Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 30 Mar 2009, 09:32

Destul de dezolanta imaginea, dar observ ca vegetatia s-a mai rarit, cred ca din barca s-ar putea sa mearga, totusi cam pustiu, ma asteptam sa vad mai multi pescari la treaba.Nu prea imi dau seama de ce, dar cand e apa scazuta atat de mult nu prea mananca.Oricum o sa incerc sa ajung in week-end, inca o data multumesc pentru informatii si fir intins.

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Madalin013 » 30 Mar 2009, 18:52

nu am mai ajuns la budeasa ..dar am fost sambata la oarja si am prins un ciortan la 900 de grame 2 carasi si vro 8 babusti la 100 de grame :)) asta de dimineatza ca apoi sa schimbat vantu si ioc nu a mai dat nimic si pe la 13 :30 am plecat acasa .. aaa si apropo tot pestele a mancat la vierme ..

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 30 Mar 2009, 20:12

Sal. Mada cat ie taxa la Oarja si pe ce parte ai fost ,mai ie noroi ?.Chiar ma gandeam sa fac o iesire Duminica si eram in cumpana unde sa merg.A fost un coleg la Scornicesti si la spart pe domnul caras.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 30 Mar 2009, 20:15

Tedy28 scrie:Destul de dezolanta imaginea, dar observ ca vegetatia s-a mai rarit, cred ca din barca s-ar putea sa mearga, totusi cam pustiu, ma asteptam sa vad mai multi pescari la treaba.Nu prea imi dau seama de ce, dar cand e apa scazuta atat de mult nu prea mananca.Oricum o sa incerc sa ajung in week-end, inca o data multumesc pentru informatii si fir intins.
Nu mai ie vegetatie deloc a batut vantul si a scoso pe mal unde sa si uscat.Ierau trei barci prin jurul stalpului dar nu au luat nici iei nimic

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 31 Mar 2009, 10:06

La Scornicesti unde? cumva la Rosciori sau Teius? sau Suica?sunt cateva lacuri bunicele in zona sau cel putin erau pe vremea copilariei mele.Am pescuit mult in zona si o stiu foarte bine desi nu am prins nimic peste kg.In schimb se prindea biban mult si caras mare.Din cate am inteles de vreun an doi a fost concesionata si Suica si ca s-ar prinde binisor, dar parca am o ,,chestie" cu taxa pentru pescuit. Am citit mai sus ca au fost ceva probleme la Golesti vizavi de permise. Problema a fost absenta lor? sau datorita tipului de permise (ajvps-anpa).Eu unul cel putin am unul de la anpa.De Dragoiesti stie cineva ceva(la spitalul de glumeti), anul trecut am fost de 2 ori ,din barca la rama si am prins rezonabil caras si rosioara.In cazul in care nu ajung acasa o sa incerc o balta din jurul Bucurestiului(Matara mai exact ) si va comunic ce si cum.Chestia e ca este teoretic balta este de crap si nu prea sunt ,,pe profil".

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 31 Mar 2009, 19:19

Sal . Nu stiu cum se numeste balta,stiu doar ca dupa ce treci de blocuri se face undeva in dreapta.A zis ca taxa este 50 ron si ca in afara de caras nu a prins nimic.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 31 Mar 2009, 19:22

Margescu Romeo scrie:
Tedy28 scrie:Destul de dezolanta imaginea, dar observ ca vegetatia s-a mai rarit, cred ca din barca s-ar putea sa mearga, totusi cam pustiu, ma asteptam sa vad mai multi pescari la treaba.Nu prea imi dau seama de ce, dar cand e apa scazuta atat de mult nu prea mananca.Oricum o sa incerc sa ajung in week-end, inca o data multumesc pentru informatii si fir intins.
Nu mai ie vegetatie deloc a batut vantul si a scoso pe mal unde sa si uscat.Ierau trei barci prin jurul stalpului dar nu au luat nici iei nimic
Baga si tu ceva detalii in legatura co Oarja ca am auzit ca la luat innapoi primaria

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 01 Apr 2009, 09:37

Buna ziua, este vorba de Suica, drumul este de tara si destul de nasol, balta este populata de curand cu crap in schimb caras s-a prins bine mereu.Acolo am prins cel mai mare caras undeva la 1.3 kg , tragea bine la rama cand se pescuia la liber cu greu faceai fata la 3-4 lansete,dar deh s-a concesionat si acesta.Oricum ca loc pe balta va recomand partea dreapta a lacului urmati drumul si cand coteste spre dreapta, opriti si incercati in acel loc sunt cam 50-60 de metrii de la intrarea pe balta.probabil crap se va prinde bine in cativa ani ,poate chiar mai repede daca a fost populat masiv, insa nu am auzit pe nimeni sa se laude cu capturi record.Intre timp am aflat de balta Oltenitei, taxa este de 100 lei pentru 12 h,3 bete, daca timpul va fi ok cred ca o sa imi calc pe inima si o sa trag o fuga .Sper sa reusesc sa folosesc aparatul ala ca deja ma enerveaza ca l-am cumparat in van :D Cand ati fost la Budeasa in intervalul in care ati pescuit ati observat vreun atac la suprafata? sau liniste si pace si apropo in cazul in care reusesc vreo foto cum pot sa o postez din cate am vazut pot posta poza doar la avatar.MulTUMESC SI FIR INTINS

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 01 Apr 2009, 09:48

Am gasit dar imi da ca fiserul este invalid aveti idee de ce?

