intrebare

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

intrebare

Mesaj de gadjo » 16 Apr 2009, 20:04

Salutare prieteni,
Am si eu o mica nedumerire.Cu atasati voi montura de firul principal(inaintas sau mono)?Se foloseste agrafa?Vartej?se leaga direct unul de celalat?Pot sa pun o agrafa quick??
Eu pana acuma puneam agrafa dar acum un amic ma pus in dilema.Care ar fi solutia cea mai buna?
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: intrebare

Mesaj de toader nicolae » 16 Apr 2009, 21:27

gadjo scrie:Salutare prieteni,
Am si eu o mica nedumerire.Cu atasati voi montura de firul principal(inaintas sau mono)?Se foloseste agrafa?Vartej?se leaga direct unul de celalat?Pot sa pun o agrafa quick??
Eu pana acuma puneam agrafa dar acum un amic ma pus in dilema.Care ar fi solutia cea mai buna?
Agrarfa este obligatorie pentru ca are si rol de opritor atat la monturile in linie cat si la monturile cu plumb pierdut.Important este sa nu ai agrafa dupa tubul siliconic deoarece ,agrafa nu va trece prin plumb si pestele va trebui sa care si plumbul daca va rupe linia.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de george-alexandru » 16 Apr 2009, 21:31

montura se face direct pe firul principal indiferent ca avem sau nu inaintas.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: intrebare

Mesaj de Alberto » 16 Apr 2009, 21:35

si eu fac ca george direct pe linia principala , mai putine noduri - mai putine riscuri

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de george-alexandru » 17 Apr 2009, 16:18

si cel mai important siguranta pestelui in caz de ruptura
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de gor965 » 17 Apr 2009, 17:23

gadjo scrie:Salutare prieteni,
Am si eu o mica nedumerire.Cu atasati voi montura de firul principal(inaintas sau mono)?Se foloseste agrafa?Vartej?se leaga direct unul de celalat?Pot sa pun o agrafa quick??
Eu pana acuma puneam agrafa dar acum un amic ma pus in dilema.Care ar fi solutia cea mai buna?
Cred ca doar in cazul in care folosesti leadcore la montura , apare problema legata de atasarea monturii la linia principala . In cazul asta se foloseste prinderea bucla in bucla.
Ptr. restul monturilor (in-line,helicopter ,running ...si altele care folosesc tub antitangle ) cel mai rezistent si safe mod de legare ,cum a spus si George , este legatura pe direct a firului principal (ori a inaintasului ) cu vartejul pe care se ataseaza rigul .
P.S.
Legatura intre leadcore si linie ,bucla in bucla, prezintata de Mark Hutchinson la min.8 si 35 :
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

Re: intrebare

Mesaj de gadjo » 18 Apr 2009, 13:18

Am bagat la cap.Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.Eu pana acum legam cu o agrafa sau cu un vartej pt ca imi era mai comod,in sensul ca faceam monturi de acasa si le schimbam imediat pe balta.Dar acum o sa pun in aplicare sfatul vostru si o sa fac montura direct pe inaintas.Inca o data va multumesc si va urez un paste fericit si fir intins!
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”