Dynamite Baits The Crave Base Mix o parere

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alecsandru
senior
senior
Mesaje: 486
Membru din: 18 Oct 2012, 09:39

Dynamite Baits The Crave Base Mix o parere

Mesaj de alecsandru » 15 Ian 2015, 00:28

salutare,

Am o intrebare pentru cei care au "trait" ceea ce vreau sa va intreb :-S
Mi-am rulat boiliesuri Dynamite Baits The Crave Base Mix (solubile si tari) si am ajuns la partea cu uscatul pentru cele solubile. Nu mi-am imaginat ca mirosul sa fie atat de patrunzator! Expresia "trece prin zid" se pare ca nu este o metafora, pute de trebuie sa tin toate geamurile deschise de la balcon =)) Asta ca sa nu mai zic ca "m-am certat" si cu femeie :^O

intrebare: ce se poate intampla daca nu le las la uscat minim 8 zile (mai toti producatorii de nada recomanda intre 8 si 14 zile sa uscarea boiliesurile solubile)? Ma gandeam ca dupa 3 zile de miros insuportabil sa le baga la conservat in sare gronjoasa/fina. Oricum conditiile in care le-am lasat la uscat nu pot spune ca sunt cele mai bune (soarele nu bate direct pe ele insa, temperaturile noaptea scad sub 0 grade - in balcon e ceva mai cald, undeva la 3-4 grade).
Daca cineva a experimentat conditiile descrise de mine si poate sa ma ajute cu un sfat, va rog.

p.s: va anunt la primavara daca am prins vreun crap cu ele :-h
...oboseala vine din odihnă!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dynamite Baits The Crave Base Mix o parere

Mesaj de osc1or » 15 Ian 2015, 08:09

Intr-adevar bilele proaspat facute miros devastator :). Parerea mea este ca conditiile tale de uscare sunt foarte bune. Nu trebuie sa bata soarele pe ele. Uscarea trebuie sa se produca lent si o data la 2-3 zile trebuie amestecate in ladita. Despre impachetarea in sare nu stiu ce sa zic. Nu am incercat niciodata.
P.s. peste o sa prinzi sigur daca le utilizezi corect :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
alecsandru
senior
senior
Mesaje: 486
Membru din: 18 Oct 2012, 09:39

Re: Dynamite Baits The Crave Base Mix o parere

Mesaj de alecsandru » 15 Ian 2015, 18:25

osc1or scrie:Intr-adevar bilele proaspat facute miros devastator :). Parerea mea este ca conditiile tale de uscare sunt foarte bune. Nu trebuie sa bata soarele pe ele. Uscarea trebuie sa se produca lent si o data la 2-3 zile trebuie amestecate in ladita. Despre impachetarea in sare nu stiu ce sa zic. Nu am incercat niciodata.
P.s. peste o sa prinzi sigur daca le utilizezi corect :)
Multumesc pentru raspuns colegu'.
Dar din experienta ta, daca nu le usuc 8-15 zile si le las doar 4 (sa zicem) si apoi le bag la conservat (fie ca e sare, fie ca le bag in pelete sau le sigilez in vid in pungi) se poate intampla ceva rau cu ele? In sensul sa isi piarda atractia sau sa se deterioreze...
...oboseala vine din odihnă!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dynamite Baits The Crave Base Mix o parere

Mesaj de florentiniuga » 15 Ian 2015, 18:55

Subscriu parerii lui osc1or ca se usuca mult mai corect fara soare si in special la frig, cand umiditatea e scazuta (vezi exemplul randamentului superior avut de cei care au recoltat porumbul abia acum pe ger, a fost si o stire in sensul asta zilele trecute).
In ceea ce priveste uscarea in pelete, e in regula cata vreme nu le sigilezi in pungi inainte de a se usca. Mai bine le pui in galeti cu capac si periodic (la 3-4 zile) le mai deschizi si le amesteci, pana sunt suficient de uscate. In pungi exista un risc (mic dar exista) sa mucegaiasca. In sare... n-am incercat nici eu.

Altceva insa vroiam sa remarc. E ok sa faci experimente iarna, de plictiseala si de test dar cele mai bune boiliesuri sunt cele proaspete si usor elastice, neuscate de tot, facute cu 4-5 zile inaintea partidei. Dupa parerea mea, boiliesurile perfecte sunt cele care sunt uscate doar atat cat sa poata fi aruncate cu cobra fara sa se sparga. Atunci au raportul optim intre calitatile mecanice si cele de atractivitate. In ceea ce priveste boiliesurile fierte, daca se poate sa fie folosite in aceeasi zi cand sunt produse, e cel mai bine.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
alecsandru
senior
senior
Mesaje: 486
Membru din: 18 Oct 2012, 09:39

Re: Dynamite Baits The Crave Base Mix o parere

Mesaj de alecsandru » 15 Ian 2015, 19:21

florentiniuga scrie:Subscriu parerii lui osc1or ca se usuca mult mai corect fara soare si in special la frig, cand umiditatea e scazuta (vezi exemplul randamentului superior avut de cei care au recoltat porumbul abia acum pe ger, a fost si o stire in sensul asta zilele trecute).
In ceea ce priveste uscarea in pelete, e in regula cata vreme nu le sigilezi in pungi inainte de a se usca. Mai bine le pui in galeti cu capac si periodic (la 3-4 zile) le mai deschizi si le amesteci, pana sunt suficient de uscate. In pungi exista un risc (mic dar exista) sa mucegaiasca. In sare... n-am incercat nici eu.

Altceva insa vroiam sa remarc. E ok sa faci experimente iarna, de plictiseala si de test dar cele mai bune boiliesuri sunt cele proaspete si usor elastice, neuscate de tot, facute cu 4-5 zile inaintea partidei. Dupa parerea mea, boiliesurile perfecte sunt cele care sunt uscate doar atat cat sa poata fi aruncate cu cobra fara sa se sparga. Atunci au raportul optim intre calitatile mecanice si cele de atractivitate. In ceea ce priveste boiliesurile fierte, daca se poate sa fie folosite in aceeasi zi cand sunt produse, e cel mai bine.
Imi place raspunsul si este bine argumentat. Sarea este un bun conservant si chiar absoarbe umiditatea din boiliesuri. Sunt scrise articole de catre multi pescari cu privire la conservarea in sare gronjoasa sau sare fina (in cazul acesta se aplica un strat subtire pe bila dar care in apare se dizolva fara probleme). In plus, sarea/zaharul este un bun atractant pentru crap.
Ce-mi ramane de facut de indata ce ajung acasa este sa testez daca boiliesurile sunt suficient de tari si nu se sparg in aer. Iau cobra si incep sa ochesc masinile din parcare >:)

Multumesc pentru timpul pe care l-ati alocat sa imi raspundeti.
Alexandru
...oboseala vine din odihnă!

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”