La crap pe Crisul repede-Bihor

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de tavimai » 15 Mar 2009, 07:05

tonyboss scrie:in sfarsit frate multumesc ca mai bagat in seama am auzit ceva pe la baraj dar sincer nu-mi place sa vad betoanele prefer natura pura .da la santion am vazut ceva locuri si mai jos astept sa treaca vremea asta ploioasa si ma bag la o partida,vad ca esti din oradea poate vii si tu cu mine ca nu stii niciodata de unde sare balauru. =P~
Betoanele ca betoanele(de pe baraj) da ce zici de flacoanele din aval ? Sunt locuri unde nici nu poti calca de ele !Maine , poimaine, o sa prindem crapi pe Cris , punand in carlig flacoane ca se obisnuiesc cu ele !In aval de Oradea este chiar ingrozitor !

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de nagy victor » 15 Mar 2009, 16:03

tavimai scrie:
tonyboss scrie:in sfarsit frate multumesc ca mai bagat in seama am auzit ceva pe la baraj dar sincer nu-mi place sa vad betoanele prefer natura pura .da la santion am vazut ceva locuri si mai jos astept sa treaca vremea asta ploioasa si ma bag la o partida,vad ca esti din oradea poate vii si tu cu mine ca nu stii niciodata de unde sare balauru. =P~
Betoanele ca betoanele(de pe baraj) da ce zici de flacoanele din aval ? Sunt locuri unde nici nu poti calca de ele !Maine , poimaine, o sa prindem crapi pe Cris , punand in carlig flacoane ca se obisnuiesc cu ele !In aval de Oradea este chiar ingrozitor !
Draga tavimai eu tot scriu si vorbesc in legatura cu mizeria care ne inconjoara , am scris si pe un alt site in legatura cu malurile crisului si am postat si citeva poze ( cum am postat si pe acest site la topicul ''poze neplacute '') si ce crezi ca sa-ntimplat ? un coleg de-al nostru '' pescar '' mi-a raspuns ca ar fi mai bine sa arat poze frumoase din natura .
Si mie imi place sa stau in naura (curata) , dar trebuie sa luam cumva atitudine inpotriva celor care au obligatia de a apara si a pastra natura curata (si sunt platiti din bugetul de stat pt. asta) .
Daca tii minte , datorita ecologistilor si al opiniei publice nu s-au mai defrisat copacii de pe malul crisului in aval de podul ''dacia'' . Daca nu-i intereseaza de cum arata crisul in mijlocul orasului ce ne asteptam sa faca in amonte si in aval de Oradea sau pe celelalte riuri ?
Am vazut in presa anul trecut ( daca tin bine minte) un proiect despre reabilitarea malurilor in asa fel incit sa nu distruga foarte mult natura si ecosistemul , dar tare mi-e frica , ca proiet ramine . Exemplu negativ amenajarea malurilor amonte de podul ''dacia'' pina aproape de podul ''CFR'' , eu zic ca sa comis o crima inpotriva naturii prin ce sa efectuat acolo. :(( :(( :((
va salut cu respect si sa auzim de bine :-h :-h :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de tavimai » 24 Mar 2009, 23:18

