Mrene de primavara

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
the carp hunter
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Feb 2009, 22:42

Re: Mrene de primavara

Mesaj de the carp hunter » 25 Feb 2009, 22:07

sunt relativ nou pe site , insa as vrea sa-ti dau un raspuns cu privire la capturarea mrenelor . Momeala care merge aproape garantat consta in viermii de salcie - nu glumesc , se gasesc de obicei in trunchiul de salcie putreda sau daca aveti rabdare in pamantul de pe malul apelor , pamantul tare . Momeala cu cascaval o consider o alternativa . ATENTIE , icrele de mreana sunt extrem de toxice ! Locatiile favorabile , in apele rapide si am observat atunci cand este vant puternic si innorat trage mai bine . Va pot oferii si alte informatii !

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Mrene de primavara

Mesaj de scorpion » 25 Feb 2009, 23:15

eu totusi cred ca vetriga e cea mai buna momeala...

Avatar utilizator
szabyku
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 24 Oct 2008, 17:59

Re: Mrene de primavara

Mesaj de szabyku » 02 Mar 2009, 10:51

ieri am iesit 1 pic pe mures si am dat cu twisteru .....
si ce credeti ca am luat ?
o mreana de 1.800kg !
daca am timp mai ies si sapt asta........
fir intins !

Avatar utilizator
cosma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 23 Ian 2009, 15:40

Re: Mrene de primavara

Mesaj de cosma » 04 Mar 2009, 00:54

Bug,poti sa dai si locatia pe mures,daca nu cer prea mult :D . Fire intinse la toti pescari.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mrene de primavara

Mesaj de Neamtul » 04 Mar 2009, 01:16

szabyku scrie:ieri am iesit 1 pic pe mures si am dat cu twisteru .....
si ce credeti ca am luat ?
o mreana de 1.800kg !
daca am timp mai ies si sapt asta........
fir intins !
Pai,eu anul trecut am scapat o mreana care am agatat-o la rotativa nr.1(Vibrax).
La noi pe Mures se prinde cu rame negre si verzi(serpoase,de mal),la coropisnita,viermi si mamaliga(mai rar).
Am vazut exemplare de 7-11kg(nu exagerez)dar astea-s raritati.De obicei se prind mrene de 0,5-5kg.Sunt zile cand prinzi 3,4,5 bucati si sunt zile cand n-ai nici o trasatura si am observat ca se prinde doar pe anumite sectoare.De ex. zona care e intensiv pescuita si unde se excaveaza balastru e aproape lipsita de mreana dar daca ma duc 2km in jos,dau de niste locuri de mreana unde e aproape garantat ca se prinde.Daca trec de aceste locuri cu ~200m mai in jos,iar incepe o zona unde nu se prinde deloc. :-?? ,de parca n-ar fi acelasi rau. :-??

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Mrene de primavara

Mesaj de miska » 04 Mar 2009, 14:17

:O 11kg tare as vrea sa vad numai o poza cu una de 11 kg asa mare nam auzit pina acuma am vaz de 5 kg cea mai mare
always think like a fish

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mrene de primavara

Mesaj de Neamtul » 04 Mar 2009, 16:23

miska scrie::O 11kg tare as vrea sa vad numai o poza cu una de 11 kg asa mare nam auzit pina acuma am vaz de 5 kg cea mai mare
Asta a fost si reactia mea. @-) .Prima data am crezut ca e fitofag,dar era o mreana.Una singura de 11kg s-a prins.In rest capturile maxime nu depaseau 7-8kg si nici alea nu erau la ordinea zilei.La noi se braconeaza f mult cu setca,pripon,plasa,curent si grebla.Cred ca daca n-ar exista specimenele care practica acest gen de...pescuit,ar fi plin muresul de mrene de 10kg,dar din pacate traim in Romania si asta ne va preocupa pana murim. :(

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Mrene de primavara

Mesaj de RaPpSodIq » 05 Mar 2009, 19:31

Eu am vazut prinsa mreana de 9,8 kg, pe Mures, undeva in zona Zam-Lipova, eram la bunici si am ramas putin shokat (cocoshata rau de tot si cred ca a cocosat si pescarul). Si vorba lui StefanFlorin, ghiciti la ce... la porcusor.
De atunci am inceput sa pescuiesc pe Mures la porcusor, dar eu nu am prins decat toamna tarziu, pe timp de vara salaii si clenii erau cei ce isi faceau aparitia. Erau zile in octombire, noiembrie cand prindeam si 3, 4 bucati de mreana, intre 2 si 4 kg fiecare. Si mreana este un peste foarte bataios, nu stiu daca ati patit sa o ieie in sus pe curent, lasandu-va firul moale. Eu am patit de multe ori asa si aveam impresia ca mi-a rupt.
Haideti sa va spun si eu cum pescuiesc vara la mreana. Fir de 25, o montura gen pater noster, cu plumb in fata si forfat deasupra plumbului legat prin nodul (bucla in bucla), cu un triling (ancora mica). Aceasta montura te ajuta mult la bucatica de cascaval, se scoate bucla, si se trage cu croseta prin cascaval, cubuletul fixandu-se perfect pe triling. De obicei la pescuitul mrenei in curent carligul nu este prea eficace, deseori cascavalul cade fiind spalat de apa. Pescuitul in sine, il faceam cu patullanseta "in cumpana" pe un cracan foarte gros infipt bine in pamant, echilibrata undeva intre mulineta si primul inel. noaptea cu un starlet lipit cu banda de varful lansetei, sau tinuta chiar in mana. Este un pescuit deosebit, care tot timpul mi-a adus placere. Si inca ceva as dori sa completez. Lunile august octombrie, mreana trage foarte bine la porumb in lapte. Daca este putin momita cu cateva zile inainte exista sanse de partide de neuitat.
Primavara eu nu prea obisnuiesc sa pescuiesc la mreana (acum nici nu mai am unde, fiind proaspat mutat in Bucuresti), der erau dese cazurile in care cautam scobarul cu instalatii foarte fine, si imi facea prapad tot cate o mreana care imi intra si nu aveam ce sa ii fac cu o linie de 0.10 legata de varful unei fixe. dar oricum drilul pe care apuci sa il ai e cea mai mare placere.
In zona Alba Iulia de unde sunt eu mreana mananca foarte bine pe Mures primavara cand apa este tulbure. O prinz in mal cu rame groase (serpesti, acelea care ies cand ploua).
Sper ca v-am fost de folos chiar daca sunt convins ca multi stiati aceste chestii. Daca va mai pot ajuta cu ceva, intrebati si va raspund cat pot de repede cu cea mai mare placere.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
yugo79
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 12 Ian 2009, 16:01
Localitate: alba-iulia

