cum ne alegem barca

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Avatar utilizator
cat2007
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 17 Ian 2009, 14:22

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de cat2007 » 13 Feb 2009, 19:27

vreau sa stiu daca pentru o barca de pana la 3m si cu un motor de 4-5 CP este nevoie de permis?
Ce dimensiuni trebuie sa aiba barca si de cati cai trebuie sa fie motorul ca sa nu ai nevoie de permis.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de mini_mic » 13 Feb 2009, 19:29

cat2007 scrie:super tare barca.Crezi ca rezista pe dunare?Eu intru pe diferite canale si stau legat de pomi cazuti in apa si pe langa toate astea mai intru si prin stuf.Eu cred ca nu poate rezista la toate aceste conditii.
Glumesti ! Materialul e indistructibil....am incercat sa dau gaura la un petic cu cuiul si n-am reusit; dupa l-am taiat si am incercat sa sfasii pe taietura. Degeaba am tras de m-au durut mainile! Pe laterale si pe fund are benzi late de 5 cm de cauciuc masiv.

Avatar utilizator
cat2007
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 17 Ian 2009, 14:22

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de cat2007 » 15 Feb 2009, 18:48

am gasit o barca din fibra undeva pe IULIU MANIU(aprope de Metro).Este ok ca barca si cica poate fi echipata cu motor de 20-25 CP.Asta sincer nu prea cred dar sapt viitoare ma duc si ma interesez mai exact.Am vb cu paznicul si mi-a zis ca este in jur de 1700RON si mai au una dar este foarte mare(cred ca are cam 5m)si costa in jur de 5500RON.Am fost si la fabrica si mi s-a zis ca au si matrite mai mici.O sa va dau mai multe detalii dupa ce o sa vb cu cineva care poate sa-mi dea mai multe detalii.
Fir intins tuturor pescarilor care se duc la peste saptamana asta

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de Nelutu » 15 Feb 2009, 21:21

Mini_mic, apropo de barci pe Dunare, stii ceva de o taxa pe care ar trebui platita la Pol. de frontiera ptr. a avea acces pe Dunare?? Cica ar fi aparuta de anul asta ... :-?

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 15 Feb 2009, 21:29

mini_mic scrie:Mi-a venit barca ! super incantat ! e marfa ! isi face toti banii !! Sunt euforic :noob:

Bvo mini ,sa-ti aduca capturile dorite ,nu o sa-ti para rau de banii investiti ,am si eu una in genul asta ,zodiac Quicksilver ,super buna si foarte usoara !!

Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de mini_mic » 15 Feb 2009, 22:26

Nelutu scrie:Mini_mic, apropo de barci pe Dunare, stii ceva de o taxa pe care ar trebui platita la Pol. de frontiera ptr. a avea acces pe Dunare?? Cica ar fi aparuta de anul asta ... :-?
Ma lasi !! asta ar mai trebui ! ca in rest le-au facut pe toate ( ma refer aici la taxa PG de 50 ron ) Din ce stiu eu ai voie sa iesi pe Dunare cu barca, chiar si cu motor daca e sub 4 cp. Sa ne mai scuteasca ca prea isi dau importanta ....

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de stefanflorin » 16 Feb 2009, 00:26

Nu e romanu fraier ca le da bani? nu mai platiti si gata, ce crede-ti ca o sa va faca? :-q
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
catadumi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 06 Sep 2008, 22:23

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de catadumi » 16 Feb 2009, 01:09

