Pescuit la biban

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
e40-zex
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2007, 16:23

Pescuit la biban

Mesaj de e40-zex » 13 Feb 2008, 23:33

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu pescuitul la biban cu artificiale. Va rog recomandatimi si mie un fir bun ... si ce twistere/shaduri trebuie pentru el ... si cam ce culoare e prinzatoare . Multumesc Anticipat ! Numai bine sanatate !

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la biban

Mesaj de mini_mic » 14 Feb 2008, 02:08

Pai poti sa il prinzi la rotative, cicade, dar cred ca cel mai bine la twitere (gruburi = viermi ) cu jiguri relativ usoare in functie de locul unde pescuiesti; la balta cel mult 7 grame, pe rauri ceva mai mult.Fire de spinning sunt multe; power pro il lauda toti ca fiind cel mai bun, numai ca e textil. Culoarea twiterelor ramane la alegerea ta :), culori vii in orice caz ( galeben, rosu ).

Avatar utilizator
e40-zex
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2007, 16:23

Re: Pescuit la biban

Mesaj de e40-zex » 14 Feb 2008, 15:38

Pai nu e cam mult 7 grame la adancimea apei de 1m 50 ? iar twisterele ... cam de ce dimensiune sa fie ? 3-4-5-6 cm? Sunt incepator in spinning ... si incerc sa ma informez si eu .

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit la biban

Mesaj de stefanflorin » 15 Feb 2008, 00:52

Bibanul asta mananca cam orice misca asa ca sa nu iti faci griji ca nu-i prea pretentios, daca dai numai la biban si nu risti sa agati si altceva de dimensiuni mari un mono de 0.18 e suficient, lanseta scurta 2.10, mulineta mica, si naluci cam tot ce se poate: voblere de 3.2cm-5 cm dau randament f bun, twistere shad, vierme de dimensiuni reduse 5-6 cm, oscilante mici( si nunumai), streamere...cam tot ce misca in apa atrage bibanul. Poti da si in montura cu pestisor mort si anume plumb mic culisant, opritor si in capat la vreo 40-50 cm un carlig cam de 6 pe care il trecem prin capul unui pestisor mort, de jos in sus. Da randament f bun insa dezavantajul e ca trebuie sa procuri pestisorii si acestia trebuie sa fie de mici dimensiuni 3-5 cm aprox. Daca ai balta,canal sau rau cu mult biban chiar ca poti face partide pe cinste la acestia mai ales cand alti pesti se lasa rugati.
PS: greutatea jigului in functie de adancimea apei si de prezenta sau lipsa vegetatiei
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
e40-zex
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2007, 16:23

Re: Pescuit la biban

Mesaj de e40-zex » 15 Feb 2008, 14:59

Multumesc foarte mult de sfaturile dvs! Pun pariu ca o sa-mi fie foarte utile.Am sa incerc saptamana viitoare sa merg la un pescuit de biban la lacul din apropiere.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit la biban

Mesaj de mircea13 » 09 Sep 2008, 17:13

Salut. Zoli & Costel au lansat un nou vobler de culoare albastra in 3 marimi ca si cele aurii care sunt sinking si merg bine la biban.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: Pescuit la biban

Mesaj de yorasta » 24 Noi 2008, 17:48

Imagine incearca cu asa ceva yo numai cu dasta am prins
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
cosma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 23 Ian 2009, 15:40

Re: Pescuit la biban

Mesaj de cosma » 05 Feb 2009, 02:53

Incearca cu voblere cozma 3-5 cm si deasupra lui la 40 cm leaga un streamer colorat,eu cu asa ceva am bagat spaima in bibi :)) .FIR INTINS.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit la biban

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 11:00

Salut. Referitor la fir eu iti recomand sa folosesti fir sinking indiferent de grosime. Dece ? pentru ca se scufunda mai usor in apa,este mai rezistent la abraziune decat firul textil. La biban nu trebuie sa folosesti nalici de dimensiuni mari deci sunt bune si firele mai subtiri.Daca totusi vrei sa folosesti fire textile poti folosi 0,04 ca e suficient pentru biban.Numai bine. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
e40-zex
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2007, 16:23