nagy victor scrie:
tavimai scrie:
tonyboss scrie:in sfarsit frate multumesc ca mai bagat in seama am auzit ceva pe la baraj dar sincer nu-mi place sa vad betoanele prefer natura pura .da la santion am vazut ceva locuri si mai jos astept sa treaca vremea asta ploioasa si ma bag la o partida,vad ca esti din oradea poate vii si tu cu mine ca nu stii niciodata de unde sare balauru. =P~
Betoanele ca betoanele(de pe baraj) da ce zici de flacoanele din aval ? Sunt locuri unde nici nu poti calca de ele !Maine , poimaine, o sa prindem crapi pe Cris , punand in carlig flacoane ca se obisnuiesc cu ele !In aval de Oradea este chiar ingrozitor !
Draga tavimai eu tot scriu si vorbesc in legatura cu mizeria care ne inconjoara , am scris si pe un alt site in legatura cu malurile crisului si am postat si citeva poze ( cum am postat si pe acest site la topicul ''poze neplacute '') si ce crezi ca sa-ntimplat ? un coleg de-al nostru '' pescar '' mi-a raspuns ca ar fi mai bine sa arat poze frumoase din natura .
Si mie imi place sa stau in naura (curata) , dar trebuie sa luam cumva atitudine inpotriva celor care au obligatia de a apara si a pastra natura curata (si sunt platiti din bugetul de stat pt. asta) .
Daca tii minte , datorita ecologistilor si al opiniei publice nu s-au mai defrisat copacii de pe malul crisului in aval de podul ''dacia'' . Daca nu-i intereseaza de cum arata crisul in mijlocul orasului ce ne asteptam sa faca in amonte si in aval de Oradea sau pe celelalte riuri ?
Am vazut in presa anul trecut ( daca tin bine minte) un proiect despre reabilitarea malurilor in asa fel incit sa nu distruga foarte mult natura si ecosistemul , dar tare mi-e frica , ca proiet ramine . Exemplu negativ amenajarea malurilor amonte de podul ''dacia'' pina aproape de podul ''CFR'' , eu zic ca sa comis o crima inpotriva naturii prin ce sa efectuat acolo. :(( :(( :((
va salut cu respect si sa auzim de bine :-h :-h :-h
Eu nu pot suporta zona aceea amenajata mai ales cand stiu ce era inainte !Pozele acelea insa, nu cred ca aici este locul lor.Ai putea mai bine sa incerci sa le trimiti asociatiilor de pescari(toate) sau organizatiilor guvernamentale sau neguvernamentale care pot face intradevar ceva ,ca tot se bat cu "caramida-n piept",si au si posibilitati sa faca ceva.Nu incerc sa iau apararea pescarilor dar acele gunoaie "se datoreaza" max. in proportie de 10 % pescarilor !(vezi gunoaiele localitatilor Fughiu,Santandrei,Santion sau Tileagd care nu au nimic in comun cu pescarii si pescuitul cu toate ca sunt amplasate pe malul raului ! )

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de vali003 » 24 Mar 2009, 23:55

Scuzati off-topic , curatenie va fi doar asa LEGISLATIE APLICATA -AMENZI DE MII DE LEI SI PIRNAIE , asa se face in toata lumea , sa nu credeti ca aia mai din vest s-au nascut asa , au fost si sint obligati sa o faca . :D

Avatar utilizator
darius_gabi
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 14 Feb 2009, 14:19

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de darius_gabi » 25 Mar 2009, 17:40

o sa vedem noi curatenie la pastile cailor :((

Avatar utilizator
DonBarziniCJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 19 Feb 2009, 17:16

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de DonBarziniCJ » 15 Apr 2009, 00:10

darius_gabi scrie:o sa vedem noi curatenie la pastile cailor :((
Daca nu actionam si noi nu o sa vedem, eu de exemplu cand ies in natura, pescuit sau nu, lucrul care il fac de fiecare data este sa fac o gramajoara cu gunoaiele din jur si apoi le dau foc, cat stau in zona am grija sa arda tot si uite ca am ajutat la curatenie(nu ca sunt mare eccologist dar nu imi place sa stau in gunoi). am vazut multe persoane care fac la fel si in special tineri (ca mine, 20 ani). Eu sunt de parere ca daca noi nu lasam gunoi si mai punem mana si pe flaconul altuia ajutam mult la curatenie si poate in final ne vom bucura de natura fara flacoane si alte gunoaie.

Sper ca si voi faceti la fel si cei care nu fac asa sa faca de acum incolo (10 min la strans flacoane si o scanteie la bricheta toti avem)

Bafta si fir intins!
Un pescar sta pe marginea lacului si vine un om si-l intreaba:
-Ce faci domnule, pescuiesti?iar el ii raspunde:
-Nu. Doar innec ramele...!!!

