Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 06 Apr 2009, 10:00

Asa este ,emisiunea a fost facuta in scop promotionol de patronul baltii, sunt convins ca peste avea balta deoarece din jumatatein jumatate de ora sarea un f....ut de crap chiar unde dadeam eu, probabil sa imi faca in ciuda,dar nenorocitul naibii numai in locul ala si la aceleasi intervale, facea un salt din apa(probabil sa ne numere :D )dar la undite ioc.Oricum ,d-le Romeo taxa a fost 50 lei pentru 4 bete? as incerca si eu balta de la Topoloveni, in conditiile in care inteleg ca ati avut ceva activitate.Tenul a fost maricel? si inca un aspect la pluta la ce distanta de mal ati dat si ce tip de montura?Oricum voi ajunge cat de curand si pe balta Oltenitei si Moara Vlasiei sa vedem ce si cum, asta pana cand se incepe la rapitor.Fir intins la toata lumea si sa auzim de bine

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 06 Apr 2009, 21:08

Salut , tenul in jur de 1 kg , montura normala de caras cu 3 viermusi si ac nr.8 ca la altceva nu vrea si nici nu puteai din cauza boartei, la boaba nu a pus botul.Am dat la 4 lansete ca asa mia venit cred ca puteam sa dau la mai multe nu a zis nimeni nimic referitor la numarul sculelor.Tura viitoare daca nu o sa bata vantul cred ca o sa pun mai multe la pluta.

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de dianu marin catalin » 09 Apr 2009, 15:00

a fost cineva pe balta de la stefanestii de jos,jud.ilfov(misca ceva)

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de nando » 09 Apr 2009, 17:30

inca nu
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de dianu marin catalin » 10 Apr 2009, 15:43

NIMENI NU SPUNE UNDE A PESCUIT ANUL ACESTA SI DACA A MERS CEVA,sau nu a fost nimeni la nici o partida de pescuit pana acuma.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de gor965 » 10 Apr 2009, 17:45

dianu marin catalin scrie:NIMENI NU SPUNE UNDE A PESCUIT ANUL ACESTA SI DACA A MERS CEVA,sau nu a fost nimeni la nici o partida de pescuit pana acuma.
Nu te uiti tu pe unde trebuie ! :D
Lumea mai spune una alta ,aici si aici ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eugen » 10 Apr 2009, 23:10

Sincer sa va spun,niciodata nu am inteles de ce intreaba pescari cu experienta,mereu si mereu, acelasi lucru. "unde se prinde" sau "colo sau dincolo, s-a prins ceva?".
Eu am pretentia ca macar pescarii cu experienta, sau cu "state vechi in meserie", asa cum se declara, sa fie, cat de cat, profesionisti, si sa renunte la aceasta intrebare.
Daca esti intradevar pescar nu intrebi, te duci pe balta si vezi pe pielea ta daca "merge" ceva sau nu, nu stai sa intrebi in stanga-n si-n dreapta sa afli locul potrivit.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de mircea62 » 11 Apr 2009, 10:03

Eugene, intr-un fel ai dreptate referitor la intrebarile care te deranjeaza dar, trebuie sa intelegi ca pentru cei mai multi timpul liber este din ce in ce mai putin. Daca mai punem la socoteala si costurile ce le implica o partida de pescuit (nada, transport, ...) e de inteles nevoia de documentare. Nu ii convine nimanui sa piarda 2-3 zile sa incerce o balta despre care nu stie nici macar daca are peste sau sa stea intr-un loc unde nu "sta" pestele. Si la pescuit e ca si la cumpararea unei masini - te documentezi putin.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de gor965 » 11 Apr 2009, 12:51

