se va atinge vreun mustacios de porumbul meu??

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

se va atinge vreun mustacios de porumbul meu??

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 05 Apr 2009, 21:56

astazi , avand in vedere ca peste 1 sapt iau vacanta <:-P si merg la peste <:-P am hotarat sa imi pun niste boabe la imuiat.am luat un borcan de 400gr l-am spalat , am ales 70%boabe porumb si 30% boabe grau si le-am spalat, am luat o mana de rame si le-am tocat apoi am amestecat toate cele spuse mai sus.dupa le-am pus in borcan,apoi am pus o canita de tuica (tuica a ajuns pana la jumatatea borcanului plin cu boabe)asa am inteles pe forum ca se prinde bine la boabe cu tuica(sincer nu mai auzisem) si am adaugat apa pana s-au acoperit boabele.am infiletat si l-am pus langa sculele de pescuit. o:-) Ce ziceti?? este bine ce am facut?? am vreo sansa sa prind peste cu ce am preparat eu?eu de obicei puneam boabe de la conserva pe carlig.saptamana viitoare va zic daca am prins ceva :-h

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

Re: se va atinge vreun mustacios de porumbul meu??

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 05 Apr 2009, 22:40

17 vizualizari si nici un raspuns........ :-w

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: se va atinge vreun mustacios de porumbul meu??

Mesaj de toader nicolae » 05 Apr 2009, 23:04

daca fierbi porumbul si apoi il usuci cateva zile va trage mult mai repede lichidul cu care il hidratezi si boabele vor fi mai moi.
cu ramele nu prea am inteles ce rost au dar nici nu au ce sa strice asa ca............
Cred ca poti fi sigur ca mustaciosul se va lega de boabele tale daca este prin zona asa ca trebuie sa nadesti bine locul.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: se va atinge vreun mustacios de porumbul meu??

Mesaj de toader nicolae » 05 Apr 2009, 23:07

de ce ai adaugat apa si nu ai folosit doar tuica??????????Daca vrei sa-i dai si aroma de rama este mai bine sa cumperi atractant cu aroma de rama sau de libelule.

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

Re: se va atinge vreun mustacios de porumbul meu??

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 05 Apr 2009, 23:19

nu am pus doar tuica deoarece nu am mai auzit pana acum,de 2-3 sapt citesc pe acest minunat forum dar am o retinere nu stiu de ce... :-?? recunosc sunt un pusti"16ani"crap am prins doar din intamplare si ala mic fata de ce prindeti voi....(de la 2-3 kile in sus) recordul meu personal este de 1 kil dar vreau sa ma tin dupa el...si sa reusesc capturi si mai mari si cu ajutorul vostru.si atractanti...cam pauza stau in Dorohoi si pe aici nu prea s-a auzit de magazin de pescuit ...este unul dar micut si e universal nu specializat.Pt online nu am bugetul mare sa mai platesc si taxele de curier...orikum va multumesc pt raspunsuri =D>

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: se va atinge vreun mustacios de porumbul meu??

Mesaj de toader nicolae » 05 Apr 2009, 23:46

Ciobanu Tiberiu scrie:nu am pus doar tuica deoarece nu am mai auzit pana acum,de 2-3 sapt citesc pe acest minunat forum dar am o retinere nu stiu de ce... :-?? recunosc sunt un pusti"16ani"crap am prins doar din intamplare si ala mic fata de ce prindeti voi....(de la 2-3 kile in sus) recordul meu personal este de 1 kil dar vreau sa ma tin dupa el...si sa reusesc capturi si mai mari si cu ajutorul vostru.si atractanti...cam pauza stau in Dorohoi si pe aici nu prea s-a auzit de magazin de pescuit ...este unul dar micut si e universal nu specializat.Pt online nu am bugetul mare sa mai platesc si taxele de curier...orikum va multumesc pt raspunsuri =D>


daca faci rost de seminte de anason baga 20-30 de seminte si dupa ce sigilezi borcanul pune-l cateva minute la fiert in apa clocotita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”