Nadire crap in general

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Nadire crap in general

Mesaj de Praf » 27 Apr 2016, 11:01

Probabil in ziua de azi orice pescar amator cauta pe internet diverse metode de nadire si tipuri de nada care sa dea un randament maxim .
Am citit despre diverse tehnici si diverse tipuri nada dar majoritatea se rezuma la reclama facuta la diverse produse sau sunt destul de slab explicate.
Din ce am vazut aici pe forum sunt multe persoane care sunt la nivelul foarte ridicat al pescuitului la crap.
Nu am gasit nici un articol clar legat de nadire si tehnici de nadire pentru amatori.
Am observat ca majoritatea articolelor de pe you tube ale pescarilor romani ex. Vlad Popovici nadirea se face cu barca... acu sa fim seriosi un pescar amator nu isi permite sa dea 1000 euro pe o barca exceptand faptul ca pe majoritatea baltilor nu ai voie nici cu barca nici cu navomodel .
Din punctul meu de vedere fara sa exagerez deloc oricare dintre noi care nadeste cu barca sau navomodel si cu minime cunostinte legate de pescuitul la crap o sa aiba aceleasi rezultate ca un pescar profesionist.

Sa va dau niste informatii minime despre cum pescuiesc eu si locul unde pescuiesc:
Cea mai simpla varianta de nadire la care as vrea sa apelez e spombul
Folosesc boilies si porumb
Mai pescuiesc si cu momitor
Pe balta care pescuiesc exista foarte mult crap dar si caras foarte foarte mult
Rezultate am avut si la boilies si la porumb (mai mult la boilies de capsuna)
Este o balta pe care nu se pescuieste decat foarte putin si mie unul personal mi se pare o balta salbatica.
Nu pot sa fac partide mai lungi de 12-24 ore, stiu ca nu e ok dar asta pot in momentul de fata

As vrea sa stiu:
Cum se pune un marker corect?
Cum sondezi corect substratul?
Cum sa fac corect nadirea si pe ce suprafata? ...aproximativa
Ce cantitate de boilies sa folosesc si ce tip solubile ...tari ... sparte sau intregi ?
Ar fi mai indicat sa fac pre-nadire in timpul saptamanii ? De cate ori sa fac asta si ce cantitate de nada sa folosesc.
Ce sa pun in nada boilies+canepa+porumb+ peleti (ce marime de peleti si ce aroma aceasi ca la boilies?)


Sunt constient de faptul ca totul e oarecum relativ cantitate,arome,modalitati,tipuri de nada,timp...etc dar in acelasi timp sunt convins ca se poate crea o baza clara de nadire de unde fiecare dintre noi poate aplica diverse metode pentru a personaliza propria reteta


Va multumesc anticipat .

Avatar utilizator
horica85
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 12 Apr 2014, 08:05

Re: Nadire crap in general

Mesaj de horica85 » 27 Apr 2016, 16:07


Avatar utilizator
horica85
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 12 Apr 2014, 08:05

Re: Nadire crap in general

Mesaj de horica85 » 27 Apr 2016, 16:20

Apropo de marker sa sti ca iti trebuie multe partide .
Iar vizavi de explicatiile pe care le ceri mai sus ai o gramada de topicuri pline de informatie
Chiar asa mura in gura nu o sa iti puna nimeni pe tava
Vizualizeaza toata seria asta https://www.youtube.com/watch?v=cgI6_tVml1w si poti sa pescuiesti ca un profesionist

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Nadire crap in general

Mesaj de Praf » 03 Mai 2016, 08:54

Hristos a inviat

Horica sa inteleg ca aici se discutra in mare fara prea multe detalii ?
Am vazut videoclipurile de mai sus si nu pot sa zic ca nu sunt ok dar vroiam sa discutam intr-un topic despre nadire asa incat sa orice pescar amator sa ia de aici ce crede ca e folositor pentru el.
Vad ca exista o problema in a da detalii ... nu vreau sa imi bage nimeni in cap cu lopata dar ma gandeam sa discutam legat de tehnici si nade.

