cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 07 Iul 2014, 08:52

Am fost de joi pana duminica intr-o mica iesire pe garla, pe Chilia. Apa tulbure, crapul nu a vrut sa coopereze, nu am avut decat o singura trasatura dar nefiind langa ea, s-a dus in cioata.
In rest somotei ce tocau ramale albe, negre si coropisnitele. Am dat si la caras pentru somn mare, rosioara pentru salau, oblete..nici o trasatura..si nici saritura de crap, somn nu am auzit. Parca dadeam in fantana.
Tantari foarte multi, noroc ca a mai batut vantul..Una peste alta, cei care vor sa plece sa mai astepte ca Dunarea sa se limpezeasca.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorelb73 » 07 Iul 2014, 18:30

Sat Dunărea, 24 de ore pe mal, de Sf. Petru ... 2 platicute mici, luate la feeder. Toata noaptea am dat la rame negre, coropisnite, boilies ... nici un cioc mic de tot. Apa tulbure, se aduna multa murdarie pe fir (ceva de genul pufului de plop, care nu se lua deloc usor, pana la urma adunam totul langa vartej, taiam vartejul si legam din nou.... la fiecare aruncare), ne-am impotmolit cu masina 4x4 care s-a ingropat in mâl (ne-a scos un tractor)... naspa de tot!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de oliver » 14 Iul 2014, 21:21

Weekendul asta iar am fugit la pescuit.Vineri cu toata ploaia care ne-a prins pe drum a fost o seara super tare,am prins 12 moace de 0,800-1,5kg si un salau de 3kg.Sambata si duminica sa tulburat dunarea si am prins 5 moace de 500-800g.
colegul si captura partidei!
colegul si captura partidei!
=D>
rasaritul care ne trimitea la culcare dupa o noapte nedormita
rasaritul care ne trimitea la culcare dupa o noapte nedormita
I-)
DSCN0586.JPG
DSCN0588.JPG
asa arata Dunarea duminica.
asa arata Dunarea duminica.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 15 Iul 2014, 08:23

Asa arata si la Galati duminica, Siretul a lovit din nou... Momentan e mai bine, tulbureala s-a tras mai mult spre malul stang, semn ca a trecut viitura. Daca nu vor mai fi ploi, se va limpezi destul de repede. #:-S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 27 Iul 2014, 02:59

La Chilia nivelul apei a crescut cam cu 30 cm. Apa e cam murdarica. Pe Canalul Tataru, cineva a prins un salaias la imbucatura, doi somotei, cateva platici, niste carasi si un pui de crap. Asta cam in doua ore. Pe Dunare, canci. Nici tabere nu prea sunt.
Incep sa ma intreb daca anul asta se va putea pescui cu adevarat ... :-?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 28 Iul 2014, 08:05

Momentan Siretul vine foarte tulbure, la fel si Prutul. Sigur apa este murdara in aval de cele doua rauri..de pescuit nici nu se pune problema.
In amonte situatia este mai buna, este mai curata dar se putea si mai bine. Un an asa de rau nu a fost demult ! Pe saptamana viitoare ma indrept in Delta Dunarii..zona inca nu am hotarat, stau geana cu ochii pe cote..ori pe bratul Sulina ori Chilia..

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 29 Iul 2014, 03:19

Am vazut pe WEBCAM Galati ca jumatatea stanga a Dunarii e tulbure, ... vin valatuci, cum s-ar zice. Pacat ca au disparut WEBCAM-urile "Tulcea-faleza" si "Sulina- Mila2". Te mai puteai orienta ... Nu inteleg de ce nu amplaseaza mai multe pe cursul Dunarii si in Delta Dunarii. :-? Ar fi mai interesante decat partiile fara zapada.
Prognoza meteo nu mai arata ploi in Moldova, deci Siretul si Prutul ar trebui sa se "linisteasca". Tzu-Tzu, Oli, voi ca sunteti din zona si trebuie sa stiti, cam in cate zile se limpezesc beteshugurile astea de rauri ? :-??
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 29 Iul 2014, 08:18

