Culoare rosu bordo la boiliesuri

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de thunder » 06 Apr 2009, 20:38

Am si eu urmatoarea intrebare deoarece la boiliesurile facute de mine nu obtin acea culoare rosiatica (bordo). Am pus Robin Red in proportie de 10% din mix, un mix fish meal si au iesit culoare maronie. De asemenea am incercat si cu Red Venom care este un bun coloroant de fapt este variata lichida a Robin Red-ului si tot la fel. Undeva gresesc? Mai sunt si alte ingrediente care dau acea culoare ? coloranti? :-??

Avatar utilizator
Macinic
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 18 Mar 2008, 21:57

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de Macinic » 06 Apr 2009, 21:14

Salut......sfatul meu este sa cauti colorant alimentar -rosu. S-ar putea , din experienta iti zic, sa fii nevoit sa incerci doi sau trei producatori pana gasesti ceva bun.( adica rosu acela care il pomeneai.) .Numai cu Robin Red nu ai nici o sansa...........S-ar putea sa ai surprinze si la culoarea portocalie.
Ahhh..este posibil sa contina multe E-uri.Sunt discutii intregi pe forumurile gospodinelor despre coloranti...mai vezi si acolo, ce se zice ...nu de alta da sa stii ce-i dai sa manance. :D .
Sper sa-ti fi fost de folos, eu nu prea postez curent.

Avatar utilizator
marian_oprea
partener
Mesaje: 23
Membru din: 17 Dec 2008, 03:47

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de marian_oprea » 08 Apr 2009, 11:23

Salut,

Am experimentat destul de mult pe seama culorii boiliesurilor si am tras concluzia ca nu poti obtine o culoare anume doar din colorant. Esentiala este culoarea mixului. Degeaba pui un colorant rosu intr-un fishmeal bogat ( 35-40% faina peste), pentru ca nu vei obtine niciodata un rosu bordeaux ( presupun ca vrei sa imiti culoarea Red Herring-ului de acum cativa ani ). Incearca sa elimini fainurile care iti inchid culoarea boiliesului.

Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de thunder » 09 Apr 2009, 09:00

marian_oprea scrie:Salut,

Am experimentat destul de mult pe seama culorii boiliesurilor si am tras concluzia ca nu poti obtine o culoare anume doar din colorant. Esentiala este culoarea mixului. Degeaba pui un colorant rosu intr-un fishmeal bogat ( 35-40% faina peste), pentru ca nu vei obtine niciodata un rosu bordeaux ( presupun ca vrei sa imiti culoarea Red Herring-ului de acum cativa ani ). Incearca sa elimini fainurile care iti inchid culoarea boiliesului.
Multumesc de raspuns Marian!
Din experinta ta imi poti spune exact cum faci tu sa obtii culoarea? Am vazut reteta ta de mixuri prezentata in emisiunea Infopescar si chiar am inercato cu tot ce era acolo(mai putin lactalbumina nu am avut) continea cam 40% fainuri peste si culoarea mia iesit mai mult spre maroniu decat rosu. Tie cum ti-a iesit? Te rog daca se poate sa imi dai si partea lichida pe care ai folosito la acest mix (eu am folosit aroma de S&O +capsuna ,Minamino,Multimino-PPC, RedVenom,CSL, Extras de Chili Picant,Ulei esential de piper negru ). :)

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de florentiniuga » 10 Apr 2009, 02:30

Parerea mea este ca pestii nu admira tablourile lui Picasso. :D
Inteleg sa vrei culori fluo,vizibile dar nuante de rosu... Compozitia atrage pestele nu nuanta culorii. Unii producatori mergeau pana la a colora exteriorul boiliesurilor, tocmai pentru a impresiona cumparatorii nu pestii. Acum, odata cu raspandirea cunostintelor in randul pescarilor, au ales calitatea, desi inca mai este raspandita o anumita teorie a culorilor.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de carprom » 10 Apr 2009, 08:00

florentiniuga scrie:Parerea mea este ca pestii nu admira tablourile lui Picasso. :D
Inteleg sa vrei culori fluo,vizibile dar nuante de rosu... Compozitia atrage pestele nu nuanta culorii. Unii producatori mergeau pana la a colora exteriorul boiliesurilor, tocmai pentru a impresiona cumparatorii nu pestii. Acum, odata cu raspandirea cunostintelor in randul pescarilor, au ales calitatea, desi inca mai este raspandita o anumita teorie a culorilor.

Bingo :D
Imagine

Avatar utilizator
Macinic
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 18 Mar 2008, 21:57

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de Macinic » 10 Apr 2009, 23:35

Eu cred ca in arhitectura nadei, conteaza atat compozitia, culoarea ,valuarea nutritiva cat si modul in care ea lucreaza odata ajunsa in apa. De exemplu, nu stiu de ce, dar pescarii de babusca( care reprezinta un varf al pescarilor stationari de finete) prefera sa foloseasca nade de culoare inchisa.(pesmet rosu de exemplu- ma rog,are si culoare si valuare nutritiv mai redusa decat cel alb). Pescarii care pescuiesc la salau- twister cu ceva rosu, cica prind mai bine. Pescarii de avat( tocmai ce am vorbit cu cineva din Galati, care mi-a cumparat un bat de spin,vanzarea facandu-se cu scopul de a-mi mai completa echipamentul de crap) ca prefara pana de o anumita culoare.Sunt pescari celebrii care coloreaza semintele. De ce? Pentru ca considera ca asa prind mai bine. ( vezi chiar un articol de situl bigfish, sau revista Aventuri la pescuit).La noi se pescuieste pe MV2, pe carlig cu doua boabe galbele si una rosie(miere si capsuna) . (poate sa miroasa a capsuna , sau a S&O si sa aiba culoarea verde- teoretic, cred ca da, dar se prinde mai bine cu culoarea rosie.). Si exemplele argumentate pot continua( de ex. cu sofranul)
Se pot vopsii semintele de grau,naut,etc. in apa in care s-a fiert sfecla? Cred ca da. (natural +ceva aport de betaina)

Avatar utilizator
Macinic
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 18 Mar 2008, 21:57

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de Macinic » 11 Apr 2009, 00:32

a...si mai vroiam sa scriu ceva. personal consider ca mai bine la obtinerea mixului pui 5.....10 elemente pe care le cunosti BINE si stiu ce contin, ulterior iti vei imbogatii conostintele si vei trece la mai multe. DAR le vei intelege. . Eu procedez la fel, la amestecuri de seminte stiu foarte bine ce contine si stiu cum si unde sa le folosesc. Am evoluat treptat.......Dar daca cunosti si intelegi aproape fiecare molecula :D iti va da incredere in nada ta si nu vei mai baga asa: pun atract din acela, bag nu stiu ce, sau copiez nu stiu ce reteta dar nu inteleg ce-i cu ea si ce o face SPECIALA, de exemplu :D . Chiar ieri parca discutam cu Faraon, mi-a aratat un mix cu seminte de niger. Nu stiam ce fac, ce contin....L-am intrebat si pauza...............I-am zis: EU TREBUIE SA INTELEG. M-am documentat rapid,ca documentatia mea este serioasa, am vazut ce contin, i-am aratat si lui , i-am aratat de unde se pot cumpara si acuma stiu.

Avatar utilizator
grasscarphunter
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 24 Mar 2009, 01:59

Re: Culoare rosu bordo la boiliesuri

Mesaj de grasscarphunter » 11 Apr 2009, 02:05

@Thunder
ai incercat tartrazina?colorant alimentar se poate fierbe ,cauta la cofetari si in locuri asemanatoare

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”