ANPA Ordinul nr 60/2017

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

ANPA Ordinul nr 60/2017

Mesaj de mircea13 » 27 Mar 2017, 16:14

Intrati aici si dati click pe scrisul cu rosu ca sa deschideti PDF
http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3- ... ivsportiv/
Vor fi 2 permise de pescuit care difera prin culoarea lor
Culoarea alba cele cu asociatii de pescari
Culoarea albastra cele fara asociatii de pescari
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ANPA Ordinul nr 60/2017

Mesaj de florentiniuga » 09 Mai 2017, 02:18

Asa cum am mai apreciat odata, e o nebunie intreaga. Criteriile de alocare a zonelor de pescuit sunt de-a dreptul irationale in ceea ce priveste pescuitul recreativ. Daca asociatiile ar face si piscicultura, as mai intelege. Angajeaza personal tehnic cu studii medii si superioare si personal de paza, ca ar avea un profit din care si-ar permite sa-i plateasca dar din taxele anuale ale catorva pescari, nu vad cum sa sustina salarii, impozite si repopulari, pe langa dotarile necesare. Pe atragerea de fonduri europene nu m-as baza prea mult, braconajul inghite oricat de mult peste se populeaza si nu cred ca paza unui rau se face ca pe granita. In plus, un proiect se intinde pe 1-2 ani si banii vin greu dar cheltuielile curg lunar. Probabil legea e dedicata AJVPS-urilor celor mai mari, cu pescari numerosi (daca mai sunt) si celor vreo 2-3 mari asociatii care s-au rupt tot din AGVPS si care au peste 1000 de membrii, dotari si personal tehnic angajat (?). Intrebarea care se pune insa, e de ce ar mai plati pescarii cotizatii la asociatii, cand in tot restul zonelor nealocate, inclusiv Dunarea si Marea Neagra, pescuitul e liber, gratuit?! Parerea mea e ca va scadea si numarul membrilor asociatiilor mari, in conditiile in care multi se duc pe la balti private, unde platesc oricum dar macar prind peste.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”