Spaarnwoude / Olanda

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mandrei99
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2011, 17:11

Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de mandrei99 » 20 Sep 2011, 17:18

Stiu ca sunt pescari prin Olanda, dar nu-mi place sa-i hartuiesc asa ca intreb aici:

E cineva dispus de-o partida de crap in Spaarnwoude / Grote Vijver in weekendul asta ? Se anunta vreme frumusica (fara ploi torentiale adica).

Am 1kg de boilies-uri facute alaltaieri cu sepie/shrimp/praf paprika iute/praf piper negru /oua la blender / nutramino / s&o koi rearer si puse dupa ce s-au uscat intr-o punga in care am turnat nutramino si s&o (au imputit bucataria).

Telefon: 0621874819 sau pm.

Andrei.

Avatar utilizator
mandrei99
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2011, 17:11

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de mandrei99 » 20 Sep 2011, 17:35

C&R bineinteles

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de Amstel » 05 Oct 2011, 11:35

Spaarnwoude nu mai este paradisul pescarilor de crap din jurul Amsterdamului.. Au murit in ultimele 3 ierni peste 20t de peste. Au mai ramas cativa ciortanei sub un kg. Repopulare nu s-a facut pt ca apa este infectata cu o bacterie ciudata - in primavara erau panouri de avertizare in legutura cu asta - dar ele au disparut intre timp, fara ca infectia sa fie rezolvata.
Incearca Haarlemmermmeerbos (dificila si cu multa platica mare), Scharwoude Karperput , Andijk, (ligheane, dar au si trofee...greu de prins, insa), noaptea poti sa mergi pe Ringvaart, cu prenadirea locului in ziua precedenta...sau incearca la Andre, la Plaashuis in Noorden, dar este cu plata si rezervare prealabila (http://www.plashuis.nl).

ps: a mers f prost anul asta pescuitul la crap in Olanda. Eu am avut capturi numai in primavara, in rest: numai platica...apoi m-am lasat de acest sport din mai multe motive >:D< ...insa o sa merg zilele acestea la o partida de pescuit "subtire"...in Romanika <:-P .


Fire-ntinse!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de gogu steriade » 05 Oct 2011, 12:58

deci car va za sica ai aparut iar nea Fanfar la Tulip ! >:D< ceai facut in ultimii 5 saptamani da zile ? :-? ai stat blocat la vama Nadlac cu aia cu camioanele da lalele :-?? care zice ai nostri ca are pureci si nu sa suporta cu spatiu Schengen ? =(( mai bagat si la cheltuieli ca a zis Bubulinka ka ai decedat ~x( si ma pus sami iau costum negru da doliu :( si cu o vipusca roza la pantaloni ;) ca sa sa asorteze cand ma duc la Amsterdam in cartieru ala vesel ! :x
pss
sa traiesti Amstele , mie asa o sete ca team simtit cami duci doru ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de Amstel » 09 Oct 2011, 16:11

gogu steriade scrie:ceai facut in ultimii 5 saptamani da zile ?
nu mai stiu :))
gogu steriade scrie:... mai bagat si la cheltuieli ca a zis Bubulinka ka ai decedat ~x( si ma pus sami iau costum negru da doliu :
femeile au o intuitie buna :), deci pastreaza-ti costumul "cald" :)) ...se termina calendarul mayas in curand :))
gogu steriade scrie:pss
sa traiesti Amstele , mie asa o sete ca team simtit cami duci doru ! :-*
aranjeaza si tu pe undeva o partida de pescuit "usor", la un ciortan, un caras, o saramura =P~ ...si vin eu cu Amstelul... si nu numai <:-P , ca sa-ti sting setea pt vreun an de zile <:-P

Avatar utilizator
mandrei99
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2011, 17:11

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de mandrei99 » 11 Oct 2011, 00:11

Salut Amstel,

Cand va intoarceti in Olanda sunteti dispus sa re-intrati in meserie ?

Am achizitionat niste Solar S&O Koi rearer, Nutramino, multimino, CCMORE marine amino compound si putem face niste bile de iarna.

Astept raspuns,
Andrei

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de Amstel » 11 Oct 2011, 13:17

mandrei99 scrie:Salut Amstel,

Cand va intoarceti in Olanda sunteti dispus sa re-intrati in meserie ? ...............

Astept raspuns,
Andrei
Cand o sa ma intorc...mai vedem :)

Avatar utilizator
mandrei99
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2011, 17:11

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de mandrei99 » 12 Oct 2011, 16:31

Pai acum ca s-a racit vremea, ar trebui sa inceapa sa manance.

Am descoperit kanoebaan langa buitenhuis, dar nici o muscatura (am incercat mai multe boilies-uri in dip cu melasa si marmite si nutramino), porumb lasat in tzuica.... nimic. Duminica dupa ce am plecat am vazut un singur pescar care dadea la porumb din conserva.

Haarlemmermmeerbos dificil in ce sens ? Am pescuit si in Cehia vreo 3 ani si acolo mai toate baltile erau asezate pe foste paduri sau foste campuri de vita de vie si trunchiuri de copaci la greu. Asta inteleg prin balta dificila :D

Cand/daca va intoarceti si nu va deranjeaza companie, lasati-mi un mesaj.


P.S.: Am masina, deci deplasarea nu-i problema.

