naluci pt clean

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 26 Mar 2009, 23:57

@ tavimai

Sunt si eu novice in constructia manuala de voblere.
M-am documentat destul de mult pana am inceput sa "cioplesc".
Celor interesati le stau la dispozitie , pe mess , la ID-ul : old_radu

:!! ;) :)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de tavimai » 27 Mar 2009, 15:34

old_radu scrie:@ tavimai

Sunt si eu novice in constructia manuala de voblere.
M-am documentat destul de mult pana am inceput sa "cioplesc".
Celor interesati le stau la dispozitie , pe mess , la ID-ul : old_radu

:!! ;) :)
Pe la noi li se zice "pancove" la gogosi si le consumam cu placere mai ales cu dulceata !Dar aia cu "novicele" a ta este total "necomestibila" dupa ce ne-ai aratat pozele alea !

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 27 Mar 2009, 18:08

Amu ...ne scuzati de off-topic...

Si in zona mea tot pancove le zice...dar cat priveste "novicele", te rog sa ma crezi ca nu sunt gogosi :))
Primul vobler l-am facut la inceputul lunii octombrie 2008 si primul care a "functionat" bine , a aparut doar peste cateva saptamani. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de tavimai » 27 Mar 2009, 22:03

Hai nu ne mai tot invalui si lasa timiditatea !Poti sa ne descrii nitel aici ,ca nu ne-om apuca toti pescarii sa facem voblere sa-ti furam meseria !Si chiar daca o fi asa n-o fi strunga-n cer!Io am cateva cumparate ca naiba le mai si sti numele dar le port cam degeaba dupa mine si se uzeaza doar ca se freaca unul de altul in geanta !Drept ii ca nici nu pot zice ca-s pre meserias la din astea dar ii mai important ca-mi place.Fac si io cate o repriza dupa rapitori si daca tine, tine,daca nu "le bag pa foc" cum zice tiganu despre lemnele pentru iepuri si renunt !Intr-o vreme imi tinea bine figura la clean cu niste lingurite "manuela" ,le zic eu ca-s facute de mine dar parca de la o vreme nu le mai place ori m-am prostit eu cu timpu.
Nu va mai tot feriti atata de "of topicu" ala ca nu ne-am apucat aci sa povestim cum am regulat-o pe Marie in lanul de porumb !Cand mai pica cate o "pancova" intre cleni poate ca vine de la foamea omului sau ca mananca in timp ce scrie despre pesti.Io cred ca-i important sa ajungem sa "lovim" si subiectul nitel si de aceea te invit sa "pui pe masa" secretul cu voblerele alea care mie mi-or picat la suflet ca mai ca-mi vine sa musc io din ele !Ori sa ne spui o data pe-nteles cu cat ne taxezi la bucata sau set ,sau per total secret !
Sa traiesti bine da si noi pa langa tine Radule !
PS
Daca nu vrei sa stie tata lume ne poti trimite la tati pa rand cate un mp cu plata la deschiderea coletului ! :)) Daca-mi trimiti mesaju amu la noapte sigur nu dorm ca ma si apuc ! =))
Nu cumva sa mori fara sa ne lasi secretu !
Dupa ce mai indemni la spining daca n-avem cu ce ?

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 28 Mar 2009, 10:54

@ tavimai...
tavimai scrie:Hai nu ne mai tot invalui si lasa timiditatea !...

Nu cumva sa mori fara sa ne lasi secretu !

...dupa postarea asta, iti recomand sa te apuci de genuflexiuni... ;)
...asta-i dovada ca nu sunt "timid".
..."Nu mor caii cand vor cainii !"

Urmatoarea replica, a ta , va ramane fara "contrareplica" , din partea mea...asa ca nu te obosii... >:D<
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: naluci pt clean

Mesaj de vampir » 28 Mar 2009, 21:15

m-ai baieti slabitil pe saracu radu care a facut greseala sa isi arate colectia.eu zic asa ca secretul lui este urmatorul:ia o bucata de lemn il ciopleste il lesteaza pune barbeta ,sarmulitza si apoi vopsea si lac.spor la treaba baieti.uite eu va zic cu mana pe inima ca anul trecut in toamna aveam un loc de pescuit unde in 2-3 ore luam 4-5-6 km clean fara sa fiu nevoit sa fac un pas stanga sau dreapta acum eu ce sa fac??sa va explic exact unde este acel loc??are si el cercul lui de prieteni carora le poate dezvalui sau nu tainele pe care le-a deprins numai muncind si gresind ,perfectionandu-se apoi .multe realizari radule tata in continuare.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 28 Mar 2009, 21:33

@ vampir...
Multam fain ! , dar trebuie sa precizez ca nu sunt nici sarac si nici secrete nu am .
Repet : sunt dispus sa ajut pe oricine este interesat de constructia manuala de voblere.
ID-ul de mess il gasiti postat mai sus.

