Pescuit la Somn in Balastiera

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nicucc
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 12 Sep 2009, 11:32

Pescuit la Somn in Balastiera

Mesaj de nicucc » 08 Mai 2017, 13:08

Sunt nou pe acest forum iar pentru inceput va salut si... Bine v-am gasit!

Pana de curand ma consideram pescar de crap, o experienta recenta insa ma facut sa incerc in viitor si pescuitul la somn.
Pe scurt, am un amic care detine o balastiera, din spusele celor de acolo acum 8 ani a fost populata cu somni de 14-15 kg si crap de 4-5 kg. Zilele trecute am mers la o partida scurta de crap de 24 ore( gandeam noi) cu barcuta de plantat cu tot tacamul, am incercat toate combinatiile posibile la crap fara sa avem nici macar un semn.
Spre seara amicul meu a reusit sa prinda doi somotei in jur de 1-1.5 kg la prajina chiar langa mal, la rama, unul dupa altul. Nestiind ce inseamna pescuitul la somn, neavand nada pentru acesta am improvizat o montura cu o ancora legata de firul principal cu un buchet de rame care probabil statea pe fund, la aprox.25min aveam prima captura un somotei de aprox.2.5 kg, drilul a fost de zile mari, pentru prima oara cand prind somn. Seara si mai ales noaptea au inceput sa se auda niste plescaituri destul de mari care nu pareau nicicum sa fie facute de crapi. Am incheiat partida in toiul noptii considerand ca nu aveam nici o sansa la crap iar la somn cunostinte,zero.
Intrebari:
Cum ar trebui abordata o partida la somn pe aceasta balta?
Pot folosi echipamentul de crap, bete din 2 buc+BBLC senzori si toate cele sau este necesar un up-grade?

Multumesc,Fir Intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la Somn in Balastiera

Mesaj de florentiniuga » 15 Iun 2017, 22:51

In principiu, pe o balastiera, daca nu sunt agataturi sau praguri abrupte care sa ingreuneze drillul, poti folosi echipamentul de crap, asta daca desigur nu vorbim de exemplare foarte mari, de la 50-60 kg in sus. Difera insa grosimea firului, montura si carligele necesare. Poti gasi diverse monturi pentru somn pe youtube dar cele mai eficiente cred ca sunt cele cu plutitor si antena, la care se ataseaza ca momeala un caras viu. Miscarea lui la suprafata apei atrage somnul ca un magnet, in special noaptea.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”