Nea` Sorin, apele, facand o medie, intre trei zile si maxim sase zile tine ''mizeria'' ! La noi pe Siret de vina este in principal raul Putna care se varsa aproape de zona Galatiului..cam 30 km in amonte de la confluenta cu Dunarea. Prutul..o alta enigma..este un rau ce zici ca-i mereu tulbure..nu prea este un rau de munte, ca sa fac o mica paranteza..cum este Siretul, cu prundis. Chiar si la o mica ploaie pe o anumita portiune, se tulbura instant !
Ca sa fim intelesi..daca nu mai ploua, pana vineri ar trebui sa fie ok Siretul si Prutul ! Problema urmatoare..vine de sus viitura..Olt, Teleorman..Vedea..Dambovita etc. Oricum o dai, tot nasol este..
Ma uit la cote, bag de seama ca o sa creasca putin..apa este cam ''calda'' iar vremea..nu mai vad nici un pic de ploaie deocamdata..eu zic ca sunt ceva sanse de sambata sa fie mai curata apa si in Delta..asa ca ma pun pe facut bagaje !

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Aug 2014, 00:16

Dupa COTELE APELOR DUNARII, unda de viitura (sa-i zicem) ar fi trecut de Calarasi. Ne-ar putea spune George cat de neagra e problema ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
bogdanbz
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 22 Feb 2011, 11:45

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bogdanbz » 04 Aug 2014, 10:50

Va salut prieteni pescari !
Este cineva la pescuit in Delta zona Mila 23 sau are ceva informatii din zona ? Ma intereseaza daca merge rapitorul in mod special.As vrea sa plec peste 2 zile si nu m-am hotarat. Multumesc!

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de claufishi » 04 Aug 2014, 14:54

In zona Murighiol-Dunavat, este tulbure Dunarea ? Cam cat timp este nevoie ca apele in aceasta zona sa revina si sa se limpezeasca?
Oare s-au inundat malurile din nou ? Ma refer aici pentru campare si acces auto.
Multumesc anticipat.
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de gor965 » 04 Aug 2014, 15:49

sorin1362 scrie:Dupa COTELE APELOR DUNARII, unda de viitura (sa-i zicem) ar fi trecut de Calarasi. Ne-ar putea spune George cat de neagra e problema ?
N-am ajuns la Dunare anul asta ! Am fost insa la plaja , la noi pe Borcea si apa era murdara ... tulbure si cu vegetatie pe care , atunci cand creste cota, o aduna de pe maluri. O chestie interesanta ar fi ca pe zona canalului de la noi, unde e apa curata, mananca ciortanul (2-3 kg).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de claufishi » 06 Aug 2014, 12:50

claufishi scrie:In zona Murighiol-Dunavat, este tulbure Dunarea ? Cam cat timp este nevoie ca apele in aceasta zona sa revina si sa se limpezeasca?
Oare s-au inundat malurile din nou ? Ma refer aici pentru campare si acces auto.
Multumesc anticipat.
Nimeni nicio informatie cu privire la limpezirea/tulbureala apei în zonă ? :(
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Aug 2014, 03:06

gor965 scrie: N-am ajuns la Dunare anul asta ! Am fost insa la plaja , la noi pe Borcea si apa era murdara ... tulbure si cu vegetatie pe care , atunci cand creste cota, o aduna de pe maluri. O chestie interesanta ar fi ca pe zona canalului de la noi, unde e apa curata, mananca ciortanul (2-3 kg).
Multumim, George ! Ceva noutati ? Poate afli de la unul, de la altul ... :D
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Simion
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Apr 2012, 10:56

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Simion » 07 Aug 2014, 09:25

Am fost in perioada 04-06.08 pe Bucla la Mahmudia , apa tulbure ,peste mai nimic .

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”