Fir intins !... tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: naluci pt clean

Mesaj de tavimai » 30 Mar 2009, 22:22

Este bun forumul asta ca sa legi prietenii si sa comentezi cate ceva legat de pasiunea noastra comuna sau sa citesti si sa "halesti" informatii utile .Dupa pricepere si experienta sa ,fiecare ar putea si contribui cu cate ceva fara a face trimiteri spre alte mijloace de comunicare, zic eu, chiar daca sunt altii care vad altfel lucrurile .De aceea am insistat Radule !Este logic sa aiba fiecare secrete legate de locuri, stiluri si momentul ales asa ca nu o sa te mai fortez daca tu consideri "ca nu este de spus aici" !Probabil ca consideri ca pe mes este mai "on topic" si de aceea ai facut trimiterea respectiva.Adica ne-am adunat aici ca sa ne invitam la discutii in alta parte sau ca sa spunem tuturor ca avem de spus ceva "doar pe privat"? Nu tineam mortis sa-mi "servesti" doar mie secretul si de aceea nu o sa te deranjez pe alte cai pentru ca vazand ca nu vrei sa o spui aici ,consider ca necunoscandu-ma, nu o sa fiu privilegiat asa cum nu sunt nici ceilalti cititori de aici.Consider ca confectionarea voblerelor ar fi fost la subiect si chiar daca tu o consideri "of" puteai deschide un topic pentru acest subiect daca intentionai sa o faci .De frica lui "of topic" o sa avem parte de discutii aici pe forum de genul:"am fost la pescuit pe o apa am pescuit la rapitot si am prins clean cu naluci",iar tu romane intelege cam ce vrei !Nici eu nu o sa mai discut legat de acest subiect,la fel ca si tine, daca "nu este bine primit" si pot foarte usor sa ma multumesc cu comentarii seci si "la subiect" dar care nu prea spun nimic !Succes la pescuit ,capturi mari si multe va doresc tuturor !

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 30 Mar 2009, 22:41

...da,da...

...6 cai
...2 cai frumosh
...maxim 6 cai... :P
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: naluci pt clean

Mesaj de mayer_maryus » 01 Apr 2009, 11:48

tavimai nu te supara pe mine dar old_radu are dreptate despre off topic,
pt a face un vobler trebuie sa-ti scrie mai mult de 3-4 pagini, ca sa intelegi macar partea esentiala,dupa care
urmeaza ce si cum...adica ,in primul rand sa stii ce vobler vrei sa faci, aici ma refer la bataie, adancime,lungimea voblerului,tipul barbetei,culoarea mai putin..si inca cateva care le-am omis.... :-$


daca tot sant intresati ar trebui un topic cu lurebulding:P

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: naluci pt clean

Mesaj de mayer_maryus » 01 Apr 2009, 12:05

acum sa revenim la subiect :P
eu la clean folosesc numai voblere, deoarece rotativele in zona mea nu prea fac "servici" sau nu sant selective..
ca voblere esentiale hornet2,5 si 3 sink,ugly sink si cateva home...
pe gropi trase asa in lene....mai ales acum cand apa este inac rece ...

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: naluci pt clean

Mesaj de kataucv » 08 Iun 2009, 20:39

Salutare.Stiti cumva a inceput sa manace cleanul pe JIu? si daca da la ce :rotative,voblere(ce tip).MUltumesc frumos pt intelegerea astept raspunsul cu mare nerebdare.



FIR INTINS ! ! ! ! ! !

Avatar utilizator
ali29ppk
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2009, 17:58
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: naluci pt clean

Mesaj de ali29ppk » 16 Noi 2009, 17:43

old_radu scrie:Anul asta sper sa prind clean la asa ceva...
phpwXxqi8AM.jpg
"Gospodarul isi face iarna carutza si vara"... prinde clean :))

Fir intins !...tuturor. ;)

salutare,FELICITARI pentru colectie,sunt misto tare....la mai multe si sa dea roade,fir intins!!!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: naluci pt clean

Mesaj de old_radu » 17 Noi 2009, 00:32

Multam fain !

...din pacate , o parte dintre ele au ramas prin "balarii". ~x(
Altele si-au facut treaba cu brio.
Cand vremea nu o sa-mi mai permita sa ies la pescuit , voi redeschide activitatea dedicata "cioplitului".
Am cateva proiecte, in special , dedicate avatului... ;)

Fir intins !...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
catalinp11
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 25 Ian 2010, 16:21

Re: naluci pt clean

Mesaj de catalinp11 » 25 Ian 2010, 16:30

salut tuturor,as dori si eu sa stiu ce fel de lanseta pt spinning sa folosec caci pana acum am folosit o pe cea universala??? :D :"> va rog sa mi dati mai multe detalii!!! :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”