Re: Pescuit la biban

Mesaj de e40-zex » 21 Mar 2009, 01:33

Salutare din nou.Stiu ca topicul este vechi,dar scriu aici ca sa nu incep unul nou.Am fost la pescuit de foarte multe ori...pe Dunare,pe balti unde stiu ca bibanul ataca foarte violent pestisorii....am dat cu rotative,twistere,rapala countdown [ceva de culoarea obletelui],dar nu am reusit sa prind nici macar un AMARAT de biban .Imi puteti explica si mie putin despre cum pescuiti la rotativa? Cum mulinati....cam cat de repede?Rotativa trebuie sa ajunga pe fund? Varful batului trebuie orientat in jos sau sus? Va rog explicati-mi si mie ca tot nu pricep.Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Pescuit la biban

Mesaj de tudorabr » 21 Mar 2009, 21:28

salut,
la cluj la belis mai exact eu folosesc voblerela salmo in special hornet 3 sau 4 , scufundator su plutitor , oricum ,cum zicea cineva de mai sus , bibani nu sunt foarte pretentios , dar nici foarte prietenosi

Avatar utilizator
e40-zex
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2007, 16:23

Re: Pescuit la biban

Mesaj de e40-zex » 21 Mar 2009, 23:02

Oricum am incercat nu am reusit sa prind nici macar 1 biban cat degetul...N-am reusit,nu am prins tehnica

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: Pescuit la biban

Mesaj de mayer_maryus » 31 Mar 2009, 17:36

voblerul trebuie cat de cat animat, precum si rotativa cu accelerari,stopari sau smucituri fine din varful lansetei..
eu nu-s in masura sa zic prea multe deoarece nu prea am unde sa dau dupa bibi si sincer nici nu prea il caut...
sper sa-ti fie de ajutor..

Avatar utilizator
Florea Florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 03 Dec 2008, 12:02

Re: Pescuit la biban

Mesaj de Florea Florin » 30 Mai 2009, 21:48

Am dat acum 7-8 zile dupa bibi in gura de varsare a unui parau in Olt si am prins 3 buc.pe care le-am tinut dat fiind gustul lui foarte bun dar si datorita dimensiunii de aprox.25-30 cm. Am mai agatat cativa dar sub 20 cm.si le-am dat drumu' dar a fost o partida frumoasa. Ca si momeli am folosit rotativa Meps nr 1 si un grub de 5 cm. verde cu glitter de la Bass Assassin. Am pescuit din lateralul acestui parau cu stopari scurte in momentul in care momeala ajungea in mijlocul caderii de apa si cu recuperari cat mai lente ptr. a ramane in zona cat mai mult datorita latimii mici a cursului de apa.Cam atat acum iar in restul verii il mai incerc si la carasel si boarta mici cu rezultate frumoase de pana la 3 kg pe partida asta insemnand cam 4-5 ore dar numai dimensiuni de peste 25cm.Salutare si fire intinse.

Avatar utilizator
e40-zex
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 29 Dec 2007, 16:23

Re: Pescuit la biban

Mesaj de e40-zex » 28 Iun 2009, 00:22

Salutare tuturor.Am reusit in sfarsit sa prind tehnica pescuitului cu artificiale.Am fost astazi la un lac din apropiere cateva ore [ de la ora 18 la 21].Am incercat cu tot felul de rotative,si am dat de una ,,prinzatoare" ... O rotativa rosie,Mepps ... de 1 [mi se pare].Am luat vreo 9 bibani si o stiuca la 35 cm.Multumesc tuturor pt sfaturile voastre,mi-au fost utile ;) .O mica intrebare...cand mulinez.. varful batului il tin in sus sau in jos [spre apa]?!?! . Numai bine,sanatate! :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”