Avatar utilizator
BoBo1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Apr 2009, 10:43

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de BoBo1981 » 15 Apr 2009, 10:11

tonyboss scrie:Daca cineva a incercat acest rau in zona bihorului la pescuit de crap rog sa ne inpartaseasca si noua impresiile locul si eventual montura.multumesc anticipat!
Incearca la GIRISUL DE CRIS ,de la podul explodat in stanga ,sincer nu am mai fost acolo de 3-4 ani ,dar inainte luam si 3 buc de crap pe noapte ,media e de4-6 kg , dar am avut si rupturi, mamaliga tare in momitor si porum in carlig. Daca mergi sa incerci da dai pe partea cealalta sub salcii, un plumb de 90grame i-ti tine montura unde vrei tu , atentie intra si mreana mare de pana in 4 kg, drilurile sunt putine dar adevarate. ---<><

Avatar utilizator
BoBo1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Apr 2009, 10:43

Re: La crap pe Crisul repede-Bihor

Mesaj de BoBo1981 » 15 Apr 2009, 10:27

nagy victor scrie:
tavimai scrie:
tonyboss scrie:in sfarsit frate multumesc ca mai bagat in seama am auzit ceva pe la baraj dar sincer nu-mi place sa vad betoanele prefer natura pura .da la santion am vazut ceva locuri si mai jos astept sa treaca vremea asta ploioasa si ma bag la o partida,vad ca esti din oradea poate vii si tu cu mine ca nu stii niciodata de unde sare balauru. =P~
Betoanele ca betoanele(de pe baraj) da ce zici de flacoanele din aval ? Sunt locuri unde nici nu poti calca de ele !Maine , poimaine, o sa prindem crapi pe Cris , punand in carlig flacoane ca se obisnuiesc cu ele !In aval de Oradea este chiar ingrozitor !
Draga tavimai eu tot scriu si vorbesc in legatura cu mizeria care ne inconjoara , am scris si pe un alt site in legatura cu malurile crisului si am postat si citeva poze ( cum am postat si pe acest site la topicul ''poze neplacute '') si ce crezi ca sa-ntimplat ? un coleg de-al nostru '' pescar '' mi-a raspuns ca ar fi mai bine sa arat poze frumoase din natura .
Si mie imi place sa stau in naura (curata) , dar trebuie sa luam cumva atitudine inpotriva celor care au obligatia de a apara si a pastra natura curata (si sunt platiti din bugetul de stat pt. asta) .
Daca tii minte , datorita ecologistilor si al opiniei publice nu s-au mai defrisat copacii de pe malul crisului in aval de podul ''dacia'' . Daca nu-i intereseaza de cum arata crisul in mijlocul orasului ce ne asteptam sa faca in amonte si in aval de Oradea sau pe celelalte riuri ?
Am vazut in presa anul trecut ( daca tin bine minte) un proiect despre reabilitarea malurilor in asa fel incit sa nu distruga foarte mult natura si ecosistemul , dar tare mi-e frica , ca proiet ramine . Exemplu negativ amenajarea malurilor amonte de podul ''dacia'' pina aproape de podul ''CFR'' , eu zic ca sa comis o crima inpotriva naturii prin ce sa efectuat acolo. :(( :(( :((
va salut cu respect si sa auzim de bine :-h :-h :-h
@victor
In primul rand ma bucur ca ne intalnim si pe acest forum dar sa stii ca nici mie nu i-mi place mizeria de pe malurile crisului si a baltilor ,stii bine ca m-am oferit si eu voluntar la curatenia pe Diosig , dar m-am saturat sa tot vad atata mizerie pe belti si cand deschid calculatorul sa vad aceeasi mizerie si pe forum ,deaceea am deschis si topicul cu poze din natura. Cati dintre noi sa oferit voluntari la curatenie ? 4 persoane ,dumneavoastra ,fiul dumneavoastra ,eu si un amic bun de-al meu........ din persoanele ajvps care sunt pe forum ,si care ar trebui sa se implice nici unul.O zi buna si
---<><

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”