Federatia fara Popescu

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Federatia fara Popescu

Mesaj de florentiniuga » 13 Aug 2016, 02:19

Au trecut ani buni de razboaie interminabile intre Stefan Popescu, presedintele FRPS si restul pescarilor "nesupusi" si se parea ca i s-au terminat oponentii, ca presedintele in sfarsit a infrant. Iluzie insa, pentru ca in realitate nu-l mai baga nimeni in seama. Cei din afara federatiei l-au lasat sa polemizeze cu oglinda sau l-au banat de pe forumuri, in timp ce-si vad cum pot de campionate nationale si internationale. Si nu s-au impiedicat in denumirea competitiei, s-au gasit solutii, chiar daca nu e nimeni fericit de compromisul cu AGVPS-ul (tot un soi de Popescu dar mai ruginit). E foarte adevarat ca toti isi doresc acum sa scape de clubul vanatorilor si sa faca parte dintr-o federatie doar a pescarilor, una care sa-i reprezinte si sa-i sprijine cu adevarat. E buna cea a lui Popescu dar fara Popescu, pentru ca el nu mai poate reprezenta pe nimeni. Chiar si cei care au crezut in el si i s-au alaturat de la inceput sau pe parcurs, care l-au creditat cu meritul de a fi infiintat cu greu aceasta federatie, au ajuns treptat la aceeasi concluzie. Popescu confunda aceasta federatie cu un srl personal si membrii structurilor de conducere cu niste angajati care pot fi concediati oricand. Doar el se crede imuabil si oricine incearca sa ia atitudine, devine indezirabil si trebuie mazilit, redus la tacere sau exclus. Un statut stufos, copiat de la fotbal sau gimnastica si total neadecvat pescuitului, care este un sport de amatori nu de profesionisti, este folosit ca arma in orice situatie incomoda pentru presedinte. Cui nu-i convine ceva, i se demonstreaza pe loc cat de ilegal respira aerul federal, cat este de culpabil si cum va fi exclus conform unui paragraf bine interpretat. Desigur, statutul si regulamentele functioneaza doar intr-un singur sens, de la el catre restul. Lui nu i se aplica. El poate face orice, poate jigni pe oricine, poate aduce prejudicii de imagine si financiare federatiei oricat, pentru ca se simte aparat. Are statut, regulamente si acolo unde este neacoperit, inventeaza dispozitii cu titlu de lege. Mai nou a inceput un razboi cu mai multe cluburi din interiorul federatiei, speriat de faptul ca a pierdut la calculul voturilor, inclusiv in Biroul Federal, motiv pentru care a decis sa destituie jumatate din birou si e dispus sa faca tot ce-i sta in putinta ca sa-si mentina pozitia dominanta. A venit insa momentul sa raspunda pentru atitudinile si faptele cunoscute public sau mai putin stiute. A venit vremea sa dea explicatii serioase, nu abureli, despre gestionarea federatiei sub toate aspectele, de la partea financiara, pana la respectarea obligatiilor fata de MTS... ca sa nu spun mai multe. Cert este ca s-a ajuns la ceva de neimaginat, cluburile membre ale federatiei si-au angajat o firma de avocatura care sa-i reprezinte in batalia cu... presedintele federatiei. Mai multe cluburi au inaintat un memoriu (inclusiv la MTS) impotriva presedintelui si activitatii biroului federal si se asteapta intrunirea Adunarii Generale Extraordinare pentru hotararea masurilor ce trebuiesc adoptate. Care va fi drumul pe care vor decide majoritatea sa mearga, vom vedea. Intre timp Popescu incearca cu disperare sa anuleze memoriul. Probabil ca cel mai bine ar fi sa-l facem public, pentru a intelege exact despre ce vorbim.

Am deschis acest topic public, in speranta ca vom reusi in sfarsit sa ajungem la un numitor comun, atat cei din interiorul federatiei, cat si cei neafiliati, sa ne punem de acord, sa vedem care sunt pasii de urmat pentru definitivarea unei constructii comune, care sunt perspectivele si ce isi doresc cu adevarat cluburile.

