intrebare

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian-nicolae
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 09 Ian 2009, 16:59
Localitate: satu mare

intrebare

Mesaj de lucian-nicolae » 23 Mar 2009, 17:45

urmeaza sa-mi petrec o saptamana,pe la jumatatea lunii aprilie,in orasul Medias,jud. Sibiu si as dori sa aflu niste informatii in legatura cu baltile de pescuit din preajma(raza 80-100 km).Daca ma puteti ajuta as dori sa aflu locatia aproximativa a baltilor,taxa,conditii,ce peste exista in baltile respective, etc...
Va multumesc anticipat, fir intins.

Avatar utilizator
lucian-nicolae
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 09 Ian 2009, 16:59
Localitate: satu mare

Re: intrebare

Mesaj de lucian-nicolae » 24 Mar 2009, 21:08

chiar nimeni nu poate da niste informatii?sau poate nu sunt pescari in zona...

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: intrebare

Mesaj de RaPpSodIq » 26 Mar 2009, 16:27

Va voi ajuta eu, sunt din Alba Iulia si vreau sa va spun ca de anul trecut nu am mai pescuit in zona, deci nu stiu sigur ce se prinde si daca s-au modificat taxele.. Aveti mai multe variante.

In sud, spre Sibiu.
Baltile de la Mandra - nu stiu sa va spun exact la cati km sunt de Medias dar cred ca pana in 100 de km. Acestea tin de Complexul Piscicol Sacel si cred ca taxa este undeva la 30 Ron. Crap mare nu stiu daca veti prinde, dar o partida de primavara cu niste caras si eventual ciortan se poate face.
Baltile de la Sacel - Ar fi lacul 6 pe care este crap si caras, crapul mic pentru ca toate exemplarele mari au fost mutate in lacul 3 (lacul de concurs). Lacul 4 care se recolteaza destul de des, deci nu stiu exact ce are ( ma refer la apa si peste). In aceste 2 lacuri taxa anul trecut era parca 25 sau 30 Ron. Ar mai exista lacul 2, cu peste foarte mic, in care daca aveti norocul sa nu vina nimeni cu taxa, se poate pescui moca.Acesta este un lac cam lasat balta de administrator. Mai exista si Sacel 3, lacul de competitie dar nu stiu daca o sa puteti pescui acolo. Este C&R anul trecut era 100 de Ron+ca trebuia sa faceti parte din club.
Balta de la Ocna Sibiului - Venind dinspre Medias-Copsa Mica, dupa ce treceti de Baltile de la Mandra, inainte de a intra in localitatea Ocna Sibiului, pe partea stanga veti vedea din sosea o balta, chiar langa calea ferata. Este o balta f frumoasa pt o partida de caras, carasul este undeva la 300 gr, am fost primavara trecuta si mi-a placut mult aceasta balta. Puteti avea aici si spuprize daca pescuiti la porumb si naditi putin. Taxa parca era de 20 Ron anul trecut, deci mai mult de 30 Ron nu ar trebui sa fie.

In nord spre Tarnaveni:

-ar fi balta de la Iernut, o balta foarte promitatoare, cu crap destul de mare. Stiu ca anul trecut dupa populare s-au prins zeci de kg de crap/pescar, eu am aflat prea tarziu din pacate. Traseul nu stiu sa vi-l spun exact din Mediash, Cred ca Mediash-Tarnaveni-Ludus/Iernut, balta se afla chiar langa termocentrala de la Iernut, Taxa intre 30 si 50 Ron, nu mai stiu exact.
-ar mai fi o varianta dar cred ca este putin cam departe de dumneavoastra...
-salba de lacuri Piscicola Zau. in Ludus se face stanga si dupa vreo aprox 25 km veti ajunge la o salba de lacuri ce apartin de Piscicola Zau. primul este Taureni (caras destul de mic), Zaul de Campie, un lac foarte mare, unde eu pe vremea aceasta in fiecare primavara am prins caras mare, 500-1kg, de la Zau de Campieie, al treilea lac dupa Bujor 1 si 2 ar fi Miheshul, pe care iara s-a prins peste frumos la inceput de aprilie.

Cam acestea ar fi, info care vi le-am dat sunt orientative si suntbalti pe care eu am pescuit dar nu stiu sa va tin la curent cu ce s-a intamplat anul acesta. Si inca ceva, dupa parerea mea nu are sens sa cautati crapul asa devreme, la noi in ardeal crapii sunt cam rari, iar in perioada asta ar trebui sa va cantonati pe caras, pe unele balti de care v-am spus, se pot face partide memorabile la caras, cu instalatii fine si larve.

Sper ca v-am putut fi de folos, urmeaza sa va hotarati pe care balta veti merge si sa ma intrebati, poate reusesc sa aflu cate ceva si sa va dau mai multe informatii.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
lucian-nicolae
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 09 Ian 2009, 16:59
Localitate: satu mare

Re: intrebare

Mesaj de lucian-nicolae » 26 Mar 2009, 19:30

multumesc mult pt. aceste informatii,cu siguranta imi vor fi de folos.Fir intins.

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de ciptes » 30 Sep 2010, 14:09

Maine vreau sa ma duc la Ocna Sibiului la balta . Stie cineva sa imi spuna preturile, conditii si daca se poate pescui plantat ? Multumesc !

Avatar utilizator
pantera
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 29 Ian 2010, 16:55
Localitate: sibiu
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de pantera » 30 Sep 2010, 20:46

este 20 de lei apus rasarit ,sa mergi in partea cu linia de tren si la 60-70 de metri este un canal,daca poti sa dai pana acolo e f bine mai sunt balize pe lac altfel nu prea prinzi nimic,sau daca vrei o balta mai buna iti recomand balta de langa loc ORLAT VIS-A-VIS DE BALASTIERA ORALT tariful este 10 ron C@R sau daca vrei sa iei peste trebuie sa il platesti la kg ,administratorul ok

Avatar utilizator
pantera
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 29 Ian 2010, 16:55
Localitate: sibiu
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de pantera » 30 Sep 2010, 20:47

daca ai vaporas sa plantezi pe malul care nu se pescuieste si o sa ai capturi bune

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”