abordare concurs 48h

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristirac1980
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 27 Aug 2014, 13:57

abordare concurs 48h

Mesaj de cristirac1980 » 05 Sep 2014, 12:30

salutare tuturor,cer sfatul celor experimentati
premizele ar fi urm:
concurs 48h, conteaza doar cantitatea
balta cu foarte putin mal
se pescuieste doar de pe un mal
balta este foarte populata, media pestilor undeva la 1.5-1.6 kg


ce vreau eu sa fac: sa pescuiesc doar cu momitor si plastice (fara boilies deloc, nici macar solubil) pe un singur pat de nada (pescuit pe el si la marginea lui).de ce cantitate de nada o sa am nevoie?
pe momitor as vrea sa pun grambel Tata Nitu -se mai gaseste pe undeva? si daca stie cineva il rog sa-mi spuna
daca nu gasesc grambel cam ce ar trebui sa am pe momitor? adica ce ar trebui sa contina neaparat?
la marimea pestilor mentionata mai sus ce marime sa am la carlig si eventual ce model ar fi cel mai indicat? eu ma gandesc la un nr6 (gardner mugga de ex e ok? )
de asemnea v-as ruga sa-mi recomandati un fir pt forfac (stiu ca trebuie sa fie cat mai moale si mai matasos)


multumesc.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: abordare concurs 48h

Mesaj de cristian505ro » 05 Sep 2014, 23:21

In principiu ai gandit bine, deci :
-daca nu e mal, forfac scurt de 7 cm. cu carlig nr. 4 tip wide gape (gardner mugga sunt foarte bune, dar nu in cazul asta). sa fie carlige usoare, nu grele. Daca vrei scumpe Korda Kaptor, daca nu, Sasame sunt ieftine si bune. Legate doar cu fir textil de 0.20-0.25. Fara shrink tube sau line aligner. Cu momitor pe care pui ori mamamliga meseriasa cu ceva seminte in ea, ori grambel, sau alt mix cu seminte si bineinteles lapte de porumb. Cu saculet solubil micut cu mamaliga uscata in el ,spartura de porumb, ceva seminte. In loc de mamaliga, mai bune sunt pelete de 2-4 mm. impreuna cu amestec de seminte. O aroma de fructe nu strica atat in momitor cat si in saculet.
Cam atat, parerea mea, fir intins !
cristirac1980 scrie:salutare tuturor,cer sfatul celor experimentati
premizele ar fi urm:
concurs 48h, conteaza doar cantitatea
balta cu foarte putin mal
se pescuieste doar de pe un mal
balta este foarte populata, media pestilor undeva la 1.5-1.6 kg


ce vreau eu sa fac: sa pescuiesc doar cu momitor si plastice (fara boilies deloc, nici macar solubil) pe un singur pat de nada (pescuit pe el si la marginea lui).de ce cantitate de nada o sa am nevoie?
pe momitor as vrea sa pun grambel Tata Nitu -se mai gaseste pe undeva? si daca stie cineva il rog sa-mi spuna
daca nu gasesc grambel cam ce ar trebui sa am pe momitor? adica ce ar trebui sa contina neaparat?
la marimea pestilor mentionata mai sus ce marime sa am la carlig si eventual ce model ar fi cel mai indicat? eu ma gandesc la un nr6 (gardner mugga de ex e ok? )
de asemnea v-as ruga sa-mi recomandati un fir pt forfac (stiu ca trebuie sa fie cat mai moale si mai matasos)


multumesc.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: abordare concurs 48h

Mesaj de florentiniuga » 06 Sep 2014, 21:11

Pentru un concurs de 48 de ore si la dimensiunea asta a pestilor, eu as incerca cu mamaliga, mai moale la inceput, ca sa se nadeasca bine locul si cand incep sa traga pestii constant, mai tare. Alternanta intre tare si moale, in functie de viteza de raspuns, se face pentru a nu-i satura dar a-i tine totusi pe vad. Mamaliga trebuie sa fie facuta din faina cu granulatie mai mare, eventual amestecata cu uruiala de cereale diverse si combinata o parte fiarta cu un adaos nefiarta, uscata. Schimba lansetele la 30min. chiar daca nu trage. Adauga si saculet solubil la carlig, cum ti-a recomandat cristian505ro, e aproape esential.
Carligul de 6 e ok dar as recomanda un model cu tija curbata, gen Curv Shank saau SSC, pentru ca astia mai mici dau nervos din cap si exista sanse mari sa scape in apropierea malului. Din acelasi motiv, foloseste fire mai elastice si lansete cu actiune parabolica, mai moi, ca sa atenueze socurile smuciturilor.
Fir intins!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristirac1980
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 27 Aug 2014, 13:57

Re: abordare concurs 48h

Mesaj de cristirac1980 » 14 Sep 2014, 20:28

Mulțumes pt rrăspuns. ..alții?
Oricum așa zic sși eu ca la media menționată și la durata îi zăpăcesc cu plastice. ...și da, la maxim 30 minute betele afara

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: abordare concurs 48h

Mesaj de cristian505ro » 14 Sep 2014, 21:15

cristirac1980 scrie:îi zăpăcesc cu plastice. ...
Important e ce ai pe momitor si in saculet !La carlig e ok cu plastice/plastic + porumb/porumb + spuma flotanta(tehnopufi).
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”