ( cel din cazul meu care este ful echipat), barca: - volum mare la transport, + poti vedea mult mai bine substratul/zonele cu apa mica/apa curata, + sondarea substratului o poti face mult mai bine din barca, nu necesita incarcare acumulatori ( ai mereu vaslele la tine :)) chiar daca nu ai motor), - nu toate baltile accepta plantarea din barca mare ( acesta este un mare minus).
Tu decizi unde te duci sa pescuiesti, te lasa sa plantezi cu navomodel sau barca si cel mai inportant inaintea achizitiei de cite ori te duci untr0un sezon? Se si pot inchiria navomodele/ barci, exista situri cu asa ceva.
Fire intinse.

Avatar utilizator
beju_ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 04 Apr 2014, 19:44
Localitate: Targoviste

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de beju_ionut » 20 Mai 2014, 23:46

foarte interesante...doar ca si pretul este cu mult peste bugetul meu :)..chiar redusa la 1500 euro...:)

Avatar utilizator
beju_ionut
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 04 Apr 2014, 19:44
Localitate: Targoviste

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de beju_ionut » 21 Mai 2014, 16:38

up:)

Avatar utilizator
mihaly
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 27 Feb 2010, 04:19

Re: Un sfat...o parere va rog!

Mesaj de mihaly » 21 Mai 2014, 16:58

vezi barcutele facute de pamfil .merg super foarte simple si foarte de treaba omu,
uite catamaranul meu (u ti-l rastoarna nici valul de 1metru.)www.youtube.com/watch?v=KcvPUyMadBY

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”