Pescuit la avat

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
george_palcau
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2009, 17:05
Localitate: Bucuresti / Ploiesti
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de george_palcau » 12 Ian 2009, 11:12

old_radu scrie:@ PsiHo...
Mi-as permite sa-ti sugerez sa te orientezi spre o lanseta de 2,70 m; 10-30 g.; M; si actiune semiparabolica.
Argumentele ar fi...lungimea mai mare iti ofera posibilitatea sa executi lanseuri mai lungi-de multe ori avataul ataca la distante mari de mal si ai nevoie de aceste lanseuri; sa aiva puterea sa arunce naluci de 10-30 g.-la fel aceasta greutate te ajuta pt. lanseuri; actiunea medie(M) iti confera atenuarea socului care il resimti in momentul atacului si tot odata incarcarea lansetei in momentul lanseului te ajuta la aruncari cat mai lungi.
Este o parere proprie si eu asa inteleg ca trebuie sa fie o lanseta pt avat.

Fir intins ! tuturor. :wink:


acum chiar ca zici pe gustul meu, 2,10 10-30g, si eram sigur ca batul acela din poza ce se afla intr-un post de-al tau este ca asta, cum te descurci la voblere mici de 3 cm ?

inca nu am lansat astfel de voblere dar astept cu nerabdare caldura si merg pe niste rauri pe langa Bucuresti

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuit la avat

Mesaj de old_radu » 14 Ian 2009, 23:52

@ george_palcau...
Atentie !
...lungimea batului am recomandat-o sa fie de 2,70m ,nu de 2,10m
...lanseta recomandata este pentru avat
...pentru voblere de 3 cm ai nevoie de o lanseta light sau ultra light (am mai scris undeva :) )
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de krammar » 23 Ian 2009, 14:50

Va propun ca pentru pescuitul avatului sa incercati ca inaintea nalucii folosite, la o distanta de 10 - 15 cm sa legati o musca artificiala. Musca sa fie legata pe o ancora mai mica si sa fi de culore rosie cu argintiu stralucitor. Eu leg un smoc de beteala pt. bradul de iarna. In modul asta am luat si cate doi deoadata.

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pescuit la avat

Mesaj de scorpion » 20 Feb 2009, 18:48

avat am pescuit doar pe prut ,folosint o lanseta fina de 3m salmo ,ryobi aplauss cu un fir mono de 0,16 .naluci preferate nu am dar cu siguranta cei mai multi avati i-am luat la rotativa iar cei mai mari la twister si oscilante.evident ca folosesc toata gama de naluci dar nu toata trusa e prinzatoare deacea recomand ca atunci cand in achizitionarea nalucilor intervine situatia finanaciara e suficient sa ai in trusa cateva oscilante,rotative ,twistere si poate cateva softuri.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Neamtul » 03 Mar 2009, 21:07

Ce sa zic...toti avatii pe care i-am prins anul trecut,i-am prins cu rotative mici.Am prins ~60% din pesti la Vibrax-uri si restul la o rotativa micro(pe care am agatat-o in Mures)si vre-o doua no name-uri care functioneaza ca unele 'de firma'.Am prins f bine cu un Super Vibrax nr.1 si 2,colorat viu->galben+rosu,cred ca se numeste 'crazy clown'.
Echipamentul folosit este o lanseta de 2,70m 15-40gr.(Black Bull HTC "sensiflex"),o mulineta de marime medie cu frana pe spate+frana de lupta(Exage 2500 RA)si fir mono de 0,18(Primo XP).E o placere sa-ti intre un avat frumos si sa vezi cum iti fura firul de pe tambur,metru dupa metru si sa vezi lanseta arcuita. :D
Voblere nu am folosit inca dar cred ca din vara ma apuc si de acest capitol.
Am observat ca,cu acelasi tip de naluca,cu care prind bine avat,prind bine si clean si salau. @-) :-??
Sezonul 2008 a fost primul sezon in care m-am ocupat serios de spinning si dupa rezultatele obtinute pot spune ca 'am prins gustul' si nu cred ca ma mai voi lasa vre-o data de acest tip de pescuit.Chiar acum m-am intors de la Mures,dar fara capturi. :P

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de krammar » 05 Mar 2009, 16:10

