DRIDU

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

DRIDU

Mesaj de edy » 12 Apr 2009, 22:31

As dorii sa stiu daca se mai prinde peste la dridu si daca a fost cineva pe balta?

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 12 Apr 2009, 23:20

peste pe dridu momentan nu prea se prinde [doar carasel] ce este de laudat ca stau jandarmii mai tot timpu pe acolo si nu mai lasa localnici sa dea la japca sa mai intre cu barci sa bage scule.daca dai la peste normal nu are nimeni nimik cu tine
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: DRIDU

Mesaj de dani » 13 Apr 2009, 09:53

Salut!

Eu trec pe langa baraj minim odata pe saptamana si inca nu am vazut jadarmii...
Daca au aparut si daca isi fac treaba e un lucru bun desi cred ca este cam tarziu...
Sincer va spun ca eu am fost socat de ce se intampla pe Dridu...de cate ori am trecut in ultima vreme...hai sa zicem ultimile 6-7 luni...am vazut de fiecare data 15-20 de jepcari care aveau fiecare in saci/sacose fitofag, salau, caras, platica, somotei, ciortan si chiar crap... . Si acesti "pescari " nu erau singurii care activau acolo...mai erau si 2-3 barci cu cei care bagau plase... .
Am oprit de cateva ori ...(nu imi venea sa cred ce vedeam)...si am stat de vorba cu unul dintre "pescari" care mi-a spus ca el fara 30-40kg pe zi nu pleaca acasa...si nu cred ca se lauda aiurea avand in vedere ca abia tinea in mana sacul pe care se pregatea sa il arunce in porbagaj. Acesta chiar s-a oferit sa imi dea si mie cateva bucati motivaind ca oricum nu a reusit sa vanda tot ce mai are acasa si el e satul de peste ca vine aici aprope zilnic neavand servici...
Stiu ce a fost Dridu candva..si imi pare rau cand vad ce se intampla acolo... . Pacat!!!...este o acumulare cu mare potential...a dovedit-o de prea multe ori...insa au avut grija binevoitorii...ca doar suntem in romania(cu "r" mic)...

Fie intins!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 13 Apr 2009, 19:30

stiu ca este un localnic care pe buna dreptate este deranjat de ce se intimpla acolo si el da telefon la jandarmi
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 24 Apr 2009, 12:04

dani scrie:Salut!

Eu trec pe langa baraj minim odata pe saptamana si inca nu am vazut jadarmii...
Daca au aparut si daca isi fac treaba e un lucru bun desi cred ca este cam tarziu...
Sincer va spun ca eu am fost socat de ce se intampla pe Dridu...de cate ori am trecut in ultima vreme...hai sa zicem ultimile 6-7 luni...am vazut de fiecare data 15-20 de jepcari care aveau fiecare in saci/sacose fitofag, salau, caras, platica, somotei, ciortan si chiar crap... . Si acesti "pescari " nu erau singurii care activau acolo...mai erau si 2-3 barci cu cei care bagau plase... .
Am oprit de cateva ori ...(nu imi venea sa cred ce vedeam)...si am stat de vorba cu unul dintre "pescari" care mi-a spus ca el fara 30-40kg pe zi nu pleaca acasa...si nu cred ca se lauda aiurea avand in vedere ca abia tinea in mana sacul pe care se pregatea sa il arunce in porbagaj. Acesta chiar s-a oferit sa imi dea si mie cateva bucati motivaind ca oricum nu a reusit sa vanda tot ce mai are acasa si el e satul de peste ca vine aici aprope zilnic neavand servici...
Stiu ce a fost Dridu candva..si imi pare rau cand vad ce se intampla acolo... . Pacat!!!...este o acumulare cu mare potential...a dovedit-o de prea multe ori...insa au avut grija binevoitorii...ca doar suntem in romania(cu "r" mic)...

Fie intins!!!
Nici nu trebuie sa-i vezi Dani. Daca ii vezi tu , ii vad si nenorocitii de braconieri si iti dai seama ca nu mai pot fi prinsi. Mai mult in civil umbla. Ai mare dreptate "pacat de lacul asta". Sper ca mai ai nr. meu de tel. Cand mai ai drum pe la Dridu si vezi ceva suspect, da-mi un beep te rog. Si mai e o problema, f. grava pt. jandarmi, lipsa mijloacelor de transport. E f. greu sa ajungi in timp util de la Urziceni pana la Dridu PE JOS.
I love carp!

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: DRIDU

Mesaj de dani » 27 Apr 2009, 00:21

Salut !

