Recomandare lansete si eventual mulinete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 15 Apr 2016, 09:16

Buna ziua

Dupa o pauza de cativa ani , anul trecut am inceput sa merg iar la pescuit (aceasta pauza a inceput din lipsa unui loc bun de pescuit in apropiere si din cauza serviciului).
Momentan folosesc 2 lansete Poke Tournament de 3,5LB din 3 tronsoane + 2 telescopice de 3,5LB primite de la un prieten cadou.
Mulinete am Hakuyo xy7000 si Prowess Carp Tribu.

As vrea sa imi schimb lansetele cu unele de 3,5 LB lungime 3,9 metri din 3 tronsoane buget 1000 lei aproximativ.
As vrea 3 tronsoane deoarece asta am folosit pana acum si am tras de ele fara mila si sincer nu am avut probleme.
Probabil asa cum am mai citit nu sunt la fel de performante ca cele din 2 tronsoane dar ca sa fiu realist nici eu nu sunt la acelasi nivel cu multi dintre voi.
Ma gandeam sa mai cumpar 2 lansete Poke Tournament dar nu am mai gasit si pe langa asta se pare ca in lanseu au o tendinta de a lansa spre partea stanga.... se poate ca problema sa fiu eu :noob:

La mulinete nu stiu sa raman cu astea sau sa schimb ?

Va multumesc

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 19 Apr 2016, 11:21

O intrebare macar poate la asta ma ajutati.

Are cineva Lanseta Telescopica Baracuda Snake 3.90m 3.5lb sau macar o parere legata de ea?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de florentiniuga » 21 Apr 2016, 02:41

Probabil ca nimeni de pe aici si mai ciudat, nimeni de pe net nu scrie o vorba despre acest model, cu exceptia catorva magazine care o prezinta sec si comercial.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 21 Apr 2016, 13:23

Florentin in primul rand vreau sa iti multumesc pentru raspuns pentru ca il astept de cateva zile.
Imi confirmi cunostintele mele in legatura cu lansetele dar ma gandeam ca o sa gasesc ceva mai evoluat pe telescopic.
Sincer cred ca sunt hotarat sa merg pe partea de tronsoane DAR nu as opta pentru 2 tronsoane ci pentru 3 deoarece nu vreau sa ma chinui cu transportul.
As vrea o recomandare de lanseta 3 tronsoane cat de cat ok .

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 21 Apr 2016, 16:45

Nu am mai stat pe ganduri si am comandat lansete d.a.m mad detonator uk 3.9m 3.5lb
Am pus mana pe ea si mi se pare foarte buna pentru mine .
O sa fac o iesire si o sa fac un scurt review .

Sper ca am ales bine....voi ce ziceti ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de florentiniuga » 25 Apr 2016, 01:57

Cea mai buna alegere din variantele pe care le-ai propus. Incarc-o cu 110g, lasa-te tare pe ea (cu inaintas neaparat ;) ) si spune-mi cum ti se pare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 26 Apr 2016, 16:03

Am fost Sambata la o partida de pescuit scurta ... mai mult sa vad cum se comporta betele.
Am incercat 2 variante una cu momitor si una cu plumb de 100 grame .
Am inceput cu momitorul si aruncare dupa aruncare am fortat tot mai tare , uneori imi era putin teama sa nu rup lanseta.
Dupa vreo 5 aruncari am lansat paralel cu malul si am calculat la picior distanta. Am avut o surpriza sa vad ca am atins undeva la 95 metri fara sa exagerez in lansare cred ca daca ma fortez sar bine de 100.
Am pus pe 2 lansete plumb de 100 grame si am inceput la fel usor dupa care am crescut .
Am facut 2 aruncari masurate aproximativ si surpriza una a iesit 127 si una de 138 metri.
Dupa indelungi cautari pe internet imi era teama ca lansetele au o actiune parabolica si ca o sa am probleme in lansat. Spre surprinderea mea nu a fost chiar asa . Se comporta foarte bine si in dril ,daca ii pot spune dril cand prinzi un crap de 3 kg.
O sa incerc data viitoare sa le incarc cu plumb de 120 grame pentru ca am observat ca la 100 grame parca nu e suficient.

Una peste alta la prima impresie Dam Mad D-fender 3.9 metri 2 tronsoane este o lanseta semi parabolica (parerea mea) care imbina utilul cu placutul.
Nu sunt un caster bun din punctul meu de vedere dar observand distanta la care am ajuns pot spune ca lanseta ma ajutat destul de mult sau alta variant ar fi ca aceasta lanseta se preteaza la stilul meu de lansat.

O lanseta cu finisaje ok, o lanseta slim, cam scumpa dar calitate+performante=un pret corect

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de florentiniuga » 30 Apr 2016, 00:03

Lasa-te cat poti de tare pe ea fara teama, ca n-are voie sa se rupa daca e incarcata corect. 120g ar fi maximul recomandat dar incearca, asa cum ti-am zis, cu 110. Lasa firul un pic mai lung, sa ajunga plumbul pana la spigot si ai grija din cand in cand, daca arunci de multe ori, sa verifici mufarea sa nu slabeasca, pentru ca atunci se poate rupe de la imbinare. Daca se rupe cumva din aruncare, ceea ce e greu de crezut totusi, du-o la magazin sa ti-o schimbe, ca la banii astia deja trebuie sa aiba o garantie a calitatii. In lansete trebuie sa ai incredere, ca oricat de tare ai arunca, daca nu le supraincarci, nu au voie sa te lase in timpul unui concurs sau al unei simple partide de relaxare si ca poti ajunge atat de departe cat te tin puterile si tehnica de aruncare.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 03 Mai 2016, 09:09

