Informatii despre Paltinu?

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 05 Apr 2009, 10:56

Stie cineva,ceva,despre pescuitul la barajul Paltinu?Am fost acolo la un gratar si zona e superba.Am vazut acolo placute cu "pescuitul permis".Imi poate spune cineva care e taxa,care sunt conditiile,se prinde macar un peste?
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 12 Apr 2009, 13:37

Nu stie nimeni nimic?barajul Paltinu langa Valea Doftanei?
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de costelino » 12 Apr 2009, 13:41

Da,super peisaj am fost dar n-am vazut pe nimeni pescuind acolo.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 12 Apr 2009, 13:55

Am citit pe alte forumuri informatii care se contraziceau despre acest loc.Unii spun ca se pescuieste cu o taxa de 50ron. altii ca este oprit pescuitul pana in 2010.Asta ar insemna administrare defectuoasa ,deoarece erau placute cu pescuitul pemis,taxa.Astept si eu o parere mai avizata sau cat de cat mai credibila.Tare sunt atras de asemenea locuri salbatice, sau semisalbatice.rog mult persoanele din zona sau cineva din administratie,cunocuti ai forurilor de acolo sa spuna ceva daca citesc acest post.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de Dan Andrei » 12 Apr 2009, 15:58

bitonc scrie:Am citit pe alte forumuri informatii care se contraziceau despre acest loc.Unii spun ca se pescuieste cu o taxa de 50ron. altii ca este oprit pescuitul pana in 2010.Asta ar insemna administrare defectuoasa ,deoarece erau placute cu pescuitul pemis,taxa.Astept si eu o parere mai avizata sau cat de cat mai credibila.Tare sunt atras de asemenea locuri salbatice, sau semisalbatice.rog mult persoanele din zona sau cineva din administratie,cunocuti ai forurilor de acolo sa spuna ceva daca citesc acest post.
Salut.Barajul de la Paltinu a fost populat cu stiuca si ceva salau acum doi ani iar timp de un an nu s-a pescuit tocmai pt acomodarea puietului introdus.In lac mai sunt prezente ca specii carasul,crapul(nu in cantitati mari)ceva pastrav plus pesti specifici apelor noastre(colinare-munte) cum ar fi mreana clean etc.Taxa de pescuit anul trecut era 30 ron.In singura partida care am facut-o anul trecut nu am reusit sa prind decat 2-3 marlite pe care le-am eliberat pt ca erau mici :) Taxa pe 2009 nu o cunosc dar ma voi interesa si voi posta.
Numai bine!

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de edy » 12 Apr 2009, 17:53

taxa pe 2009 la paltinu este tot 30 ron, dar se aude ca s-ar marii cu 10 ron.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 12 Apr 2009, 18:37

Multumes mult!toate celelalte informatii sunt binevenite.Se prinde crap?Vreau sa incerc cu boilies.Se accepta permis?Vreau sa-mi fac si eu unul acum ca se aude ca nu se mai plateste decat la ANPA.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de edy » 12 Apr 2009, 22:26

crap se prinde rar dar sint mari.La boiles nu este invatat dar incearca la bomba ca la asta sa prins in general.Permisul de la ANPA se aude ca ar fi valabil pt ca asa ar fi fost intelegerea cu apele romane cind sa concesionat barajul.FIR INTINS. :-h

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de dani » 13 Apr 2009, 10:05

edy scrie:crap se prinde rar dar sint mari.La boiles nu este invatat dar incearca la bomba ca la asta sa prins in general.. :-h
Si ce alte metode de "braconaj" mai recomanzi in afara de bomba?...halau, plase din nailon, pripoane insirate pe mal...la japca eventual...carbid... . De astea ce zici, crezi ca ar da rezultate?
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 13 Apr 2009, 12:16

Eu sunt un pescar sportiv,nu maninc peste(doar macrou sau alte specii fara oase din magazin si rar)asa ca aceste metode ma lasa rece.Sunt ilegale pe cele mai multe ape chiar daca paznicii nu te pun sa le arati cu ce dai.Hai sa nu dam dovada de mai multa nesimtire decat cei care fac pescuitul inutil in cele mai multe ape ale statului.Daca eliberam un peste dupa ce prindem cantitatea admisa(cine retine)nu are rost sa se mai chinuie si cu alte gauri in afara de cea principala.Asta este deja cruzime. Taxa vine sa o ia cineva de la locul de pescuit,daca nu,unde se plateste??? :-??
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de edy » 14 Apr 2009, 01:17

dani scrie:
edy scrie:crap se prinde rar dar sint mari.La boiles nu este invatat dar incearca la bomba ca la asta sa prins in general.. :-h
Si ce alte metode de "braconaj" mai recomanzi in afara de bomba?...halau, plase din nailon, pripoane insirate pe mal...la japca eventual...carbid... . De astea ce zici, crezi ca ar da rezultate?
Domnule dani eu am spus la ce pescuiesc pescari pe barajul paltinu nu la ce pescuiesc eu.Am pescuit de 2 ori pe paltinu la biban si atit si nu sint adeptul pescuitului la bomba.

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de edy » 14 Apr 2009, 01:19

bitonc scrie:Eu sunt un pescar sportiv,nu maninc peste(doar macrou sau alte specii fara oase din magazin si rar)asa ca aceste metode ma lasa rece.Sunt ilegale pe cele mai multe ape chiar daca paznicii nu te pun sa le arati cu ce dai.Hai sa nu dam dovada de mai multa nesimtire decat cei care fac pescuitul inutil in cele mai multe ape ale statului.Daca eliberam un peste dupa ce prindem cantitatea admisa(cine retine)nu are rost sa se mai chinuie si cu alte gauri in afara de cea principala.Asta este deja cruzime. Taxa vine sa o ia cineva de la locul de pescuit,daca nu,unde se plateste??? :-??
taxa se plateste pe balta.

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de dani » 14 Apr 2009, 12:18

edy scrie:Domnule dani eu am spus la ce pescuiesc pescari pe barajul paltinu nu la ce pescuiesc eu.Am pescuit de 2 ori pe paltinu la biban si atit si nu sint adeptul pescuitului la bomba.
ok. Am inteles! Fir intins si capturi cat mai mari!

P.S. Anul trecut am pescuit cu pestisor viu mic in cautarea salaului insa a intrat numai biban... Stii ceva de salau?

Numai bine!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
edy
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 31 Dec 2008, 18:07
Localitate: campina

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de edy » 14 Apr 2009, 13:31

salau sa prins mai bine la pestisor spre coada barajului spre sat.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre Paltinu?

Mesaj de bitonc » 14 Apr 2009, 17:27

taxa pe 2009?S-a marit?
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”