Va vand pontul.www.avi.ro
Craiova E firma lu Berceanu'.In 2000 am platit 380 us pe o barca din fibra de 2.40m(putea fi transportata pe portbagajul masinii,deasupra)Vrind sa merg pe Dunare, cand m-am dus sa o inmatriculez la cpt DR TR Severin, SURPRIZA!!!-NU SE POATE CA N-ARE AVIZ RNR(adica RAR la masini ~x( ).Dupa discutii interminabile si in final(dupa un an) reclamatie la OPC, iarasi SURPRIZA =D> =D> .Firma pe cheltuiala ei mi-au schimbat ligheanul cu unul de 3.5m(barcaLULY).A treia surpriza -nu poate fi transportata pe portbagaj; scot banul si imi cumpar si peridoc (pana acum investitie 1000 euro.Rezolv toate actele(inmatriculare lighean,peridoc,permis conducator ambarcatiuni de agrement, imi cumpar si motor H de 2.3CP(numai bun si-n loc de breloc) si plec la pescuit-UNDE CREDETI PRIMA OARA???-CAZAANELE MARI ALE DUNARII.Erau cu alta barca niste prieteni care aveau un Quiksilver, si vine BLOCUL pe Dunare (adica un pasager care facea valuri de 1m.5).Eram ancorat paralel cu valul(cum nu trebuie), iar cand au venit valurile pur si simplu s-a ridicat fiind usoara fara sa am strop de apa in lighean.
Va recomand acest lighean ca fiind numai buna ptr. apele interioare (Apropo: la lansarea la apa nu trebuie sa ai locuri specale ptr. peridoc.2 pers. pe brate-30m fara brobleme(cred ca are 70-80kg.)Am fost si-n delta OK
Sper ca v-am fost de ajutor :-h :-h

Avatar utilizator
catadumi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 06 Sep 2008, 22:23

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de catadumi » 21 Feb 2009, 01:00

cat2007 scrie:vreau sa stiu daca pentru o barca de pana la 3m si cu un motor de 4-5 CP este nevoie de permis?
Ce dimensiuni trebuie sa aiba barca si de cati cai trebuie sa fie motorul ca sa nu ai nevoie de permis.
Din cate stiu eu, sub 5 hp nu e nevoie de certificat conducator ambarcatiuni de agrement(asta este titulatura corecta).Abuzuri se fac la tot drumul.Speriei ca avocatul tau e scump(5000ron pe aparitie in instanta) :-? ,in legatura cu inmatricularea "navei",iti spun sigur ca nu trebuie dupa noile reglementari in concordanta cu UE.
Va doresc numai bine!

Avatar utilizator
cat2007
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 17 Ian 2009, 14:22

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de cat2007 » 25 Mar 2009, 16:38

va salut si vreau sa va comunic ca sunt in duscutii cu un tip care aduce barci pneumatice din Austria la preturi bune de tot.Cine este interesat sa achizitioneze o astfel de barca ma poate contacta pe nr de tel:0746.331.042-catalin
sper sa ne auzim cat mai repede si sa fim cat mai multi ca sa ni se faca si vreo reducere.
va multumesc si astept tel dumneavoastra

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de gaboss81 » 25 Mar 2009, 17:27

care sunt preturile cu aproximatie?

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de mini_mic » 26 Mar 2009, 22:49

gaboss81 scrie:care sunt preturile cu aproximatie?
Cred ca e acelasi domn cu care am discutat si eu cu ceva luni in urma. Preturile erau cam asa...cea mai ieftina 500 euro de 260cm si mai era una cu 750 euro care avea podina, dar nu sunt sigur ca avea si chila. Oricum un energoteam de 270 cu chila si podina din lemn e 30 milioane acum ! Eu ma bucur ca mi-am luat barca asta...acum chiar cred ca e chilipir :D

Avatar utilizator
cat2007
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 17 Ian 2009, 14:22

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de cat2007 » 28 Mar 2009, 19:45

Cred ca e acelasi domn cu care am discutat si eu cu ceva luni in urma. Preturile erau cam asa...cea mai ieftina 500 euro de 260cm si mai era una cu 750 euro care avea podina, dar nu sunt sigur ca avea si chila. Oricum un energoteam de 270 cu chila si podina din lemn e 30 milioane acum ! Eu ma bucur ca mi-am luat barca asta...acum chiar cred ca e chilipir :D[/quote]

Sigur nu ati vorbit cu mine fiindca eu abia acum am gasit aceste barci si din pacate nu am reusit sa le vad deoarece sunt aduse de un bun prieten din Austria,
Preturile sunt acceptabile si din cate am vb cu el nu or sa depaseasca 1500 RON.
Daca sunteti interesat sa achizitionati o barca o sa fac tot posibilul sa ma duc sa le pozez.
Va urez o zi buna si capturi cat mai multe

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de nando » 28 Mar 2009, 19:50

nu ar strica niste poze
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
cat2007
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 17 Ian 2009, 14:22

Re: cum ne alegem barca

Mesaj de cat2007 » 28 Mar 2009, 20:16

sper sa le postez cat de curand.Cred ca pana la sfarsitul sapt viitoare

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”