Daca e asa atunci se poate sterge topicul...

Avatar utilizator
horica85
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 12 Apr 2014, 08:05

Re: Nadire crap in general

Mesaj de horica85 » 03 Mai 2016, 10:30

Clar nu ai vazut clipurile de mai sus si nu ai fost atent nici macar la cel a lui Gabi Sandu !!!

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Nadire crap in general

Mesaj de Praf » 03 Mai 2016, 15:03

Primul clip al lui Gabi Sandu l-am vazut si e foarte bine explicat desi cred ca sunt niste chesti de discutat.
Al doilea sincer nu prea am ce sa zic din moment ce se nadeste cu barcuta eu unul sunt de parere ca la pescuitul cu barcuta e foarte foarte greu sa dai gres ....si daca nu vrei o sa ai capturi.
In fine nu cred ca are rost sa incerc sa dezvolt un subiect despre care nu se vrea a fi discutat.

Avatar utilizator
horica85
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 12 Apr 2014, 08:05

Re: Nadire crap in general

Mesaj de horica85 » 03 Mai 2016, 15:35

Daca erai atent la ala de zici tu cu barcuta sunt cateva dvd-uri !

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Nadire crap in general

Mesaj de Praf » 04 Mai 2016, 14:40

Da ai dreptate sunt mai multe si am vazut cateva chestii interesante intradevar.
Eu vroiam sa port aici o discutie despre nadire pentru ca balta pe care pescuiesc este o balta cu foarte foarte mult peste si mic dar in aceasi masura mare.
Asa cum am citit intradevar fiecare balta necesita o metoda de nadire diferita aici ma refer chiar si la tipul de nada si in special la adaptabilitate in functie de conditii.
Eu am incercat sa creez o discutie generala dar nu cred ca e corect pentru ca am realizat ca fiecare balta necesita un tip de pescuit diferit.
As vrea sa va prezint cazul meu
Balta pe care pescuiesc e o balta al naibi de dificila pentru ca se pescuieste foarte putin si crapul raspunde foarte greu.
Am incercat boilies diverse marci,arome, dimensiuni, solubile sau tari. Am incercat porumb natural tare, fiert, conserva , arome. Am pre-nadit cu cateva zile inainte boilies + seminte+peleti.
In afara de boilies te omoara carasu.
Din 15 partide de pescuit de 24 de ore partida am avut capturi doar in 2 partide intr-o partida un crap la 5kg prins la porumb de conserva in cea dea doua care sa desfasurat pe noapte am avut 4 captruri 5kg-6,5kg-10kg-12.5kg + un carlig rupt in drill la boilies de 20 squid cu capsuna.
Am pescuit cu naditor unde am folosit un mix pelete halibut + fulgi+porumb +ttx si am adaugat aroma de capsuna.
Peste o saptamana acelasi loc, noaptea, aceasi nada, aceleasi boilies si nimic
Pot spune ca am pescuit la interceptie deoarece distanta intre monturi a fost undeva la 10 metri.
Am folosit aceasi metoda inca in cateva partide dupa si rezultat 0.

Inainte sa am eu acele capturi am inteles ca a pescuit cineva 3 zile pe acel loc si ca a nadit cu acelasi tip de boilies ca mine.
Asta e singura explicatie logica pe care pot sa o gasesc.
Bun asta sa fie DAR eu nu pot sa merg mai mult de 24 de ore pt ca nu am timp.
Pot sa merg sa nadesc cu cateva zile inainte dar altceva nu am ce sa fac .
Bine merg si nadesc dar am facut asta si am nadit cu 2 zile inainte cate 5 kg boilies pe zi + nadire 1kg solubile inainte de a incepe partida si rezultat zero.
No zi Horia tu cum ai aborda o partida de pescuit in locul meu...

Avatar utilizator
horica85
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 12 Apr 2014, 08:05

Re: Nadire crap in general

Mesaj de horica85 » 06 Mai 2016, 09:48

Ai Mp

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”