Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 22 Mar 2009, 22:09

As vrea sa va spun o mica povestioara :Acum un an pe cand nu aveam ce face , ma tot gandeam cu pot testa momeliile pentru crap (unele cumparate sau chiar inventate de mine) , si indata mi-a venit o idee ... Stiam ca bunicul meu are o crescatorie si un "acvariu" cam cat un birou (masa) . Asa ca m-am dus la el la crescatorie , am umplut acvariul cu apa din crescatorie si l-am rugat pe bunicul meu sa-mi scoata un crap mai maricel (1-2 Kg) si sa m-il puna in acvariu . Am taiat o bucata de guta ( 30 cm ) si i-am atasat un ac ,iar pe ac ii pun momeala . Si asa eu mi-am creat propria masinarie (daca se poate spune asa ) de testat momeli , sincer sa fiu chiar a dat roade...

P.S. : Stiu ca e o idee cam traznita dar macar functioneaza =)) . Astept parerile voastre. Daca vreti spuneti-ne si noua ce momeli a-ti creat dumneavoastra :P
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Madalin Dirla » 22 Mar 2009, 22:19

m33hay scrie:As vrea sa va spun o mica povestioara :Acum un an pe cand nu aveam ce face , ma tot gandeam cu pot testa momeliile pentru crap (unele cumparate sau chiar inventate de mine) , si indata mi-a venit o idee ... Stiam ca bunicul meu are o crescatorie si un "acvariu" cam cat un birou (masa) . Asa ca m-am dus la el la crescatorie , am umplut acvariul cu apa din crescatorie si l-am rugat pe bunicul meu sa-mi scoata un crap mai maricel (1-2 Kg) si sa m-il puna in acvariu . Am taiat o bucata de guta ( 30 cm ) si i-am atasat un ac ,iar pe ac ii pun momeala . Si asa eu mi-am creat propria masinarie (daca se poate spune asa ) de testat momeli , sincer sa fiu chiar a dat roade...

P.S. : Stiu ca e o idee cam traznita dar macar functioneaza =)) . Astept parerile voastre. Daca vreti spuneti-ne si noua ce momeli a-ti creat dumneavoastra :P
Intrebarea mea este urmatoarea,pe balta ai avut aceleasi rezultate ca in acvariu????? :-?? :-??

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 22 Mar 2009, 22:21

MDI scrie:
m33hay scrie:As vrea sa va spun o mica povestioara :Acum un an pe cand nu aveam ce face , ma tot gandeam cu pot testa momeliile pentru crap (unele cumparate sau chiar inventate de mine) , si indata mi-a venit o idee ... Stiam ca bunicul meu are o crescatorie si un "acvariu" cam cat un birou (masa) . Asa ca m-am dus la el la crescatorie , am umplut acvariul cu apa din crescatorie si l-am rugat pe bunicul meu sa-mi scoata un crap mai maricel (1-2 Kg) si sa m-il puna in acvariu . Am taiat o bucata de guta ( 30 cm ) si i-am atasat un ac ,iar pe ac ii pun momeala . Si asa eu mi-am creat propria masinarie (daca se poate spune asa ) de testat momeli , sincer sa fiu chiar a dat roade...

P.S. : Stiu ca e o idee cam traznita dar macar functioneaza =)) . Astept parerile voastre. Daca vreti spuneti-ne si noua ce momeli a-ti creat dumneavoastra :P
Intrebarea mea este urmatoarea,pe balta ai avut aceleasi rezultate ca in acvariu????? :-?? :-??

Sincer sa fiu ...exact aceleasi rezultate :p ...Depinde : 4 mome;i din 5 au mers ;))
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de faraon tudor » 22 Mar 2009, 22:42

m33hay scrie:
MDI scrie:
m33hay scrie:As vrea sa va spun o mica povestioara :Acum un an pe cand nu aveam ce face , ma tot gandeam cu pot testa momeliile pentru crap (unele cumparate sau chiar inventate de mine) , si indata mi-a venit o idee ... Stiam ca bunicul meu are o crescatorie si un "acvariu" cam cat un birou (masa) . Asa ca m-am dus la el la crescatorie , am umplut acvariul cu apa din crescatorie si l-am rugat pe bunicul meu sa-mi scoata un crap mai maricel (1-2 Kg) si sa m-il puna in acvariu . Am taiat o bucata de guta ( 30 cm ) si i-am atasat un ac ,iar pe ac ii pun momeala . Si asa eu mi-am creat propria masinarie (daca se poate spune asa ) de testat momeli , sincer sa fiu chiar a dat roade...

P.S. : Stiu ca e o idee cam traznita dar macar functioneaza =)) . Astept parerile voastre. Daca vreti spuneti-ne si noua ce momeli a-ti creat dumneavoastra :P
Intrebarea mea este urmatoarea,pe balta ai avut aceleasi rezultate ca in acvariu????? :-?? :-??