eugen scrie:Sincer sa va spun,niciodata nu am inteles de ce intreaba pescari cu experienta,mereu si mereu, acelasi lucru. "unde se prinde" sau "colo sau dincolo, s-a prins ceva?".
Eu am pretentia ca macar pescarii cu experienta, sau cu "state vechi in meserie", asa cum se declara, sa fie, cat de cat, profesionisti, si sa renunte la aceasta intrebare.
Daca esti intradevar pescar nu intrebi, te duci pe balta si vezi pe pielea ta daca "merge" ceva sau nu, nu stai sa intrebi in stanga-n si-n dreapta sa afli locul potrivit.
Dl. Eugen, inteleg ca in coneptia dvs. un pescar experimentat (care stie si vrea sa prinda peste mult ,peste mare ,cu efort fizic si material minim ) e dator sa nu intrebe nimic, niciodata si sa-si bata joc de timpul si banii lui ori de cate ori ar pescuii pe un loc necunoscut , slab in capturi ori prost administrat ! :-??
Totusi, ce rost ar mai avea in general un forum daca lumea (atat cea cu experienta cat si cea fara) nu ar intreba :unde ,cu ce si cum s-a mai pescuit ori s-a mai prins ceva ? :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 21 Apr 2009, 10:20

Am gasit balta perfecta.Plata 0 ron ,peste crap si caras.Singurul incovenient ieste ca nu poti merge cu orice masina pana la lac.mai mergi pe jos cam 2 km
Fişiere ataşate
Imag409.jpg
Imag405.jpg

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 10 Mai 2009, 11:19

Am fost la Calarasi pe un canal in spatele unei crescatorii.Sa prins decat caras.
Fişiere ataşate
lume multa peste putin.. Ieu faceam poza ..
lume multa peste putin.. Ieu faceam poza ..

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 16 Mai 2009, 20:51

Am fost pe Budeasa, nici un atac la stiuca (dintoasa) .Pescari multi dar luau nimai biban si oblete. Maine sunt tot acolo ,, poate poate ,,

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 17 Mai 2009, 16:07

Iarasi am fost la Budeasa.Nimic in afara de biban.
Fişiere ataşate
Imag436.jpg
Imag435.jpg

Avatar utilizator
Tedy28
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 01 Mar 2009, 21:26

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Tedy28 » 20 Mai 2009, 00:02

Salutare la toata lumea.Am fost in concediu cateva saptamani dar nu am avut timp decat de 2 partide.Una la Valea Argovei(jud.Calarasi) ,50 Ron pe zi,de persoana 4 bete, te dispera caraselul la rama sau vierme am luat si 2 semiciortani dar pe care a trebuit sa ii eliberez ca nu indeplineau conditia de greutate( crapul sub un kg se elibereaza).Mi s-a parut cam deplasat responsabilul cu balta, in conditiile in care aveai dreptul sa retii 7 kg de crap, iar in afara de cei 2 crapi de 7-8 sute de grame numai carasel cat palma si am incercat la toate dracovenile eu si impreuna cu doi prieteni deci un total de 12 bete.A 2 partida a fost la Buzoiesti langa Valea Argovei, 100 ron pe zi , 5 bete dar permit sa se asocieze 2 pescari cu un total de 5 bete. Super ok cei ce se ocupa de administrarea baltii, am si prins un crap la 2kg ,unul pana in kg si vreo 5 kg de caras mare, iar prietenul meu a prins un crapcean si vreo 10 kg de caras.Per ansamblu va recomand Buzoiestiul, sunt sociabili administratorii si am vazut la alti pescari mai experimentati la crap destule capturi, dar nu mai mari de 2-3 kg, asta cel putin cand am fost eu.Si inca un pont daca ajungeti pe balta dati in apropierea vilei langa ponton sunt 3 locuri unul langa altul super.Din cate am inteles in dreptul pontonului ii hranesc si merge mai bine in zona aia. Acum vizavi de Budeasa am fost acasa acum o luna, am incercat din barca in zona in care pescuieste dl. Romeo, am avut 2 carasei zgariati, dar iau in calcul si racii, nimic decisiv.V-as ruga cand se dezmeticeste stiuca sa imi dati si mie de stire. Multumesc anticipat si fir intins!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 23 Mai 2009, 19:34

Am fost o tura pe Olt,slabutz,a intrt crapul in bataie.Saracutzu de el,nici sa depuna icrele nu e lasat.Sunt braconerii goga pe el.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”