problema mixului

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

problema mixului

Mesaj de bujor marius » 17 Apr 2009, 23:36

Salutare la toata lumea, am intalnit si eu o problema la ultima partida de pescuit care s-a incheiat tocmai azi lipsa intrarilor!..cum sa incep...Saptamana trecuta vineri am plecat pe lac, pt o partida pana duminica, vineri seara am inceput nadirea cu bulgari formati din:mix propriu, ceva spartura, lapte de porumb, CSL, aroma, aditiv(aceeasi aroma,care cu o sapt inainte mi-a dat rezultate f bune: capsuna), aminoacizi(toate le-am folosit respectand dozajele producatorlor), am mai pus pelete (capsuna, CSL, si amino), si seminte(canepa, porumb conserva si de pasarele), a si sa nu uit robin red)...am inceput partida cu vreo 20 bulgari, vineri seara vreo 10 sambata dimineata si tot asa sambata seara la fel si duminica dimineata!...intrarile nu au fost f multe dar destule! Duminica am venit acasa si luni am plecat inapoi tot pe acelasi lac in acelasi loc, pt o noua partida care a tinut pana azi! La fel am inceput cu aceeasi bulgari, nsa stiind k stau mai mult luni seara le-am dat vreo 40 bulgari si am continuat marti cu vreo 10 pe la amiaza , cate 10 bulgari miercuri dimineata si miercuri seara si 20 joi dimineata si pe la amiaza inca vreo 10!..si acum in sfarsit problema pe care am intalnit-o: pescuitul l-am inceput marti dimineata, marti intrarile au fost destul de bune, (m-am uitat sa vad daca cei pe care i-am luat au acceptat nada si s-a adeverit), marti noaptea la fel intrarile destul de bunicele, si surpriza mea a fost ca de miercuri dimineata si pana joi dimineata nu am mai avut nici un beep la senzori,(in timp ce alti mai in sus de mine si care au fost si ei de duminica veniti pe balta prindeau); am mai avut trei intrari joi ziua si cam atat pana vineri dimineata!Asta nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat demiercuri dimineata, cu ce am gresit?, cu naditul , continutul bulgarilor, vremea, care de marti noaptea s-a racit insa numai noaptea? Densitatea pestilor e destul de buna cel mai mult ciortani intre 2-4 KG, prea putini bulgari, prea multi? Daca ma puteti ajuta careva, cu vreun sfat , o parere?

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema mixului

Mesaj de george-alexandru » 18 Apr 2009, 00:34

este greu de dat un raspuns la mijloc fiind prea multi factori
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: problema mixului

Mesaj de toader nicolae » 18 Apr 2009, 00:51

bujor marius scrie:Salutare la toata lumea, am intalnit si eu o problema la ultima partida de pescuit care s-a incheiat tocmai azi lipsa intrarilor!..cum sa incep...Saptamana trecuta vineri am plecat pe lac, pt o partida pana duminica, vineri seara am inceput nadirea cu bulgari formati din:mix propriu, ceva spartura, lapte de porumb, CSL, aroma, aditiv(aceeasi aroma,care cu o sapt inainte mi-a dat rezultate f bune: capsuna), aminoacizi(toate le-am folosit respectand dozajele producatorlor), am mai pus pelete (capsuna, CSL, si amino), si seminte(canepa, porumb conserva si de pasarele), a si sa nu uit robin red)...am inceput partida cu vreo 20 bulgari, vineri seara vreo 10 sambata dimineata si tot asa sambata seara la fel si duminica dimineata!...intrarile nu au fost f multe dar destule! Duminica am venit acasa si luni am plecat inapoi tot pe acelasi lac in acelasi loc, pt o noua partida care a tinut pana azi! La fel am inceput cu aceeasi bulgari, nsa stiind k stau mai mult luni seara le-am dat vreo 40 bulgari si am continuat marti cu vreo 10 pe la amiaza , cate 10 bulgari miercuri dimineata si miercuri seara si 20 joi dimineata si pe la amiaza inca vreo 10!..si acum in sfarsit problema pe care am intalnit-o: pescuitul l-am inceput marti dimineata, marti intrarile au fost destul de bune, (m-am uitat sa vad daca cei pe care i-am luat au acceptat nada si s-a adeverit), marti noaptea la fel intrarile destul de bunicele, si surpriza mea a fost ca de miercuri dimineata si pana joi dimineata nu am mai avut nici un beep la senzori,(in timp ce alti mai in sus de mine si care au fost si ei de duminica veniti pe balta prindeau); am mai avut trei intrari joi ziua si cam atat pana vineri dimineata!Asta nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat demiercuri dimineata, cu ce am gresit?, cu naditul , continutul bulgarilor, vremea, care de marti noaptea s-a racit insa numai noaptea? Densitatea pestilor e destul de buna cel mai mult ciortani intre 2-4 KG, prea putini bulgari, prea multi? Daca ma puteti ajuta careva, cu vreun sfat , o parere?