Iti dau dreptate cand zici ca daca vad eu jandarmii ii vad si braconierii...dar...am trecut cateva zile la rand si am vazut NUMAI braconierii...si nu unul sau doi ci cu zecile...

Din pacate ai dreptate si cu a doua chestiune...cu transportul...ce sa zic...!!!

Imi pare sincer rau tare de Dridu...
Nu cred ca mai are puterea sa se refaca daca nu se iau masuri drastice...mai ales ca, stii si tu bine, a plecat mult peste din Dridu...care acum este in alta balta mai bine pazita (macar asta e un lucru bun) !!! Si spun ca este un lucru bun pt ca daca ar fi fost lasat in Dridu...s-ar fi ales praful de el... E prea mare lacul si greu de pazit...cu asa localnici... .

P.S.
Ti-am dat cateva buzz-uri pe messenger tocmai ca sa discut cu tine aspectul asta...poate ne auzim zilele astea!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DRIDU

Mesaj de toader nicolae » 27 Apr 2009, 01:38

dani scrie:Salut !

Iti dau dreptate cand zici ca daca vad eu jandarmii ii vad si braconierii...dar...am trecut cateva zile la rand si am vazut NUMAI braconierii...si nu unul sau doi ci cu zecile...

Din pacate ai dreptate si cu a doua chestiune...cu transportul...ce sa zic...!!!

Imi pare sincer rau tare de Dridu...
Nu cred ca mai are puterea sa se refaca daca nu se iau masuri drastice...mai ales ca, stii si tu bine, a plecat mult peste din Dridu...care acum este in alta balta mai bine pazita (macar asta e un lucru bun) !!! Si spun ca este un lucru bun pt ca daca ar fi fost lasat in Dridu...s-ar fi ales praful de el... E prea mare lacul si greu de pazit...cu asa localnici... .

P.S.
Ti-am dat cateva buzz-uri pe messenger tocmai ca sa discut cu tine aspectul asta...poate ne auzim zilele astea!

Te contrazic.Nu este greu de pazit.Trebuie prinsi cativa braconieri si cate o amenda penala de 100.000 ron si uite asa se rezolva orice problema.Garantez ca dupa ce se intampla asta cu vreo 50 de braconieri nu ai sa mai vezi nici unul in toata tara.Problema nasoala eeste ca din braconaj,mananca multi oameni carora noi le platim permise.Mafia asta a pestelui se intinde la nivele la care noi nici nu banuim.Cei mai mari si mai nenorociti braconieri au acum balti si ne povestesc despre C&R.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 27 Apr 2009, 21:47

poate nu stiti dar patronu de pe Mariuta [Bala] vorbeste cu cei de la baraj sa i dea drumu la apa pe canal si el mai departe o baga in balta lui Mariuta mica [cea din stinga] si asa se face cu peste si ti scoate ochii cind te duci la el pe balta cit peste a bagat el si .....CIT LA COSTAT....
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 28 Apr 2009, 16:32

nando scrie:poate nu stiti dar patronu de pe Mariuta [Bala] vorbeste cu cei de la baraj sa i dea drumu la apa pe canal si el mai departe o baga in balta lui Mariuta mica [cea din stinga] si asa se face cu peste si ti scoate ochii cind te duci la el pe balta cit peste a bagat el si .....CIT LA COSTAT....
Te contrazic Cristi, Bala nu are nicio legatura cu Mariuta. El are Catrunesti 2si3, Hagiesti 1 si 2. Movilita 1,2,3 au fost ale lui, dar acum sunt ale doctorului care are si Ratca ( dar Dan Duzzi mai are 5 ani concesiune), iar Colceag 2 este a lui Costel Coman, la fel si cea dintre Colceag 2 si Movilita 1,2,3. Mariuta 1 si 2 sunt ale lui Pencu,iar Mariuta 3 este a lui Razvan.
I love carp!

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 28 Apr 2009, 16:33

Apropo, Bala , fata de altii, chiar a bagat peste si a investit. Nu mult, dar s-a ocupat si de pescari.
I love carp!

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de mih_IL » 28 Apr 2009, 16:35

toader nicolae scrie:
dani scrie:Salut !

Iti dau dreptate cand zici ca daca vad eu jandarmii ii vad si braconierii...dar...am trecut cateva zile la rand si am vazut NUMAI braconierii...si nu unul sau doi ci cu zecile...

Din pacate ai dreptate si cu a doua chestiune...cu transportul...ce sa zic...!!!