P S. Insist, ca de fiecare data, sa respectati cateva reguli minime de bun simt privind jignirile, atacurile la persoana si violenta verbala. Fiind vorba despre o problema extrem de serioasa, fiecare utilizator care posteaza, are obligatia sa se identifice cu numele complet, macar in prima postare, altfel imi rezerv dreptul de a sterge comentariile respective.
frps-sigla.jpg
frps-sigla.jpg (12.48 KiB) Vizualizat de 9481 ori
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Veteran
Mesaje: 898
Membru din: 16 Dec 2007, 13:55

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de Marian Constantin » 13 Aug 2016, 07:23

BIG LIKE ..

sunt ferm convins ca daca Federatia va ramane fara Popescu, majoritatea cluburilor vor migra catre ea ...Federatia este a pescarilor si nu a lui Popescu ...

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de Alexandru Mihai » 13 Aug 2016, 16:33

Dacă știa sa vorbească la momentul O ca sa ii zic așa, acum avea in Federatie toate cluburile de pescuit de România. Trebuia sa fie conștient ca va veni si ziua in care va rămâne pe drumuri.

Avatar utilizator
bogdanpesc
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 23 Dec 2007, 13:43
Localitate: PITESTI

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de bogdanpesc » 14 Aug 2016, 12:08

salut
Florentine,nu pot decat sa ma bucur ca ti-ai dat seama cine este acest Popescu si ce interese meschine are....cam tarziu ai realizat acest lucru, dar tot este bine mai tarziu decat niciodata >:D<


repectele mele ! :-c
Nici astazi nu am fost la pescuit...offf!

Dan Arghirescu
senior
senior
Mesaje: 268
Membru din: 19 Iul 2008, 13:38

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de Dan Arghirescu » 14 Aug 2016, 12:14

florentiniuga scrie:... Probabil ca cel mai bine ar fi sa-l facem public, pentru a intelege exact despre ce vorbim ...
Unde gasim acest memoriu? "pentru a intelege exact despre ce vorbim".
"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

Avatar utilizator
mrvily
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 28 Dec 2007, 22:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de mrvily » 14 Aug 2016, 13:19

Florentine sper sa-i cada guvernul cat de curand,stiu cate presiuni face pe la catva senatori sa nu-l calce DNA-ul dar intru-n final se va intampla. Asa este cand confunzi federatia cu propriul buzunar......daca va pleca Popescu sunt sigur ca multi vor veni in federatie am spus asta de la infiintare.
Vasile Mitrea

Avatar utilizator
oana victor
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 23 Mai 2009, 12:30

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de oana victor » 14 Aug 2016, 18:41

Cel mai bun lucru este acela de a face public memoriul sau macar motivul sau motivele acestei actiuni a unor cluburi din cadrul federatiei .
Altfel seamana a incercare de lovitura de CETATE ALBA IULIA :!:

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de florentiniuga » 14 Aug 2016, 20:51

Exista un termen (scurt deja) pana cand este obligat sa convoace AG. Semnatarii acestui memoriu, am decis, la sfatul avocatului, sa-i permitem sa actioneze statutar, sa-si formuleze punctele de vedere si sa aduca probe si dovezi in apararea sa in fata adunarii. Daca nu va convoca adunarea generala extraordinara in termenul legal, atunci vom discuta cu cartile pe fata, deci mai aveti cateva zile rabdare.

@Bogdan
Ma bucur si eu ca incepem sa ne acordam punctele de vedere. Era mult mai eficient insa, daca mai multe cluburi serioase ar fi aderat mai repede la federatie in loc sa critice Carp Zone, Carping... Acum Popescu ar fi fost deja istorie. In schimb el se straduieste sa introduca repede alte fantome in federatie, ca sa recastige majoritatea. Insa de greselile pe care le-a facut deja si le comite cu incapatanare in continuare, nu-l mai scapa nimeni.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de APSHD » 15 Aug 2016, 03:10

Nu fac parte din Federatie , dar stiu tot ce se intimpla in interior inca de la infiintare.I-am spus domnului Popescu tot ceea ce cred in legatura cu afilierea la CIPS dupa ce am vorbit personal cu Szalay iar acesta datorita bunelor relatii pe care le avem mi-a spus pasii care trebuie sa-l parcurga Federatia pentru a fi primita in rindurile ei dar Popescu sustine sus si tare punctul lui de vedere iar rezultatele se vad.
Interesant ca nu am gasit nici un Forum unde activitatea Federatiei sa fie laudata .Cind se vor limpezi apele in Federatie si cind activitatea ei va intra intr-un fagas normal voi reveni printre membri ei .
Pina atunci sa auzim numai de bine. **==