Re: Mrene de primavara

Mesaj de yugo79 » 24 Mar 2009, 21:11

rappsodiq de ma crezi mi-e dor sa prind o mreana pe mures aici in judetu alba si ma refer de la zona teius pina la balandiana ,zona fregventata de mine e sintimbru si totoi dar nu am vazut anu trecut decit o mreana de 500 g
nu stiu ce sa intimplat cu vremurile de demult cind nu razbeai sa pescuiesti la altceva de iele , am ajunsa sa pescuiesc la mreana pe tirnava mare la blaj ,pe mures in zona alba nu se mai prea prinde mrena si din cite vad nici somn dar sint optimis mai incerc si anul asta poate poate vrea , eu sper sa isi revina ,ma duc la mreana de la inceputu lui februarie 2009 pe mures si nici una pina acum :-S :-< nu stiu unde sunt.de pescuit am pescuit cu momeala vie in special rama rosie inelata acelea de ciolofan si carpe asta ii placea in perioada asta dar inca nimic .

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: Mrene de primavara

Mesaj de alyns » 24 Mar 2009, 21:24

dc nu incerci si turta de dovleac , dar ii cam greu de gasit , am auzit ca pe mures se prinde foarte bine la tuta de dovleac . eu unu am prins mreana si la larva de tisa cea mai mare a avut 3.5kg si pe un bat tip feeder :-c

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Mrene de primavara

Mesaj de tavimai » 24 Mar 2009, 21:47

Se pare ca discutia a "patinat" nitel inspre vara-toamna .Primavara este anotimpul apelor mari si tulburi .Purtate la vale de ape, ramele cam de tot felul , sunt hrana de baza a mrenelor.Cu plumb culisant ,si "trase pe fir", ramele dau rezultate destul de bune in apele tulburi.Ar mai fi de luat in calcul si buchetul de viermisori ,cate un porcusor sau alti viermi mentionati anterior. Despre porumb,mamaliga,bile,branza sau altele ar fi de discutat mai la vara .Si nu trebuie uitat ca in septembrie greierul este "tata mrenelor" !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Mrene de primavara

Mesaj de stefanflorin » 25 Mar 2009, 01:40

ati uitat sa mentionati coropisnita sau lipitorile ! pe apa tulbure la mreana mare primavara :x sunt de vis, numai ca ce te faci e prohibitie atunci cand se hraneste cel mai bine...
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Mrene de primavara

Mesaj de mini_mic » 25 Mar 2009, 16:05

Momeala nr 1 primavara pt exemplarele mari de mreana este pietrarul !

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Mrene de primavara

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Mar 2009, 03:57

Cred ca mai degraba porcusorul. Poate ca se spune pietrar in zona ta, dar eu tind sa cred ca am prins pietrar si arata ca fusarul cu mici deosebiri. Mreana primavara devreme si toamna tarziu merge bine la porcusor, acei pesti mici si urati (mrene in miniatura). Si pe perioada asta r mai fi o varianta pe care nu a mentionato nimeni. Matze de pui de preferinta, ficat...etc.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Mrene de primavara

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Mar 2009, 04:00

yugo79 scrie:rappsodiq de ma crezi mi-e dor sa prind o mreana pe mures aici in judetu alba si ma refer de la zona teius pina la balandiana ,zona fregventata de mine e sintimbru si totoi dar nu am vazut anu trecut decit o mreana de 500 g
nu stiu ce sa intimplat cu vremurile de demult cind nu razbeai sa pescuiesti la altceva de iele , am ajunsa sa pescuiesc la mreana pe tirnava mare la blaj ,pe mures in zona alba nu se mai prea prinde mrena si din cite vad nici somn dar sint optimis mai incerc si anul asta poate poate vrea , eu sper sa isi revina ,ma duc la mreana de la inceputu lui februarie 2009 pe mures si nici una pina acum :-S :-< nu stiu unde sunt.de pescuit am pescuit cu momeala vie in special rama rosie inelata acelea de ciolofan si carpe asta ii placea in perioada asta dar inca nimic .
Acum 3 ani in balastiera la Galtiu am prins mrene frumoase. 4 bucati de la 2,5 la 3,5 prinse cu 3 porcusori. Tragea mai bine mreana decat porcusorul, si nu reuseam sa mai prind, sa bag in ac.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”