mulinete si bete de crap pt. concurs

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de gor965 » 19 Mar 2009, 18:08

mielul scrie:Dar Daiwa Infinity?
De mulinete ori lansete intrebi ? ...ca sunt si de-alea si de-alea ! :)
Oricum , sunt marfa calitate extra ! Doar ca o parere personala ,daca de mulineta Infinity X-BR intrebi , eu zic ca ar merita un bat mai bun decat Outcast ...fiindca eu cred ca betele duc greul pe balta si acolo ar merita investit mai mult decat in mulinete !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mielul
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 06 Mar 2009, 14:09

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de mielul » 21 Mar 2009, 01:15

Am gasit un site din Marea Britanie care comercializeaza DAIWA, acum are la oferta 1 mulineta = 250gbp :O , fara oferta costa 299 gbp. Supertare

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de gor965 » 21 Mar 2009, 02:21

mielul scrie:Am gasit un site din Marea Britanie care comercializeaza DAIWA, acum are la oferta 1 mulineta = 250gbp :O , fara oferta costa 299 gbp. Supertare
Pai 250 lire sterline vin cam 1170 ron ...iar la Carpio,Infinity X-BR costa 1195 !...e posibil sa-mi scape mie ceva ... :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mielul
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 06 Mar 2009, 14:09

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de mielul » 21 Mar 2009, 19:10

Salut,

intra pe daiwa.uk si da-i pe product si gasesti carp products, carp fishing reels,big pit vezi ca ai lista de pret acolo si produsul, infinty ifx 5000 si 5500br 299 gbp cu reducere 50 gbp

Sau daca vrei am gasit in Bucuresti 1500 ron discutabil

Avatar utilizator
mielul
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 06 Mar 2009, 14:09

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de mielul » 21 Mar 2009, 22:37

Pai si ce bete mi-ai recomanda pt. aceste mulinete?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de gor965 » 21 Mar 2009, 23:31

mielul scrie:Pai si ce bete mi-ai recomanda pt. aceste mulinete?
Ete ,vezi ,asta e cusurul tau...nu esti atent ! :D Eu consider ca mulineta se alege in functie de lanseta folosita si nu invers !Reiau ce-am scris 2 pagini inapoi ...si gandestete ca nu am cum sa stiu ce stil de pescuit ai si cam ce lanseta ti-i s-ar potrivii (nu e normal sa spui :mi-am luat bete ptr. Powerliner ...normal ar fii sa spui : mi-am luat bete tari ptr. Sarulesti) :
gor965 scrie: Cred ca toata lumea stie ca sculele se iau pe "alese" ! Cand esti incepator ,doar daca dai peste un vanzator amabil ai sansa sa te alegi cu scula care-ti trebuie . Cand nu ai posibilitatea sa ajungi intr-un magazin sa vezi ceva echipament singura varianta e informarea cat cuprinde de pe net ! Si-atunci apar problemele ...in functie de experienta fiecaruia , multitudinea de sfaturi ,sugestii ,recomandari ,etc. ,trebuie cernuta astfel incat in final sa te apropii cat mai mult Nu de scula care-ti place ci de scula Care-ti trebuie !
Daca e sa discutam de lansetele de crap (restul par ceva mai usor de "bunghit") e clar ca sunt cativa factori principali care concura in alegerea unui bat sau altul. N-as putea spune exact care-i mai important asa ca le numesc la gramada: locul de pescuit (apa statatoare , apa curgatoare, apa naturala , acumulare artificiala) , stilul de pescuit (din barca , de pe mal ,din mana ,plantat ,in agatatura) , durata alocata unei partide ( fulger -12 ore , scurta -48 ore , lunga -peste 72) , metoda preferata de pescuit si accesoriile folosite (se aplica ptr. fiecare tip de partida in parte: ptr. fulger e de preferat momitorul , punga PVA ori sacul solubil fiindca ai nevoie de atractie rapida ...ptr. partide mai lungi , iti faci un pat de nada si poti pescuii lejer doar cu plumb pe montura) ,distanta de pescuit ( este in stransa corelare cu locul de pescuit: grupat aproape ,la distanta ,izolat , la interceptare ) , caracteristicile fizice, gusturile si pretentiile fiecarui pescar (ce-ti place nu e intotdeauna si ce-ti trebuie) , componentele , materialul si pretul lansetei ar fi cam ultimele aspecte mai importante care se iau in calcul. In mod normal , pescarul stie cam ce asteapta de la bat si e mult mai usor daca pune efectiv mana sa constate acest lucru. Ptr. fiecare aspect in parte betele de crap ,prin actiunea ,lungimea si TC-ul lor ofera un raspuns (o varianta) ...parerea mea...pescar amator ! :D
Sunt atatea bete bune care s-ar pupa excelent cu Daiwa Infinity ,dar alegerea lor trebuie facuta cu grija astfel incat sa fie exact ce cauti (sa fie puternica , subtire , sa arunce bine ,etc.,etc. ) Eu te sfatuiesc sa mergi intr-un magazin de profil si sa incerci mai multe modele de la firmele care exceleaza in domeniu: Free Spirit , Century , Harison ,Venture...Greys ,Nash... Nu-mi cere sa-ti spun ce-as alege eu ca nu mai dormim dupa aia ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de gor965 » 21 Mar 2009, 23:37