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Adam Mihai » 01 Apr 2009, 17:35

Madalin013 scrie:nu am mai ajuns la budeasa ..dar am fost sambata la oarja si am prins un ciortan la 900 de grame 2 carasi si vro 8 babusti la 100 de grame :)) asta de dimineatza ca apoi sa schimbat vantu si ioc nu a mai dat nimic si pe la 13 :30 am plecat acasa .. aaa si apropo tot pestele a mancat la vierme ..
Impresionanta captura =)) . Cred ca ai trecut balta pe LISTA NEAGRA nu ?
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 05 Apr 2009, 11:12

Buna ziua, ieri am fost pe balta Matara,jud.Ialomita,foarte aproape de Bucuresti.Taxa la 12 h, 15lei pentru o lanseta.Am fost pe aceasta balta in urma unui reportaj facut de Tibanu pe balta respectiva.Ce au omis sa mentioneze e ca reportajul a fost facut acum 2 ani :)) .Pe langa echipa mea pe balta au mai fost inca vreo 30-40 de pescari.Am incercat cu tot arsenalul :porumb, pufuleti cu anason,miere,usturoi,viermi, rame, mamaliga toate nebuniile posibile si diverse varietati de monturi.Singurul peste prins pe balta pana la ora 14,mi-a apartinut(un caras de aprox 1 kg, la buchet de rame) si am mai avut o tacaneala, in rest spectatori in conditile in care langa pozitia noastra erau niste baieti bine pregatiti(barcuta de nadit, sonar, 8 bete, fire duse la 150-200 de m, ce mai concurs nu alta).Cred ca daca mergem pe orice luciu de apa din tara asta la cate undite erau in apa (apreciez undeva la 50 de lansete si cateva vargi dar alea nu se pun ca nu ai nici o sansa) prindeam ceva mai de soi. un singur peste de la ora 5 pana la 14 cand am plecat,pe toata balta, mi se pare bataie de joc pentru o balta cu plata.acum vizavi de lista neagra asta-i locul 1 multi ani de aici incolo.Fir intins si astept vesti bune de la Budeasa.

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de hunter » 05 Apr 2009, 13:15

Asa mai Tedi sa stie oamenii unde se duc,cu cine au de-a face.Dura reclama lui"Tibanu"tinuta la dospit doi ani,cine il vede sa-i arate putin fata pentru reclama de doi bani,chiar nu-i este rusine :?: :?: :?: Oare cata mincare a bagat umflatul in el pe chestia asta :?: :?: :-@ :-@

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de nando » 05 Apr 2009, 13:50

din cite stiu eu TARUS a facut emisiunea si a aratat o 2 ani la rind.cit despre peste sa sti ca are
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Razvan87
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mar 2009, 18:38

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Razvan87 » 05 Apr 2009, 14:47

Salut baieti am vazut in postarile mai trecute k vreti sa incercati baraju Prundu in cautarea dintoasei.....sau poate chiar ati fost! :P nu cred k o sa fie prinsa curand tot ce e mare am impresia k se duce la vale spre golesti acolo la Golesti cred k o sa mai fie o sansa ceva mai acu vreo 2-3 ani pe Golesti mai exact intrarea prin satu Catanele adik mai exact la Zeama Rece:D in acel mic golf din stanga drumului am prins o stiuca frumoasa vreo 2,5kg culmea!Am precizat asta k unde nici nu ma gandeam am prins:P adik in acel golfulet!poate reusim sa ne intalnim si noi odata mai multi din Pitesti la o partida de peste pe undeva prin preajma! :P FIRE ZBUCIUMATE!!!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 05 Apr 2009, 21:21

Astazi am fost la Oarja.BLOCAJ total balta inchisa , a zis paznicul ca sunt in proces patronii si pana nu se termina procesul nu o sai mai dea drumul. Daleasi drumu la toata balta pe rau in jos .De acolo m-am intors si m-am dus la Topoloveni . Am fost trei fiecare cu cate patru lansete si cu cate una la pluta,la lansete nu sa luat nimic .La pluta am prins 32 de carasi si un ten , multe rupturi . Venea crapul cand nu te asteptai . Am luat numai la vierme.Taxa 50ron.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”