Multumesc anticipat.
Andrei.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de Amstel » 12 Oct 2011, 21:45

Haarlemmermmeerbos are adancimi f mari, chiar 20 m). Trebuie sa gasesti locurile cu apa mai mica, din zona plajelor (sunt 3 pe lac), dar cam tot timpul acupate :) ...iar cand sunt libere, intra stoluri de platici gigant care iti decimeaza patul de nada. La ultimul concurs la care am fost acolo - 24 de ore - 12 echipe au prins aproape 500 kg de platica si doar 2 (DOI) crapi. Odata cu incalzirea apei fundul este plin de iarba/bradish si poti sa dai doar cu zig-rig sau pop-up urcat la 30 - 40 cm de la fund. Cel mai bine merge primavara, pana sa dea bradisul. Lacul este sub-populat ref crap si over-populat ref platica. Tigernut-ul este cea mai utilizata momeala (platica nu o agreaza, se pare...) si bilele dulci. Daca foloseti fishmeal atragi platica multa. Un loc bun este plaja de langa Papa B-House Restaurant. Lacul este situat intr-un parc si toti vin sa-si plimbe cainii pe acolo...si binenteles nu-i tin in lesa: se baga intre scule, in cort, iti iau croseta cu bilele pregatite pentru reincarcare, etc.... >:D<

Pescuitul crapului in zona Amsterdam nu mai este interesant deloc. Baltile au fost golite de catre estici, in special de polonezi, care sunt acolo cata frunza-cata iarba #-o. In plus, iernile reci din ultimii ani au dus la moartea unor cantitati enorme de crapi mai in toate apele (olandezii nu fac copci in gheata pt ca se patineaza peste tot si nu vor sa aiba accidente , la care mai adaugi si infestarile cu diverse bacterii, virusi sau ce naiba au mai fost...si de toate astea se bucura proprietarii de lacuri din Franta, Belgia si mai nou, Ungaria.

ps; -studiaza side-fishingul :).
-nu pescui cu bile scumpe pt ca o sa servesti "delicatese" platicilor si o sa ai aceleasi rezultate ca si cu bilele de 3,50 euro kg sau cu peletele
-iesi la pescuit primavara, pana dupa depunerea icrelor...apoi ...meri in Franta sau in Romanica :))
-noaptea merge mult mai bine decat ziua
-incearca sa-ti gasesti un partener (noaptea sa nu mergi niciodata singur _ attn la marocani!!!!!!!!)
-...alt hobby nu poti sa-ti gasesti? =))

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de vali003 » 13 Oct 2011, 00:03

Hai mai Amstel ,voi stati cu mult mai bine ca noi, auzi.. atentie la marocani..pai aici la mine ,daca o iei 2-3 ore mai in nord ,scrie, atentie se maninca marocani ,adica fii atent la ursi negri :D .

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de gogu steriade » 13 Oct 2011, 22:31

Amstel scrie:
gogu steriade scrie:pss
sa traiesti Amstele , mie asa o sete ca team simtit cami duci doru ! :-*
aranjeaza si tu pe undeva o partida de pescuit "usor", la un ciortan, un caras, o saramura =P~ ...si vin eu cu Amstelul... si nu numai <:-P , ca sa-ti sting setea pt vreun an de zile <:-P
Da unde caras mancatiash :-/ ca da cand cu criza asta nam mai vazut carasu #-o pa Prut ! #:-S ca sa nu mai zic ca acuma da lumea la copca :^O ca io mam dus zilele trecute pana la Brasov cu caruta sa lom ceva barabule :-S siam plecat ca tot romanu in maieu alb pa negru :-? sa sa vaza frumos lantu da aoleo la gat ! (:| si cum io sant plin da nefericire :-S cand stiu ca mie mila da Kirianis ca sa chinuie cu Bubulina :( ca iam lasato in grija sa s cinsteasca pa cheltuiala lui =(( , am dat bice la cai siam prins atata viteza ca sa facut iarna vere (:| sia trebuit sa ma imbrac cu coviltiru da la caruta ! :-B sa nam parte da iarna grea daca va mint ! :-$ ningea mancavash ca in mijlocu lu August #-o la polu Nord ! #:-S dabia am ajuns acasa tarash :-< si sanebunesc ca cand am intrat pa NV in dormitor :x asa ieram io d obosit ca pana si Bubulina gafaia si era uda toata ! :-? ce tie si cu femeile astaea care pune suflet si sufera 8-> dupa lipsa la barbatu lor ! =((
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
mandrei99
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Sep 2011, 17:11

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de mandrei99 » 17 Oct 2011, 14:46

Amstel,

Va pot contacta in privat ? Sau la telefon ?


Andrei

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de Amstel » 21 Oct 2011, 20:56

Preferabil pe emai impero42@yahoo.com

Sorin

Avatar utilizator
RazvanCs
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mai 2017, 11:40

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de RazvanCs » 21 Mai 2017, 12:08

Salutare!Sunt in Olanda si asi vrea sa stiu cum obtin un permis de pescuit si m-ar interesa si cv balti de pescuit..eu sunt in Rotterdam Nieuw Beijerland.Mulțumesc!

Avatar utilizator
mihailescue
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2009, 15:50

Re: Spaarnwoude / Olanda

Mesaj de mihailescue » 21 Iun 2017, 00:51

Este cineva care pescuiește în zona Roermond - Velno?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”