Pescuitul pe Balastiera

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 22 Aug 2014, 10:24

Dragi pescari deschid acest topic pentru ca din vorba in vorba am ajuns sa pescuiesc pe balastiera si imi place.la prima partida de pescuit am fost sa prind caras cu momeala vie sa vad daca totusi se misca ceva in apa.am avut parte si de cateva "acrobatii" pe apa dar tin sa cred ca era vorba de fitofagi.
1.Pentru prima iesire am reusit sa iau undeva la 10-15 carasi ce depaseau 500g.

2.Am fost din nou pe balastiera luni (18 august) pregatit sa prind crap.am nadit dimineata la 7 undeva la 15 bulgari (TTX si mix de seminte uscate) iar la carlig am avut momitor,doua plastice pe fir si sac solubil.am reusit sa intep in novac (3.4kg)pe la ora 12:30 si cam atat.partida a mai continuat pana la ora 15 dar fara alte prezentari.balastiera are si peste vechi pt ca am vazut in direct la plecare un dril cu un solzos ce depasea lejer 5 kg.Am plecat cu gandul ca are si crap si cu ideea ca poate trebuia sa nadesc in doua transe,pe la 7 si pe la 11-12...voi ce credeti ?

3.Nu am putut sa stau acasa si am fost iar ieri (21 august) pe acelasi loc.am aruncat 20 de bulgari (TTX,mix de seminte uscate si mix de pelete) si aceleasi plastice cu sac solubil si momitor.la ora 10 am avut prima aparitie dar spre rusinea mea nu a fost finalizat drilul.la capatul acului a fost un ten destul de maricel care a intrat adanc in vegetatia cunoscuta pe balastiere.am trecut peste rateu iar pe la ora 11 am nadit din nou dar de data aceasta 10 bulgari cu seminte de granulatie mai mare si pelete de 4mm.intr-o ora de la nadire a venit in ac un novac (4kg) si pana la ora 17 nu am mai vazut nimic.

Am atasat mai jos poze cu locul am stat in ultimele doua partide.Va rog sa imi spuneti ce mai trebuie sa fac la urmatoarele partide pentru a aduce si crap pe mal.ce nada si in ce zona ar trebui sa arunc monturile pentru a partida de 12ore...
//...zonele 1,2,3,4,5 reprezinta locul unde am aruncat iar zona incercuita este partea nadita.lanseta 5 nu este pe nada.tenul a venit din zona 2 iar novacul din 5
Multumesc !
Fişiere ataşate
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de florentiniuga » 25 Aug 2014, 16:06

Eu as incerca foarte aproape de malul opus, chiar sub pomul din stanga si la buza stufului din dreapta. Daca nu folosesti boiliesuri, incearca sa nadesti cu porumb Bonduelle sau boabe fierte, canepa si pelete. Nadeste-le cu racheta sau spomb. La fel si in saculetul solubil. TTX-ul iti baga repede fitofagul si carasul pe vad, ceea ce tine la distanta crapul. Nu zic ca nu vin si la seminte dar mai ai si sansa unui crap, in special dimineata devreme. La prima ora nu nadi, arunca doar montura cu naditorul incarcat cu mamaliga si un saculet mic cu boabe de porumb si eventual ceva canepa oparita.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 26 Aug 2014, 07:53

Trebuie sa nadesc mult sau nu..ce cantitate ? si las in continuare plastice la carlig ?
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de osc1or » 26 Aug 2014, 08:00

daca pescuiesti decat 12 ore, nu trebuie sa nadesti mult..
eu ti-as recomanda sa pescuiesti decat cu momitor (prafuri/mamaliga/pasta) + riguri scurte + saculet solubil
schimba lansetele la 45min si incearca sa fi cat mai précis in lansari
Critic echilibrat

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 26 Aug 2014, 11:09

si la carlig ?
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de osc1or » 26 Aug 2014, 18:30

la carlig poti incerca mai multe chestii: porumb artificial, pop-up-uri mici (8-10), pop-up-uri medii (12-15), bile tari mici (10-14), bile solubile mari (16-20), snow man mici 10+8, sau combinatii intre ele
daca ai substrat cu putin noroi, incearca flotante, daca ai substrat curat, poti incerca si momeli de fund
atentie mare la echilibrarea carligului la momelile flotante, carligul trebuie sa stea maxim saltat in codita
Critic echilibrat

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 27 Aug 2014, 08:39

este un substrat nisipos dar si cu vegetatie...
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
matei1971
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 05 Ian 2008, 14:54
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de matei1971 » 27 Aug 2014, 20:07

Daca balta e Buturugeni Magura cele mai bune sfaturi ri le da dl Onel! Si incearca porumb uscat la carlig. De nadit nadeste putin si cauta gropanele!