Sincer sa fiu ...exact aceleasi rezultate :p ...Depinde : 4 mome;i din 5 au mers ;))
Totul ambiguu,pina la urma ce vrei sa spui cu asta.Probabil ca rime ,viermusi ,libelule,mamaliga au mers si a cincea probabil ca nu.Care sa fi fost aia :?: :?: :?: :D :-?

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Madalin Dirla » 22 Mar 2009, 22:51

Pot sa iti trimit si eu niste bile pt. un experiment?

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Teddy » 22 Mar 2009, 23:01

conditiile din acvariu sunt total diferite de cele din balta. temperatura apei, presiunea atmosferica, vizibilitate,tipul de substrat, si ar mai fi destule. singurul test relativ corect in acvariu este mecanica monturii, acolo pestele are acelasi stil. in rest....
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de LARY » 22 Mar 2009, 23:09

Un crap tinut in captivitate nu o sa se hraneasca usor, tu ne minti.
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 22 Mar 2009, 23:26

LARY scrie:Un crap tinut in captivitate nu o sa se hraneasca usor, tu ne minti.
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
CE MOTIVE AS AVEA ?
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de LARY » 23 Mar 2009, 00:11

Eu am un agvariu de 120 litri, vara trecuta lam unplut cu apa pe balcon si am bagat niste carasei cit palma, leam pus 6/7 rime si vreo 20 viermuse dupa o saptamina tot acolo ereau.
Sa inteleg ca nu lea fost foame sau tineau regim.
Asa ca nu te cred si un agvariu cit masa =)) nici asta nu o cred, agvariu de 1000/1500 litri.
Poate aduci ceva dovezi, pina atunci dami voie sa nu te cred.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 23 Mar 2009, 11:40

LARY scrie:Eu am un agvariu de 120 litri, vara trecuta lam unplut cu apa pe balcon si am bagat niste carasei cit palma, leam pus 6/7 rime si vreo 20 viermuse dupa o saptamina tot acolo ereau.
Sa inteleg ca nu lea fost foame sau tineau regim.
Asa ca nu te cred si un agvariu cit masa =)) nici asta nu o cred, agvariu de 1000/1500 litri.
Poate aduci ceva dovezi, pina atunci dami voie sa nu te cred.
Cu prima ocazie ( cel mai probabil in vacanta de Pasti) am sa ma duc la bunicul meu si o sa fac cateva poze ca sa te conving .

P.S. : Ce am uitat sa va spun : In fiecare saptamana schimb pestele din acvariu si conditiile din el sunt aproape indentice cu cele din balta :P
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
darius_gabi
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Feb 2009, 14:19

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de darius_gabi » 25 Mar 2009, 17:11

poate ne trimit si noua o reteta din alea 5
fir intins si m-ai multe experimente

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 25 Mar 2009, 18:26

darius_gabi scrie:poate ne trimit si noua o reteta din alea 5
fir intins si m-ai multe experimente
Cu mare placere...maine voi afisa una , ca acum am putina treaba , dar nu se stie :D
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Alexandru » 25 Mar 2009, 21:15

Teddy are multa si mare dreptate, si Lary a scris un adevar.

Avatar utilizator
faraon tudor
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2008, 21:38
Localitate: bucuresti

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de faraon tudor » 25 Mar 2009, 21:42

LARY scrie:Eu am un agvariu de 120 litri, vara trecuta lam unplut cu apa pe balcon si am bagat niste carasei cit palma, leam pus 6/7 rime si vreo 20 viermuse dupa o saptamina tot acolo ereau.
Sa inteleg ca nu lea fost foame sau tineau regim.
Asa ca nu te cred si un agvariu cit masa =)) nici asta nu o cred, agvariu de 1000/1500 litri.
Poate aduci ceva dovezi, pina atunci dami voie sa nu te cred.

Daca introduci citeva rime si citiva viermusi intru-n acvariu populat cu pesti si plante unde sa creat un biotop si in care pestii se simt ca in mediul lor natural,o sa observati mai ales daca nici nu au primit ratia de hrana zilnica, ca se bat pe rime si viermusi ba chiar pe boilesuri. Sanatate si spor la experimente ;)

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod de testare a momelilor pentru crap ! EXPERIMENTal

Mesaj de Adam Mihai » 25 Mar 2009, 21:43

Alexandru scrie:Teddy are multa si mare dreptate, si Lary a scris un adevar.
Voi a-ti vazut acvariile din Cora , Auchan etc. . Ganditi-va ca 2 acvarii din acelea sunt lipite si formeaza un intreg ..ce e asa de imposibil ?
!!! F!R !NT!NS !!!

Închis

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”