Hristos a inviat

Florentin nu am apucat sa merg la alta partida de pescuit dar am fost pe camp si am incercat exact ce ai zis.
Am lasat plumbul pana la mufare si am inceput sa lansez.
Masurat la fel cu pasul cea mai buna lansare a fost de 167 (aprox +-3 metri sa zicem ca eroare de calcul), plumbul a fost de 110 .
Am plecat cu plumbul de pe pamant .
Cred ca se poate si mai bine si ca tehnica si ca putere din partea mea, adica simt ca pot sa pun si mai multa forta in lanseu.
Sunt tot mai uimit de mine pentru ca am invatat de pe internet cum sa lansez ,deci nu am experienta . Sincer nu vedeam la mine lanseu mai lung de 100-120 metri.
Am facut o alegere buna cand am ales sa achizitionez lansetele astea.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de florentiniuga » 04 Mai 2016, 03:54

Adevarat a inviat!
Felicitari si persevereaza. Dupa ce-ti faci mana cu lansarea la distanta, e foarte important sa ajungi la performanta de a arunca si exact pe directia dorita, astfel incat sa nu ai deviatii mai mari de 2-3m, lateral fata de axa pe care arunci (cand nu e vant care sa te devieze).

P.S. Cu doua saptamani in urma, la prima postare, spuneai ca nu esti la acelasi nivel cu noi. Acum ai depasit deja cu 6m cea mai buna aruncare a mea masurata pe camp. :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 04 Mai 2016, 10:59

Florentin nu ma mai lauda atat ca mi se urca la cap :))
Intradevar am fost si eu uimit. Legat de tehnica de aruncare sincer am invatat de pe net ...pozitie corp...picioare....maini...etc
Probabil am fost ajutat si de vant putin pentru ca batea usor din spate.
Ai zis o vorba cat mie legat de precizie . Aici am de invatat mult pentru ca am observat ca peste 100 metri cam deviez.
Din punctul meu de vedere e mult mai important sa pescuiesti la 120 metri in acelasi loc pe o raza de 2 metri decat sa arunc aiurea la 180 metri. Probabil conteaza si asta cand pescuiesti la interceprie fara nadire da cred ca asta se intampla foarte rar.
Cred ca cel mai important pentru mine in momentul de fata este sa imi imbunatatesc precizia si tactica nadirea.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de florentiniuga » 05 Mai 2016, 03:19

Iti dau o sugestie. Pune un stegulet sau altceva vizibil la 100m, trage in jur un cerc cu diametrul de 5m (eventual cu un spray ca arbitrii la fotbal :) ), pune firul dupa clips ca sa nu-ti mai bati capul cu distanta si incearca doar sa tintesti cercul. Daca reusesti sa-ti faci directie buna la 100m, atunci o sa ai si la 60 si la 160. Mai greu e cu cobra.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Praf » 05 Mai 2016, 09:12

Asa o sa fac dar am o retinere in a pune firul dupa clips...nu se slabeste nu risc sa il rup?
Dupa cate partide de pescuit ar trebui schimbat firul daca pescuiesc asa ?
Sau sa faca asta pana ma invat sa lansez precis si dupa sa nu mai folosesc clipsul ?
Problema e ca daca folosesc clips degeaba slabesc frana sau folosec biterunner si credema ca daca imi intra crap peste 10 kg la cat sunt de salbatici ....adio lanseta.
De cobra sa nu discutam de tog ca ultima data am facut o intindere la mana de nici nu puteam sa scriu.
Legat de cobra lamurestema si pe mine cu ceva .
Am o cobra destul de scurta de la http://www.expert-fishing.ro/cobra_bomb ... /10496.htm
E aiurea rau ca se mai blocheaza boilies in ea ... ce cobra ai putea sa imi recomanzi ?
Eu in general folosesc boilies de 20 .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de florentiniuga » 05 Mai 2016, 16:52

Foloseste clipsul pana inveti sa dai cu directie cat mai precisa, adica doar la antrenament. La pescuit, foloseste metoda cand pescuiesti in fata malului opus, ca nu are unde sa se mai duca pestele, doar nu o sa fuga pe camp. :)
Si acum, cum sa arunci cu firul pe clips - aruncarea o faci normal, doar ca aproape de derularea totala a firului, ridici lanseta la verticala, tinand-o lejer. Cand firul se blocheaza la clips, va trage lanseta in jos atenuand socul. Oricum se mai atenueaza si din intinderea firului dar asa nu ai nicio problema cu deteriorarea lui.

Pentru cobra, indiferent ca folosesti o Korda (ca mine) sau una de carbon tip Zarguzon, iti fac o singura recomandare ia un diametru mai mare decat bilele folosite. Eu arunc boiliesuri de 20 cu cobra de 24.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Recomandare lansete si eventual mulinete

Mesaj de Liviu Stroe » 01 Iun 2016, 09:54

Salutare, pune te rog un link cu modelul lansetei, ma intereseaza si pe mine sa schimb in cursul verii si nu sunt decis 100% pe ce varianta o sa merg. Din ce am citit in postarile voastre anterioare, se comporta foarte bine iar distantele ... sunt nesperat de mari:)
PS: ce mulineta folosesti? fir? etc
Respect,
Liviu

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”