Probabil ca nici tu nu poti manca numai fasole o saptamana intreaga.

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: problema mixului

Mesaj de bujor marius » 18 Apr 2009, 16:54

george-alexandru scrie:este greu de dat un raspuns la mijloc fiind prea multi factori

Dar totusi un factor cheie?.......continutul bulgarilor?....care ar fi cel mai mare factor ?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: problema mixului

Mesaj de toader nicolae » 18 Apr 2009, 19:10

bujor marius scrie:
george-alexandru scrie:este greu de dat un raspuns la mijloc fiind prea multi factori

Dar totusi un factor cheie?.......continutul bulgarilor?....care ar fi cel mai mare factor ?


Crapul s-a hranit cu mixul tau si a obtinut o parte din nutrientii necesari lui dar dupa un timpa a realizat ca din mancarea pe care tu i-o oferi lipseste ,banuiesc proteina.Normal ca a mers sa caute ce ii lipsea.

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: problema mixului

Mesaj de mihai001 » 18 Apr 2009, 19:13

bujor marius scrie:.care ar fi cel mai mare factor ?
Eu presupun ca vremea.Este de ajuns o schimbare a directiei vintului si crapi isi schimba locul.Sau schimbari de temperatura si automat se duc la apa mai adinca sau mai mica.In atitia ani de pescuit la crap am invatat un lucru care poate sa joace un rol important in pescuitul la crap vremea are un rol destul de important.Exact asa o intimplare am avut si eu intr-un concurs in Franta in primele 12 ore am reusit sa prindem peste 300 kg de crap cu vintul spre malul nostru.Dupa 12 ore sa schimbat directia vintului spre malul opus si nu am mai prins in urmatoarele 60 de ore decit 100 de kg.Schimbarile de vreme sau de vint pina si cele minimale pe care noi nu prea le simtim sint simtite de pesti.

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: problema mixului

Mesaj de bujor marius » 18 Apr 2009, 20:17

toader nicolae scrie:
bujor marius scrie:
george-alexandru scrie:este greu de dat un raspuns la mijloc fiind prea multi factori

Dar totusi un factor cheie?.......continutul bulgarilor?....care ar fi cel mai mare factor ?


Crapul s-a hranit cu mixul tau si a obtinut o parte din nutrientii necesari lui dar dupa un timpa a realizat ca din mancarea pe care tu i-o oferi lipseste ,banuiesc proteina.Normal ca a mers sa caute ce ii lipsea.
Si cum as putea obtine proteina asta, pt a-l face si mai satisfacut de hrana!....In mixul meu am bagat si faina de peste, deci ceva proteina cred k a fost( mixul e format dintr-o reteta de bile data de Florentin intr-una din emisiunile sale, insa putin modificata:-birdfood & fhishmeal)! :-?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: problema mixului

Mesaj de toader nicolae » 18 Apr 2009, 23:56

Proteina pentru mixurile formate din fainuri si graunte este proteina de soia.Aceasta o poti folosi atat prajita si macinata cat si boabe intregi.Problema cu vantul si vremea nu cred ca se pune deoarece ai spus ca langa tine alti pescari au prins.Eu iti recomand ca atunci cand mai mergi la partide asa lungi sa adaugi in apa cu care framanti mixul si cateva pastile de multiminerale si vitamine(cele mai ieftine) astfel incat sa acoperi o gama cat mai variata din necesitatile crapului.Din pacate pentru noi crapul simte daca nada noastra ii aduce ceva bun si deaceia bilele rady made incep foarte bine o partida si se taie imediat.Sincer asta cred ca s-a intamplat si cu nada ta.Daca as fi fost in locul tau incercam un pescuit izolat astfel incat sa interceptez cativa mustaciosi.

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: problema mixului

Mesaj de bujor marius » 19 Apr 2009, 02:48

toader nicolae scrie:Proteina pentru mixurile formate din fainuri si graunte este proteina de soia.Aceasta o poti folosi atat prajita si macinata cat si boabe intregi.Problema cu vantul si vremea nu cred ca se pune deoarece ai spus ca langa tine alti pescari au prins.Eu iti recomand ca atunci cand mai mergi la partide asa lungi sa adaugi in apa cu care framanti mixul si cateva pastile de multiminerale si vitamine(cele mai ieftine) astfel incat sa acoperi o gama cat mai variata din necesitatile crapului.Din pacate pentru noi crapul simte daca nada noastra ii aduce ceva bun si deaceia bilele rady made incep foarte bine o partida si se taie imediat.Sincer asta cred ca s-a intamplat si cu nada ta.Daca as fi fost in locul tau incercam un pescuit izolat astfel incat sa interceptez cativa mustaciosi.
M-am gandit si eu la treaba asta dar dc miercuri ziua si miercuri noaptea nu am avut nici un beep la senzori si joi ziua au fost totusi trei intrari ; dupa ce am inceput momitul mai intensiv, si ce a fost si mai interesant intrarile au fost la vreo ora de la aruncarea bulgarilor! :-? dupa cele doua ture date, de dimineata si pe la amiaza? :-?