mielul scrie:Salut,

intra pe daiwa.uk si da-i pe product si gasesti carp products, carp fishing reels,big pit vezi ca ai lista de pret acolo si produsul, infinty ifx 5000 si 5500br 299 gbp cu reducere 50 gbp
Acum am verificat ce spui tu ca ai gasit pe sit-ul acesta (e sit oficial ,de prezentare )
http://www.daiwasports.co.uk/products/c ... inity-x-br
Ai incurcat un pic borcanele ...299 lire este pretul recomandat de (re)vanzare iar 50 lire este pretul unui tambur cumparat separat !Mai mereu pretul recomandat e umflat artificial ,in magazin marfa ajungand sa coste mai putin (dupa ce si-a bagat si vanzatorul un adaos).Uite pe e-bay cat costa un Infinity :
http://cgi.ebay.co.uk/DAIWA-INFINITY-X- ... 1001r14724
ori uite aici cum fac comerciantii "paralela" intre RRP si pretul la care vand ei :
http://www.johnsonrosstackle.co.uk/inde ... cts_id=192
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mielul
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 06 Mar 2009, 14:09

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de mielul » 24 Mar 2009, 15:45

am inteles, dar totusi...... ce ai alege?
Nu exista si ceva universal? =))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de gor965 » 24 Mar 2009, 17:30

mielul scrie:am inteles, dar totusi...... ce ai alege?
Nu exista si ceva universal? =))
Daca e sa visez frumos... ai raspunsul meu in imaginea de la semnatura ! :D
http://www.bigfish.ro/articole/century- ... rwick.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mielul
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 06 Mar 2009, 14:09

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de mielul » 27 Mar 2009, 17:35

Salut,

grava rau de tot :O

Avatar utilizator
mielul
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 06 Mar 2009, 14:09

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de mielul » 27 Mar 2009, 17:39

Participi la concurs?
Ce nada incerci?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de gor965 » 28 Mar 2009, 00:35

mielul scrie:Participi la concurs?
Ce nada incerci?
Ai putea fii un pic mai clar...de ce concurs intrebi ?
In principiu Nu particip la concursuri si nici nu prea "incerc" nada ! :D
Sa revenim la lansete ...te-ai dus sa vezi ceva anume ?
P.S
Daiwa Infinity , costa 999 ron pe Sipcarp ,apare ca fiind pe stoc, iar noul pret "de criza" propus de Arrow (importator Daiwa ) este 1400 !!! ~x(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de vali003 » 28 Mar 2009, 00:54

mielul scrie:Pai si ce bete mi-ai recomanda pt. aceste mulinete?
Eu am pus infinity pe un bat Harrison Torrix de 12 ft. si 3,25 lb. merge super , vezi ca in UK gasesti daiwa infinity si la 175 de lire , dar transportul te va rupe .

Avatar utilizator
mielul
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 06 Mar 2009, 14:09

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de mielul » 31 Mar 2009, 14:09

Salut,
merci

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mulinete si bete de crap pt. concurs

Mesaj de Adam Mihai » 01 Apr 2009, 16:10

Multa Bafta scrie:
mielul scrie:Buna ziua,

va rog daca puteti sa ma ajutati cu o parere pertinenta si justificata pt. a cumpara cele mai bune produse.

Multumesc si astept cu mare interes raspunsul vostru.
Cele mai bune nu exista :-??
Ce crezi tu ca poate fi bun pentru tine, sunt cele mai proaste pentru mine, si invers.
Asa ca fiecare ce isi alege este cel mai bun pentru el :D
Exact...Ti-as pune cateva firme de la care am betele ( cele mai bune ) dar mie frica ca se ia vre-un moderator de mn daca e da-mi un MP pt mai multe detalii
!!! F!R !NT!NS !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”