Trimis de pe al meu P5_Quad folosind Tapatalk

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de viorelb73 » 27 Aug 2014, 20:35

Salut, Adrian

Parearea mea este sa folosesti elemente de atractie rapida, mai ales daca faci partied scurte, de 12 ore.
Eu as aborda partida cu elemente de amestec cu mare putere de raspandire a mirosului - groundbait (special concurs crap sau special feeder de la Benzar) + porumb fermentat + canepa + pelete de 4 - 6 mm (robin red + S&O) , boiliesuri solubile intregi + taiate in jumatati si sferturi (as merge pe 2 arome, squid & octopus si porumb). Neaparat la prepararea nadei as pune amorsa de squid & octopus sau amorsa de TTX (160 mm la 1 kg de nada), umezirea finala cu apa din lac.
Pe carlig as merge neaparat cu solubile mici, de 10 - 14 mm, verificare la fiecare 15 - 20 min, apoi, dupa ce intra pe vad as trece la solubile mai mari, 20 mm. Eu as alege urmatoarele arome la carlig - S&O, Belachan, Boilies carlig solubil special carp porumb, S&O+cranberry, boilies carlig solubil special carp Miere. Poti folosi si porumb fermentat, din cel care pui in nada, tot in ideea de a spori atractia.
As vedea ce aroma il atrage mai mult si as merge pe ea.

Personal, cred ca abordarea partidelor scurte cu platice sau porumb uscat este deficitara, puterea de atractie a lor fiind redusa (ai spus ca este si vegetatie in lac, ceea ce ascunde momeala ta ... un element in plus care sa te faca sa alegi nada si momeala de mare atractie).

Respect

PS Fara intentia de reclama, am pus o fotografie a falconului de amorsa, sa pot exemplifica ce pun in nada!
Fişiere ataşate
Amorsa S&O.jpg
Amorsa S&O.jpg (2.82 KiB) Vizualizat de 7491 ori
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 28 Aug 2014, 08:53

Multumesc Viorel.o sa tin cont si de ceea ce ai zis tu dar deocamdata urmatoarea partida o sa o fac strict pe porumb de capsuna si miere.m`am gandit sa incerc arome dulci prima data si daca nu raspunde bine crapul o sa fac si ce zici tu.Ca si nada am zis sa fie porumb fiert si canepa fiarta si pusa o aroma dulce si un mix de pelete
Usor usor incep sa vanez prin balastiere :))
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de viorelb73 » 28 Aug 2014, 19:33

Salut, Adrian

Prima mea alegere, mai ales toamna, ar fi aromele puturoase. Ţi-am scris câteva idei prin pm.
Eu as pune 2 lansete în faţa pâlcului de stuf de la poziţia 1 şi 2 lansete între poziţiile 3-4 (una la pâlcul din dreapta, una lângă copacul din stânga)!

Cu respect, Viorel
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 01 Sep 2014, 14:56

cum prind o zi libera am si plecat sa caut mustaciosul cu solubile.o sa va zic ce am facut

Multumesc tuturor pt informatii !
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de Laurentiu » 01 Sep 2014, 19:40

Termina cu solubila pe balastiere, nu te mai lua dupa toti habarnistii care nu au pescuit in viata lor pe o balastiera.
Baza la carlig e porumb uscat sau cu o aroma cat mai naturala si saculet solubil cu porumb uscat si spartura. Apoi rabdare si tutun.

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 02 Sep 2014, 14:26

cu porumb si spartura am tot si nu am fost multumit de rezultate...
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de Laurentiu » 02 Sep 2014, 18:05

pai cati crapi crezi ca mai exista in buturugeni? :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”