Avatar utilizator
bogdanpesc
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 23 Dec 2007, 13:43
Localitate: PITESTI

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de bogdanpesc » 15 Aug 2016, 10:49

@ Florentin
Nu pot sa ma inscriu intr-o asa zisa federatie sportiva care este cladita pe un fundament prost
Pescuitul nu poate fii SPORT in adevaratul sens al cuvantului...nu spun eu asta,o spune Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor ,delaratie care a fost semnata de Romania si a fost una din conditiile principale de aderare a tarii noastre la UE....inscrierea acestei federatii in registrul sportiv este o mare eroare...sunt convins ca v-a fi corectata aceasta eroare,
O federatie de pescuit poate exista ,dar nu cu apartenenta la MTS ...ci la un alt minister care se ocupa cu apele si resursa acvatica vie

si DA pescuitul poate fii tratat cu sportivitate...e cu totul altceva
Nici astazi nu am fost la pescuit...offf!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de florentiniuga » 15 Aug 2016, 14:48

bogdanpesc scrie:@ Florentin
Nu pot sa ma inscriu intr-o asa zisa federatie sportiva care este cladita pe un fundament prost
Pescuitul nu poate fii SPORT in adevaratul sens al cuvantului...nu spun eu asta,o spune Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor ,delaratie care a fost semnata de Romania si a fost una din conditiile principale de aderare a tarii noastre la UE....inscrierea acestei federatii in registrul sportiv este o mare eroare...sunt convins ca v-a fi corectata aceasta eroare,
O federatie de pescuit poate exista ,dar nu cu apartenenta la MTS ...ci la un alt minister care se ocupa cu apele si resursa acvatica vie

si DA pescuitul poate fii tratat cu sportivitate...e cu totul altceva
Asta e un alt subiect care merita tratat cu seriozitate si separat, pentru ca, pe rand, dupa cum le-a dictat interesul momentului, toate partile au vrut sau nu au mai vrut sa considere pescuitul un sport. Cand aveau atuurile pentru infiintare vroiau o federatie cu CIS si finantare MTS, cand le fugeau sansele, scoteau gaselnita cu drepturile animalelor si nesportivitatea pescuitului. Finantare totusi, primesc doar federatiile sportive afiliate la MTS, nu federatiile sindicale sau de alt fel.
...Dar participari gratuite la CN/CM ar vrea toti si peste mananca toti, asa ca ar fi bine sa nu ne dam singuri in cap.
Si mai e ceva care nu suna bine, ipocrizia de a afirma ca vrei sa te conformezi Declaratiei Universale a Drepturilor Animalelor si sa mergi totusi in continuare la competitii de pescuit in care se practica C&R. Pai ori il omori sa-l mananci, ori nu-l chinui agatandu-l si eliberandu-l, ca sa respecti DUDA. :P
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
bogdanpesc
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 23 Dec 2007, 13:43
Localitate: PITESTI

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de bogdanpesc » 15 Aug 2016, 19:15

Se pot organiza competitii de pescuit ,se pot atrage si bani...dar nu sub egida MTS...e mult de vorbit pe tema asta
Nici astazi nu am fost la pescuit...offf!

Avatar utilizator
bogdanpesc
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 23 Dec 2007, 13:43
Localitate: PITESTI

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de bogdanpesc » 15 Aug 2016, 19:17

ps
In nici un caz nu sunt ipocrit...stiu ce vorbesc/scriu
Nici astazi nu am fost la pescuit...offf!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de florentiniuga » 15 Aug 2016, 19:41

florentiniuga scrie:Si mai e ceva care nu suna bine, ipocrizia de a afirma ca vrei sa te conformezi Declaratiei Universale a Drepturilor Animalelor si sa mergi totusi in continuare la competitii de pescuit in care se practica C&R. Pai ori il omori sa-l mananci, ori nu-l chinui agatandu-l si eliberandu-l, ca sa respecti DUDA. :P
bogdanpesc scrie:ps
In nici un caz nu sunt ipocrit...stiu ce vorbesc/scriu
Sunt convins ca sti ce vorbesti/scri dar cum ramane cu ce faci?! Concret te rog, tu personal respecti drepturile alea sau e ca la noi, "las' ca merge si-asa" si participi la competitii fara sa-ti faci griji?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Federatia fara Popescu

Mesaj de APSHD » 15 Aug 2016, 21:47

Eu unul am folosit si voi folosi intotdeauna cirlige fara barbeta. :-h

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”