Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cretzu194
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 16 Apr 2015, 23:44

Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

Mesaj de cretzu194 » 07 Iul 2015, 01:02

Va salut, am tot cautat pe forum dar nimic legat de acest lucru. Ce momeli, ce arome ( care dau si rezulatate ) utilizati la pescuitul crapului pe timp de canicula ? Tin sa zic ca pescuiesc la crap pe lacuri private.
Multumesc!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

Mesaj de florentiniuga » 10 Iul 2015, 02:29

cretzu194 scrie:Va salut, am tot cautat pe forum dar nimic legat de acest lucru. Ce momeli, ce arome ( care dau si rezulatate ) utilizati la pescuitul crapului pe timp de canicula ? Tin sa zic ca pescuiesc la crap pe lacuri private.
Multumesc!
Cred ca se poate vorbi despre compozitia nadelor si momelilor, nu despre tipul lor, pentru ca pestii din fiecare balta au o anumita preferinta sau mai binezis obisnuinta, determinata de cea mai des folosita nada si momeala pe balta respectiva.
Deci, daca vorbim despre o anumita balta si o anumita nada sau momeala, ne-am putea referi la ce modalitati de imbunatatire a acestora ar fi pentru temperaturi ridicate.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

Mesaj de xzibit » 28 Iul 2015, 10:59

Nada variaza de la balta la balta,de la marimeam pestului vizat ,sunt multe variabile care trebuie luate in calcul.Mai bine ai reformula intrebarea si ai ne-ai dat cateva detalii despre balta .Sanatate

Avatar utilizator
aurelceferistul
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 05 Aug 2016, 12:58

Re: Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

Mesaj de aurelceferistul » 10 Aug 2016, 15:47

Balta belin Covasna ce merge cel mai bine,,,?

Trimis de pe al meu Lenovo A2020a40 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
dragoneye1964
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 06 Oct 2015, 15:17

Re: Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

Mesaj de dragoneye1964 » 16 Aug 2016, 16:27

... solubile de la Star Baits - Hot demon -, capsunica de la Decathlon si porumb tare , cu boilies-urile trebuie sa nadesti masiv cu cobra, in prima zi macar 20 -30 bile pe ora, apoi la trei ore cate 30 zic eu ... dupa cca. 6-8 ore vei prinde ... de preferat in capatul lacului (la stanga fata de intrare) la cca.100 -120 de m distanta de mal.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

Mesaj de LUCKY » 23 Aug 2016, 08:18

Daca masori temperatura apei la apa adanca si are peste 28 grade din proprie experienta crapul nu prea mai mananca dar in schimb merge tenul si fitofagul (sangerul )la crap totusi poti incerca cu bile picante cu aroma de franfurter sau usturoi sau cu halibut pelet sau boiles facut din faina de halibut. Sunt lacuri care desi afara e canicula apa nu se incalzeste foarte tare , iar in zona cu izvoarelor de fund dai lovitura , sau sunt lacuri care sunt ,bine alimentate cu apa de schimb in acest caz apa este stratificata , la fund este rece si la suprafata calda o simpla spalare pe maini nu e suficient sa spui ca apa e calda de regula balastierele sunt de agest gen in acest caz trebuie sa cauti adancimea la care se hraneste ( daca exista mal descendent si nu este de tip vana ) ) .Cel mai rau e cand masori temperatura apei la apus de soare si dimineata si nu prea exista mari diferente ( ex 28 grade la apus si 27 grade dimineata ) Masurarea temperaturii este esentiala in toate cazurile repet o simpla spalare pe maini nu e suficient sa spui ca apa e calda ,sau daca afara este canicula nu mergem la pescuit.

Avatar utilizator
onyssv
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 23 Iul 2017, 12:47

Re: Momeli-Nade pescuit crap vara ( canicula )

Mesaj de onyssv » 23 Iul 2017, 12:57

Bine pnctat lucky
By Ony

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”