DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mormoila
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 28 Feb 2009, 14:06

Re: DUNAREA

Mesaj de mormoila » 03 Mar 2009, 12:07

salutare la toata lumea.
sunt nou pe aici pe la voi,si ca pescuit si pe forum,am fost anul trecut de trei ori pe Dunare ,in zona Nedeea sau cam asa ceva in principiu mai jos de Calafat undeva ,locuri superbe,mai rar cu pestele.
eu sunt din BUCURESTI si am avut anul trecut PG-UL in jud DOLJ ,dar anul asta vreau sa-l vizez la OLTENITA pentru ca este tare departe pana la CALAFAT unde am fost eu.
as vrea sa-mi spuneti si mie unde as putea sa ma duc pe Dunare cam in raza localitatii GOSTINU sau cam asa ceva.
cu multumiri ,un nou adept al dunarii(m-am saturat de lacurile di jurul BUCURESTIUL-UI,unde te jecmanesc de bani)

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DUNAREA

Mesaj de toader nicolae » 03 Mar 2009, 14:44

Mormoila,cred ca locuri foarte bune sunt intre Oravita si Moldova noua,sunt cateva locuri unde poti pescui ca la balta si este si o padure scufundata ,deci cam toate conditiile pentru crap dar este cam departe de Bucuresti.

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 03 Mar 2009, 16:17

mormoila scrie:salutare la toata lumea.
sunt nou pe aici pe la voi,si ca pescuit si pe forum,am fost anul trecut de trei ori pe Dunare ,in zona Nedeea sau cam asa ceva in principiu mai jos de Calafat undeva ,locuri superbe,mai rar cu pestele.
eu sunt din BUCURESTI si am avut anul trecut PG-UL in jud DOLJ ,dar anul asta vreau sa-l vizez la OLTENITA pentru ca este tare departe pana la CALAFAT unde am fost eu.
as vrea sa-mi spuneti si mie unde as putea sa ma duc pe Dunare cam in raza localitatii GOSTINU sau cam asa ceva.
cu multumiri ,un nou adept al dunarii(m-am saturat de lacurile di jurul BUCURESTIUL-UI,unde te jecmanesc de bani)
sal!
daca vizezi permisul la oltenita si vrei sa pescuiesti in gostinu,atunci trebuie sa ai pg ptr jud.giurgiu.
pana sa intri in com.gostinu,faci dreapta pe drumul pietruit si ajungi la dunare.
aici poti sa mergi la pompe sau sa cobori putin si sa continui drumul paralel cu dunarea.
in zona giurgiu mai poti pescuii pe bratul ara sau pe dunare langa podul prieteniei.
toate cele bune!

Avatar utilizator
mormoila
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 28 Feb 2009, 14:06

Re: DUNAREA

Mesaj de mormoila » 03 Mar 2009, 17:30

multam fain Cornel G ,am avut eu o informatie gresita ...........
al vizez si la giurgiu si la oltenita daca se poate.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: DUNAREA

Mesaj de eugen » 03 Mar 2009, 17:40

Dar sa nu fie alti bani, alta distractie, ca la cum ne iau banii in ziua de azi, nu ar fi exclus.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: DUNAREA

Mesaj de eugen » 03 Mar 2009, 17:45

Apropos de Dunare.
In zona Corabia mai este vreo "sfaraiala". Se mai prinde ceva?

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 03 Mar 2009, 18:02

eugen scrie:Dar sa nu fie alti bani, alta distractie, ca la cum ne iau banii in ziua de azi, nu ar fi exclus.
sal!
ptr viza pg se plateste o singura data taxa de 50ron,apoi in baza chitantei puteti viza oriunde doriti.
toate cele bune!

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: DUNAREA

Mesaj de eugen » 03 Mar 2009, 22:18

Sa stiti ca toate sunt bune daca este asa cum spuneti.
Multumesc de lamurire. Vedeti, d-aia sunt bune forumurile aste, ne mai completam unii pe altii.

Cu respect si fir intins.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Mamaliga nereusita?

Mesaj de Nelutu » 19 Mar 2009, 19:56

coool_marius scrie:
Saptama trecuta am fost pe Dunare , la vreo 50 km in jos de PF II .. SPLENDID .. am luat doar salau peste 3kg si avat de la 5 kg in sus .

FIR INTINS .

Marius, unde anume ai fost pe Dunare? Cum era apa, nu era mare?Ms.!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Mamaliga nereusita?

Mesaj de coool_marius » 21 Mar 2009, 01:02

Nelutu scrie:Marius, unde anume ai fost pe Dunare? Cum era apa, nu era mare?Ms.!

Am fost la Cozia ( la garloaca ) intre Pristol - Garla Mare .. un fel de golfuletz ... apa era foarte mare insa am prins o zi buna , cand a intrat apa din Dunare intr-o balta acolo ... si l-am topit in gura golfului ... la twister alb . De preferat cat mai mare ( gros si cu coditza lunga ) . Salaul la 10 m maxim d mal iar avatul la minim 60 .. 70 m ... ptr avat am folosit batz & molineta d crap ptr a atinge distanta aia .

apa langa mal era undeva la 5 m ... foarte crescuta iar malul foarte abrupt ..
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 21 Mar 2009, 09:13

salut marius mai in jos de cazematele cazute in dunare este locul ? la copac catre girla mare mereana ;platica nu merge

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de PsiHo » 22 Mar 2009, 17:32

nu stiu daca am postat unde trebuie..dar, cand se termina prohibitia pe bratul borcea? anu trecut a fost pana pe 30 aprilie acum am inteles ca e pana pe 30 mai.. stie cineva?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 22 Mar 2009, 18:28

PsiHo scrie:nu stiu daca am postat unde trebuie..dar, cand se termina prohibitia pe bratul borcea? anu trecut a fost pana pe 30 aprilie acum am inteles ca e pana pe 30 mai.. stie cineva?

SECTIUNEA 1
Zone si perioade de prohibitie

Art. 1. -
(1) Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in apele maritime interioare si in apele continentale, in perioada 13 aprilie-11 iunie inclusiv, si in apele care constituie frontiera de stat, in perioada 15 aprilie-29 mai inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul ordin.

Art. 3. - Se declara zone de protectie pentru resursele acvatice vii urmatoarele:

...............................
j) pe bratul Borcea, in perioada 15 martie-30 mai, cu exceptia capturarii de reproducatori de sturioni in stare vie, in zonele km 37-41 (Stelnica) si km 43-47 (Fetesti);
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de PsiHo » 23 Mar 2009, 20:02

thx..deci am taiat de pe lista mini vacanta de 1 mai pe bratul borcea :)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 24 Mar 2009, 00:10

PsiHo scrie:thx..deci am taiat de pe lista mini vacanta de 1 mai pe bratul borcea :)
De cativa ani buni ,cei de la AJVPS veneau si controlau lumea de 1 Mai ...daca au permis de la ei !!! :)) ...de prohibitie n-au adus vorba niciodata ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”