Okuma Longbow LB30 vs LB40

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
FlaviusF
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 16 Mai 2015, 21:23

Okuma Longbow LB30 vs LB40

Mesaj de FlaviusF » 16 Mai 2015, 21:32

Salut, doresc o informatie de la membrii acestui forum cu privire la o mulineta Okuma. Incep prin a spune ca voi pescuii la caras,platica,etc cu fir 0,25mm si eventual daca pica si un crap in ac tocmai bine. Am cumparat azi o mulineta Okuma Longbow LB30 pentru stationar (caras, platica, etc) si am avut impresia ca e cam micuta si am mers la magazin si am schimbat-o cu Okuma Longbow LB40. Acu stau si ma gandesc daca am facut bine ca am schimbat-o sau era suficienta si LB30. Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma Longbow LB30 vs LB40

Mesaj de florentiniuga » 18 Mai 2015, 02:12

FlaviusF scrie:Salut, doresc o informatie de la membrii acestui forum cu privire la o mulineta Okuma. Incep prin a spune ca voi pescuii la caras,platica,etc cu fir 0,25mm si eventual daca pica si un crap in ac tocmai bine. Am cumparat azi o mulineta Okuma Longbow LB30 pentru stationar (caras, platica, etc) si am avut impresia ca e cam micuta si am mers la magazin si am schimbat-o cu Okuma Longbow LB40. Acu stau si ma gandesc daca am facut bine ca am schimbat-o sau era suficienta si LB30. Multumesc anticipat.
Ar fi bine de stiut la ce te referi cand zici stationar - bolo, match sau poate feeder, pentru ca vergi cu lungimi, greutati, actiuni si puteri diferite solicita mulinete diferite. Poate ti s-a parut capacitatea tamburului prea mica dar asta deoarece pescuiesti, dupa parerea mea, cu un fir mult prea gros pentru talia pestilor vizati. Eu nu as pune mai mult de 0,20 (suficient chiar si pentru crapi mai mari) si asa incape mai mult decat as avea nevoie pe un LB30. Daca iei in considerare sfatul asta si tamburul de 40 e prea mare, pune mai intai niste fir de buraj (de umplutura) si pe urma cat fir principal ai nevoie, astfel incat sa-l umpli aproape de tot. Iti va fi mai usor de aruncat si firul va suferi frecari mai mici cu tamburul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
FlaviusF
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 16 Mai 2015, 21:23

Re: Okuma Longbow LB30 vs LB40

Mesaj de FlaviusF » 18 Mai 2015, 07:54

Doresc sa achizitionez o lanseta de 3m, maxim 3,30m. Pescuitul va fi unul classic cu forfac cu arc si 2 ace.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Okuma Longbow LB30 vs LB40

Mesaj de florentiniuga » 28 Mai 2015, 16:29

FlaviusF scrie:Doresc sa achizitionez o lanseta de 3m, maxim 3,30m. Pescuitul va fi unul classic cu forfac cu arc si 2 ace.
In cazul asta, ai ales bine un model mai mare. :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”