Neamtul scrie:Ce sa zic...toti avatii pe care i-am prins anul trecut,i-am prins cu rotative mici.Am prins ~60% din pesti la Vibrax-uri si restul la o rotativa micro(pe care am agatat-o in Mures)si vre-o doua no name-uri care functioneaza ca unele 'de firma'.Am prins f bine cu un Super Vibrax nr.1 si 2,colorat viu->galben+rosu,cred ca se numeste 'crazy clown'.
Echipamentul folosit este o lanseta de 2,70m 15-40gr.(Black Bull HTC "sensiflex"),o mulineta de marime medie cu frana pe spate+frana de lupta(Exage 2500 RA)si fir mono de 0,18(Primo XP).E o placere sa-ti intre un avat frumos si sa vezi cum iti fura firul de pe tambur,metru dupa metru si sa vezi lanseta arcuita. :D
Voblere nu am folosit inca dar cred ca din vara ma apuc si de acest capitol.
Am observat ca,cu acelasi tip de naluca,cu care prind bine avat,prind bine si clean si salau. @-) :-??
Sezonul 2008 a fost primul sezon in care m-am ocupat serios de spinning si dupa rezultatele obtinute pot spune ca 'am prins gustul' si nu cred ca ma mai voi lasa vre-o data de acest tip de pescuit.Chiar acum m-am intors de la Mures,dar fara capturi. :P
Avat ai prins pe Mureş? În ce zona pescuieşti pe Mureş?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Neamtul » 05 Mar 2009, 17:47

Eu am prins in zona Periam-Igris.(sunt din Periam)dar se prinde bine si mai catre granita.Pescuiesc de obicei la adancime mica sau la suprafata cu naluci de dimensiuni mici,preferabil pe plaja,in zona balastierelor unde exista bancuri de nisip cu suprafata foarte mare.Am incercat si cu naluci grele pe fund sa pacalesc salaii dar la acest capitol rezultatele au fost modeste. :P Am pescuit si la popper mic si am prins scrumbie de dunare. @-).Eu n-am stiut ce fel de peste este dar un pescar mai in varsta sustinea ca e scrumbie(o prins si el 2 buc.).Am prins-o in curent,intr-o zona unde apa avea ~2m adancime,dar pestele a fost capturat aproape de suprafata.
Cleanul se prinde si la pestisor si la rama si la broscuta(mai rar)dar am prins cativa si la rotative Blue Fox. >:)
Muresul e in crestere...sambata incerc sa dau la grund cu rame si buchet de viermi.Anul trecut am prins in aceasta perioada salau cu buchet de viermi,la pluta cu montura de caras. :-?? ...nu multi dar era distractiv. >:)

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Alexandru » 05 Mar 2009, 18:26

Majoritatea avatilor i-am prins la oscilanta asemanatoare cu frunza de salcie(Meps de exemplu) si rotative mici.

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mayer_maryus » 01 Apr 2009, 09:33

am citit tot ce ati scris despre avat, si s-a cam spus tot cu ce se prinde...
eu de exemplu cand ma duc dupa avat incep cu :
streamer cam la 30-50cm si rotativa nr2-5:D
dupa care bag twister si vobler...
la vobler nu dau de pe mal din cauza ca nu pot arunca la fel de mult cum dau cu un jig.... dar cand ataca mai la mal
am un rapala hursky care e criminal...

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mini_mic » 01 Apr 2009, 12:07

Streamer ul e super tare la avat ! Din cate stiu cand refuza orice vara pe canicula se baga la streamer

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Adam Mihai » 01 Apr 2009, 17:03

Cele mi bune rezultate le-am avut la linguritele clasice ( cele aurii ) si la cele de la Salmo
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mayer_maryus » 02 Apr 2009, 09:47

singurul peste care nu are reguli.....

te duci dupa el, dai aproape o xi nu prinzi nimik... te duci dupa alt rapitor sare avatu dai dupa el nimik...
in fine dai de el prinzi 2 ore dupa care pauza totala..... nu stii cu ce si cum sa mai dai....

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Neamtul » 12 Apr 2009, 12:42

De-abia astept sa-i dau in bot dupa ce se termina prohibitia.Pana atunci o sa-i pregatesc o trusa mare si grea de rotative si oscilante. :D ...si inca vre-o doua lansete. :))
Ce fel de strune folositi la spinning-ul usor.Eu pana acum am folosit numai pe cele clasice,grosolane,ce se gasesc si-n piata.Ma gandesc ca poate,cand pescuiesc la clean sau avat,e posibil sa intre si un salau si fara struna...
Pteti sa-mi recomandati ceva finut si rezistent?

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuit la avat

Mesaj de old_radu » 12 Apr 2009, 13:03

Salaul nu-ti taie !
...dar daca vrei la stiuca, incearca ceva din kevlar.

P.S. ieri am "eliberat" un avat , aproximat la 3-3,5 kg
...l-am eliberat cu vobler cu tot...s-a desfacut agrafa sau poate nu am inchis-o eu bine X-( :((
...l-am simtit in dril si l-am vazut , cateva secunde...
...maybe , next time...adica peste 60 zile... :((
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Neamtul » 15 Apr 2009, 22:38

Asta da ghinion. ~x( @-) #-o

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”