Imi pare sincer rau tare de Dridu...
Nu cred ca mai are puterea sa se refaca daca nu se iau masuri drastice...mai ales ca, stii si tu bine, a plecat mult peste din Dridu...care acum este in alta balta mai bine pazita (macar asta e un lucru bun) !!! Si spun ca este un lucru bun pt ca daca ar fi fost lasat in Dridu...s-ar fi ales praful de el... E prea mare lacul si greu de pazit...cu asa localnici... .

P.S.
Ti-am dat cateva buzz-uri pe messenger tocmai ca sa discut cu tine aspectul asta...poate ne auzim zilele astea!

Te contrazic.Nu este greu de pazit.Trebuie prinsi cativa braconieri si cate o amenda penala de 100.000 ron si uite asa se rezolva orice problema.Garantez ca dupa ce se intampla asta cu vreo 50 de braconieri nu ai sa mai vezi nici unul in toata tara.Problema nasoala eeste ca din braconaj,mananca multi oameni carora noi le platim permise.Mafia asta a pestelui se intinde la nivele la care noi nici nu banuim.Cei mai mari si mai nenorociti braconieri au acum balti si ne povestesc despre C&R.
Poate vorbesti si cu judecatorii sa nu le mai dea N.U.P., pentru ca am tremurat destul ca sa-i prindem si sa mai rarim din ei.
I love carp!

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: DRIDU

Mesaj de dani » 28 Apr 2009, 18:35

Cred ca te refereai la Procurori...!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 28 Apr 2009, 19:01

mih_IL scrie:
nando scrie:poate nu stiti dar patronu de pe Mariuta [Bala] vorbeste cu cei de la baraj sa i dea drumu la apa pe canal si el mai departe o baga in balta lui Mariuta mica [cea din stinga] si asa se face cu peste si ti scoate ochii cind te duci la el pe balta cit peste a bagat el si .....CIT LA COSTAT....
Te contrazic Cristi, Bala nu are nicio legatura cu Mariuta. El are Catrunesti 2si3, Hagiesti 1 si 2. Movilita 1,2,3 au fost ale lui, dar acum sunt ale doctorului care are si Ratca ( dar Dan Duzzi mai are 5 ani concesiune), iar Colceag 2 este a lui Costel Coman, la fel si cea dintre Colceag 2 si Movilita 1,2,3. Mariuta 1 si 2 sunt ale lui Pencu,iar Mariuta 3 este a lui Razvan.
scuze HAGIESTI am vrut sa spun
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: DRIDU

Mesaj de toader nicolae » 28 Apr 2009, 19:02

Mi_ail, sa intelegem ca te ocupi cu asta????????????Fratele meu,chiar respect ce fac oamenii care alearga dupa braconieri dar in momentul de fata nu fac decat sa le ofere sansa acestora sa le rada in nas.Aceste asociatii care ne iau banii pe permise trebuie sa faca ceva care sa aduca legea in favoarea noastra a pescarilor.Daca trebuie semnaturi pentru o lege mai buna sa strangem semnaturi.Am vazut suficiente cazuri de oameni inchisi pentru o gaina sau mai stiu eu ce prostii.BRACONAJUL CHIAR NU POATE FI CONSIDERAT FURT SI TRATAT CA ATARE?Cand prind braconierii cu barca pe apa chiar nu poate fi sparta barca aia cu toporul si sa-i faci pagube pe care sa le simta?

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DRIDU

Mesaj de nando » 28 Apr 2009, 21:31

toader nicolae scrie:Mi_ail, sa intelegem ca te ocupi cu asta????????????Fratele meu,chiar respect ce fac oamenii care alearga dupa braconieri dar in momentul de fata nu fac decat sa le ofere sansa acestora sa le rada in nas.Aceste asociatii care ne iau banii pe permise trebuie sa faca ceva care sa aduca legea in favoarea noastra a pescarilor.Daca trebuie semnaturi pentru o lege mai buna sa strangem semnaturi.Am vazut suficiente cazuri de oameni inchisi pentru o gaina sau mai stiu eu ce prostii.BRACONAJUL CHIAR NU POATE FI CONSIDERAT FURT SI TRATAT CA ATARE?Cand prind braconierii cu barca pe apa chiar nu poate fi sparta barca aia cu toporul si sa-i faci pagube pe care sa le simta?
directore degeaba se string semnaturi. trebuie sa intelegi ca sinte m in ROMANIA si toate legile [sau aproape toate ] sint facute sa le mearga lor bine si noua nu.noi toti [ si i mi este rusine sa spun sinte m sclavi pe plantatie] la noi in tara pe drepturile noastre.
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”