NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

Mesaj de APSHD » 15 Sep 2016, 20:13


Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de florentiniuga » 16 Sep 2016, 15:10

APSHD scrie:Ce parere aveti de acest OM?
Dupa cum a fost intocmit, nici macar nu pot spune, la prima citire, ca a fost dat cu dedicatie. Pare ca nicio entitate juridica din tara nu va putea obtine concesiunea si permisele, pentru ca AGVPS, care mai are ceva raspandire, nu e inscrisa in registrul sportiv iar restul nu au capacitatea de a acoperi sarcinile nominalizate in anexa. Poate doar o asociatie gen AP Banatul dar nu stiu cine mai vrea sa concesioneze, in aceste conditii (inclusiv licitatie), ape naturale in ziua de azi. Poate ma insel dar asa pare. Oricum, ordinul asta interfereaza cu activitatea federatiei, daca reglementeaza tot ce inseamna competitii iar pe de alta parte, legifereaza dreptul oricui de a organiza concursuri, cata vreme sunt aprobate conform unui plan anticipat.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de mircea13 » 18 Sep 2016, 07:12

Art. 9 si art.10 din ordinul ministerului agriculturii se incadreaza in prevederile guvernului Ciolos pentru reducerea birocratiei
http://maisimplu.gov.ro/ :))
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de APSHD » 18 Sep 2016, 09:55

Adevarul crud este ca Pescarul de rind cel recreativ nu are reprezentare la nivel national .In judetele unde AGVPS are monopolul va concesiona toate apele din judetul respectiv cu 1 leu. Iar in acel judet nu va mai putea pescui nici un pescar fara sa plateasca la ei.
La noi in judetul Hunedoara eu am reusit aproape sa iau toti pescarii de la AGVPS .La Concesionare vor arunca cu o gramada de bani ca sa cistige apele si sa-si acapareza membri plecati de la ei , iar bani platiti pentru Concesiune se vor regasii in Cotizatii deci tot pescarul de rind pierde prin marirea Cotizatiei.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de mircea13 » 18 Sep 2016, 15:56

Acesatea sunt noile taxe ce vor sa le aplice din 2017 proiect
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... finala.pdf
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de mircea13 » 13 Ian 2017, 09:26

Vechiul proiect mentionat mai sus a fost abandonat si apare un nou ordin.A se vedea in mod specail art 6 , 7 ,8
Art.6.Asociaţiile de pescuit recreativ care au încheiate contracte pentru utilizarea resurselor
acvatice vii în scop recreativ asigură paza cu personal propriu angajat și autorizat în condițiile
legii și colaborează cu personalul Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură cu drept de
inspecţie şi control în acţiunile de constatare și sancționare a contravențiilor și infracțiunilor în
domeniul pescuitului recreativ.
Art.7.–(1)Beneficiarii contractelor pentru utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ au
obligația să achite anual o sumă egală cu 25% din valoarea cotizațiilor anuale încasate statutar
pentru pescuitul recreativ corespunzător numărului de membri pescari recreativi ai asociației.
Art.8. Pentru zonele de pescuit recreativ neatribuite către asociaţiile de pescuit recreativ
Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură instituie regim de protecție totală a resurselor
acvatice vii atâta timp cât zonele rămân neatribuite
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 202017.pdf
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2017, 13:00

APS-HD impreuna cu APS-BUCURESTI (Domnul Mitrea) , am initiat un grup de initiativa pentru intocmirea unui Memoriu adresat Ministerului in legatura cu Proiectul de O.M. afisat pe saitul ANPA .
Astazi am transmis domnului Mitrea citeva dintre propunerile mai multor Asociatii de Pescari din Transilvania si Moldova pentru a intocmi impreuna Memoriul respectiv care va fi semnat si stampilat de cele mai reprezentative Asociatii din tara dupa care va fi transmis la Minister .
In cazul in care Ministerul nu tine cont de sugestiile noastre si publica O.M. in forma actuala vom putea ataca in Instanta in Contencios Administrativ Ordinul de Ministru respectiv. :-h **==

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

Mesaj de florentiniuga » 16 Ian 2017, 18:55

Pe data de 25 ianuarie 2017 se va organiza la Doripesco o adunare a reprezentantilor asociatiilor de pescari interesati in a elabora un proiect de organizare a pescuitului sportiv, ca alternativa modificata la propunerea deja existenta. Se vor dezbate toate concluziile la care au ajuns asociatiile si se va intocmi un memoriu adresat organelor competente, ca propunere din partea societatii civile reprezentata de asociatiile legal constituite si direct interesate.
Toti cei interesati sa participe la dezbaterile de la Doripesco, sunt invitati sa confirme participarea la dl. Vasile Mitrea (APS Bucuresti), pe adresa de email: mrvily@gmail.com sau la tel. 0744196366.
Pot participa 1-2 persoane din partea fiecarei asociatii, cu conditia ca aceasta sa fie legal constituita si neaparat sa fie in posesia stampilei pentru autentificarea semnaturii pe memoriu.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

Mesaj de florentiniuga » 26 Ian 2017, 23:43

Stimați pescari,
În legătură cu situația creată în domeniul pescuitului recreativ/sportiv prin aplicarea legii nr.1/2017 și, îndeosebi, în cazul aplicării Ordinului MADR/ANPA ( aflat în stadiul de proiect pe site-ul Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură), un număr de 17 asociații de profil, dedicate exclusiv pescuitului recreativ, au inițiat o amplă consultare și au convenit asupra unui punct de vedere care a fost deja înregistrat la sediul central al ANPA.

Punctul de vedere a fost însușit de 17 asociații, având peste 45.000 de membri activi.

Precizăm că asa-zisele consultări ale ANPA cu societatea civilă s-au făcut confidențial și numai cu AGVPSR, fără ca vreuna dintre asociațiile non AGVPSR să fie măcar informate.

Punctul de vedere constituie cerințele minimale ale celor 17 asociații.
Adresa ANPA_001.jpg
Adresa ANPA_002.jpg
Adresa ANPA_003.jpg
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

Mesaj de APSHD » 27 Ian 2017, 13:52

Sunt unul dintre cei 3 initiatori a Memoriului respectiv .
Acest proiect de O.M. a fost hotarit la intilnirea conducerii AGVPS cu Presedintele ANPA care a avut loc la Slatina si in care s-a hotarit sa se elimine Asociatiile care nu fac parte din sistemul AGVPS.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

Mesaj de florentiniuga » 29 Ian 2017, 20:04

APSHD scrie:Sunt unul dintre cei 3 initiatori a Memoriului respectiv .
Acest proiect de O.M. a fost hotarit la intilnirea conducerii AGVPS cu Presedintele ANPA care a avut loc la Slatina si in care s-a hotarit sa se elimine Asociatiile care nu fac parte din sistemul AGVPS.
Oare de ce nu ma mira?!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

Mesaj de APSHD » 30 Ian 2017, 14:03

Din informatiile pe care le am in urma Memoriului depus de noi Ministerul a retrimis O.M. inapoi la ANPA **==

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT LEGISLATIV PRIVIND PESCUITUL RECREATIV

Mesaj de APSHD » 14 Mar 2017, 19:50

S-a publicat in Monitorul nr.179/13-03/2017 , O.M. privind conditiile practicarii pescuitului sportiv in anul 2017. **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”