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: problema mixului

Mesaj de bujor marius » 19 Apr 2009, 02:50

Dar aminoacizi astia, CSL-ul, si restul bagate in bulgari nu contin si ele proteina, oare sa fi fost lipsiti bulgari de proteina?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: problema mixului

Mesaj de toader nicolae » 19 Apr 2009, 02:57

3 ciortani intr-o zi nu poate fi concludent.poate ai concurat cu nada vecinului si cateva zile ati impartit pestele dar dupa aia pestele a realizat ca nada lui este mai buna.Parerea mea este ca ai nadit putin daca densitatea de ciortan este foarte mare in balta respectiva.Am citit in pescar modern ca necesarul de hrana al crapului este de pana la o treime din greutatea lui.

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: problema mixului

Mesaj de Alexandru » 19 Apr 2009, 07:25

Parerea mea ca ai nadit putin daca densitatea este buna, probabil crapii au constatat ca vecinii au o nada mai complexa si poate s-au schimbat conditiile atmosferice (vintul ).

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: problema mixului

Mesaj de bujor marius » 19 Apr 2009, 12:03

Spre sfarsitul partidei am aflat cu ce a nafit vecinu: porumb la conserva tinut in aroma d usturoi si ceva TTX; un lucru important e k aelei balti, defapt crapilor d acolo le cam place usturoiul!; dar in urma k 2 sapt un prieten de-al meu a facut doua paturi :unul p usturoi si unul pe capsuna (antrenament pt concurs), si rezultatul egal!.....iar eu l-am avut tot pe capsuna si capturi au fo destule..........mda inteligent mai ie si crapul asta :O
Ms de toate informatiile oricum si sa aveti fire cat mai intinse......mnu cum au fo amele miercuri :))

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: problema mixului

Mesaj de toader nicolae » 19 Apr 2009, 12:15

bujor marius scrie:Spre sfarsitul partidei am aflat cu ce a nafit vecinu: porumb la conserva tinut in aroma d usturoi si ceva TTX; un lucru important e k aelei balti, defapt crapilor d acolo le cam place usturoiul!; dar in urma k 2 sapt un prieten de-al meu a facut doua paturi :unul p usturoi si unul pe capsuna (antrenament pt concurs), si rezultatul egal!.....iar eu l-am avut tot pe capsuna si capturi au fo destule..........mda inteligent mai ie si crapul asta :O
Ms de toate informatiile oricum si sa aveti fire cat mai intinse......mnu cum au fo amele miercuri :))



Porumbul cu care au nadit vecinii a dat preocupare permanenta crapului pe substrat(este mai greu de adunat bob cu bob) si probabil asta a fost motivul pentru care au tinut pestele pe patul lor.Trebuie sa tii cont ca pe o balta cu densitate de ciortan ca moara vlasiei sau aproape cei 10 bulgari ai tai au fost curatati aproape instantaneu.Personal,pentru pescuit pe MV2 o saptamana ,nici nu as pleca de acasa fara 20 de kg de haleala pentru mustaciosi.

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: problema mixului

Mesaj de bujor marius » 19 Apr 2009, 12:32

toader nicolae scrie:
bujor marius scrie:Spre sfarsitul partidei am aflat cu ce a nafit vecinu: porumb la conserva tinut in aroma d usturoi si ceva TTX; un lucru important e k aelei balti, defapt crapilor d acolo le cam place usturoiul!; dar in urma k 2 sapt un prieten de-al meu a facut doua paturi :unul p usturoi si unul pe capsuna (antrenament pt concurs), si rezultatul egal!.....iar eu l-am avut tot pe capsuna si capturi au fo destule..........mda inteligent mai ie si crapul asta :O
Ms de toate informatiile oricum si sa aveti fire cat mai intinse......mnu cum au fo amele miercuri :))



Porumbul cu care au nadit vecinii a dat preocupare permanenta crapului pe substrat(este mai greu de adunat bob cu bob) si probabil asta a fost motivul pentru care au tinut pestele pe patul lor.Trebuie sa tii cont ca pe o balta cu densitate de ciortan ca moara vlasiei sau aproape cei 10 bulgari ai tai au fost curatati aproape instantaneu.Personal,pentru pescuit pe MV2 o saptamana ,nici nu as pleca de acasa fara 20 de kg de haleala pentru mustaciosi.
Poi si bulgarii mei au continut dupa cum am mai zis:porumb la conserva, canepa incoltita, grau si multe seminte pt pasarele; preocupare a avut si pe patul meu.......????????

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”