vladeni ialomita pe borcea

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de shopy » 26 Sep 2014, 19:37

PsiHo scrie:...atata timp cat dunarea e in miscare,pestele in miscare,il afecteaza doar pe moment,dupa 1-2ore revine la normal, tocmai ce vorbeam cu un pescar si imi spunea c-a prins crap la 2 ore dupa ce-au trecut electricieni prin fata lui.
Din pacate te contrazic aici, si nu aiurea, ci din gura unui curentac de pe Borcea, care povestea cum ca aparatele respective nu sunt la fel, cele ieftine (parca vreo 250 lei zicea ca-i dadea unuia sa-i faca) au o raza de actiune mai mica, dar altii cica aveau aparate mai puternice, probabil la o tensiune mai mare, care 'rad' tot pestele pe nu stiu ce raza... arza-i-ar pe mate! Cand trece cu curentul pe malul celalalt, n-ai nici o treaba in privinta trasaturilor, dar cand trece barca pe deasupra pragului unde pescuiesti poti pleca acasa linistit! @-)

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 26 Sep 2014, 19:59

shopy scrie:
PsiHo scrie:...atata timp cat dunarea e in miscare,pestele in miscare,il afecteaza doar pe moment,dupa 1-2ore revine la normal, tocmai ce vorbeam cu un pescar si imi spunea c-a prins crap la 2 ore dupa ce-au trecut electricieni prin fata lui.
Din pacate te contrazic aici, si nu aiurea, ci din gura unui curentac de pe Borcea, care povestea cum ca aparatele respective nu sunt la fel, cele ieftine (parca vreo 250 lei zicea ca-i dadea unuia sa-i faca) au o raza de actiune mai mica, dar altii cica aveau aparate mai puternice, probabil la o tensiune mai mare, care 'rad' tot pestele pe nu stiu ce raza... arza-i-ar pe mate! Cand trece cu curentul pe malul celalalt, n-ai nici o treaba in privinta trasaturilor, dar cand trece barca pe deasupra pragului unde pescuiesti poti pleca acasa linistit! @-)
da, nu mai mult de 100m :) ca raza

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 26 Sep 2014, 20:00

hannibal scrie:asa e ! mergem la Dunare sa iesim in natura sa ne simtim bine! daca prindem si peste e foarte bine, daca nu, asta e! conteaza mai mult atmosfera, compania si spiritul de aventura.o sa mai postez ceva informatii dupa 15 octombrie cand o sa mai dau o tura dar inca nu ne am hotarat unde .
si noi tot dupa 15 vrem sa facem o iesire de minim 4 zile, zona vizata Facaeni..dar pe malul celalalt

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de fane_mincinosu » 26 Sep 2014, 22:03

daca reusesc sa imi iau motor la barca pana pe 15 poate ne auzim si va fac o vizita...mai schimbam pareri. stie cineva un adeziv bun pt barca pneumatica...mi s-au dezlipit ornamentele prin care trece funia de pe margine. multumesc

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 27 Sep 2014, 23:10

fane_mincinosu scrie:daca reusesc sa imi iau motor la barca pana pe 15 poate ne auzim si va fac o vizita...mai schimbam pareri. stie cineva un adeziv bun pt barca pneumatica...mi s-au dezlipit ornamentele prin care trece funia de pe margine. multumesc

dai un msg lui shopy :D le stie pe toate :)
dupa ploile astea..se mai gasesc coro ? data trecuta am sapat un hectar si-am gasit doar 3 :)

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de shopy » 28 Sep 2014, 08:38

Andrei, de-acum coro le gasesti mai la adancime, nu le place pamantul rece! Si mai ok e sa incerci pe oblete, o data cu racirea apei nu mai pune gura pe coro, vrea carnita! :-$

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 28 Sep 2014, 21:58

shopy scrie:Andrei, de-acum coro le gasesti mai la adancime, nu le place pamantul rece! Si mai ok e sa incerci pe oblete, o data cu racirea apei nu mai pune gura pe coro, vrea carnita! :-$
da, oricum asta era baza oblete guvid si rame pt somn (rapitor)
porumb si scoica pt crap

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de fane_mincinosu » 02 Oct 2014, 23:48

salutare. ca sa va faceti o parere despre cum se prezinta apa la aceast moment uitativa la aceste poze ....comparativ
Fişiere ataşate
asa e cota de acum....normal era undeva la baza piciorului podului ... cand pestele isi mai facea simtita prezeta
asa e cota de acum....normal era undeva la baza piciorului podului ... cand pestele isi mai facea simtita prezeta
in prezent...fara cuvinte
in prezent...fara cuvinte
cea fost....
cea fost....

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 03 Oct 2014, 10:14

pfff.. noi am stabilit, pe 14 plecam, oare plecam degeaba? :)

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 03 Oct 2014, 11:26

la vladeni..apa in padure, la facaeni stie cineva cum e?

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de fane_mincinosu » 03 Oct 2014, 21:39

am auzit de la cineva ca si la bent apa e pana aproape de dig si nu se poate intra...deci cred ca e situatia e cam aceeasi.
poate totusi pana pe 14 mai scade...se mai limpezeste si asa poate cresc si sansele
Fişiere ataşate
cam asa arata apa acum...e un inceput bun
cam asa arata apa acum...e un inceput bun

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 04 Oct 2014, 12:04

banuiesc ca ei mai si exagereaza (ma refer la cei cu care am vorbit) si se refera ca apa e in padure..in gropi nicidecum in toata padurea, o sa ma mai interesez sa nu bat 180km degeaba si sa nu pot intra :D
cat poate scadea in 10 zile..? la cum anunta astia iar ploi..maxim 50cm-1m

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de hannibal » 04 Oct 2014, 12:30

da cam asa. depinde si cat ploua iar. sper sa pot ajunge pe la sfarsitul lunii. am un coleg care e acum in delta . a prins o gramada de stiuci pe lacul Rosulet. merge bine la rapitor. dar e departe si nu ajungi decat cu barca! la Fetesti apa e crescuta si destul de tulbure. am un coleg de serviciu din localitate si nu mi a recomandat sa ma duc inca pe Dunare! zicea ca se prinde bine pe Bentu mare, caras mare mai intra si cate un ciortan si stiuca la pestisor viu dar nu mai stie cum e drumul acum .

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 04 Oct 2014, 13:03

hannibal scrie:da cam asa. depinde si cat ploua iar. sper sa pot ajunge pe la sfarsitul lunii. am un coleg care e acum in delta . a prins o gramada de stiuci pe lacul Rosulet. merge bine la rapitor. dar e departe si nu ajungi decat cu barca! la Fetesti apa e crescuta si destul de tulbure. am un coleg de serviciu din localitate si nu mi a recomandat sa ma duc inca pe Dunare! zicea ca se prinde bine pe Bentu mare, caras mare mai intra si cate un ciortan si stiuca la pestisor viu dar nu mai stie cum e drumul acum .
acum c-a intrat apa in padure, prinzi cam in orice groapa nu numai in bentu, fratimiu a plecat azi cu treaba prin zona si-o sa dea si o fuga pe borcea sa vada cum se prezinta,daca intradevar nu putem intra cu masina sau sunt doar zvonuri.

Nu dam inapoi, e stabilit ! pe 14 am plecat indiferent de vreme(unde e spiritul de aventura:)) )

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de hannibal » 04 Oct 2014, 13:06

asta asa e. ce e stabilit ramane stabilit! eu am concediu si pot sa mi aleg de pe 20 pana la sfarsitul lunii. oricum de mers, merg sigur indiferent ce o fi pana atunci. macar 3 zile!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”