Telescopice Crap

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Telescopice Crap

Mesaj de Praf » 19 Apr 2016, 11:45

Buna ziua Dnu- le Dan


Am observat la dvs pe site ca aveti si lansete telescopice Baracuda de crap
Nu gasesc nicaieri o testare a acestui tip de lansete.
Toata lumea spune ca lansetele din tronsoane de Crap sunt mult mai bune decat telescopicele, nu am suficienta experienta sa contrazic asta si probabil asa si e.
In momentul de fata pescuiesc cu 2 lansete de 3 tronsoane 3,6 metri si 2 telescopice de 3.6 metri si sincer in afara de a lansa cu 10 metri maxim in plus nu vad prea multe avantaje ale lansetelor din tronsoane.
Vad pe forum discutii interminable despre pescuit la 150 + metri ... nu comentez.
As vrea sa stiu daca lansetele telescopice de crap ofera un pescuit decent,o distanta decenta, un confort sporit din cauza dimensiunilor reduse la transport si de ce nu pretul acceptabil .
Lanseta Telescopica Baracuda Snake 3.90m 3.5lb asta mi se pare din punctul meu de vedere o lanseta ok.
Dnu-le Dan la experienta dvs sunt sigur ca ati testat acest gen de lansete si as vrea sa stiu parerea dvs.
Va rog sa priviti lucrurile din punctul de vedere a unui pescar care face undeva la 15 iesiri pe an de cate 24 ore partida si care pescuieste pe o balta cu crap destul de mare de la 10kg in sus in anumite cazuri.

Va multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Telescopice Crap

Mesaj de florentiniuga » 21 Apr 2016, 02:52

Am sa-mi permit sa-ti raspund eu sincer, in locul lui Dan. La crapi 10+ nu ai ce cauta cu telescopice. Nu zic ca nu se poate dar trebuie multa experienta, finete in drill si in special mulinete de calitate, ca sa o scoti la capat. Rezistenta unei telescopice, in special la socuri (aruncare si drill), e incomparabil mai scazuta decat a unei lansete din doua segmente (nu 3).
150m arunci usor atunci cand te proptesti in lanseta cu toata forta, fara teama ca se rupe, ceea ce nu poti face cu o telescopica.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”