Vis implinit.

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Vis implinit.

Mesaj de gazaru » 04 Oct 2017, 23:19

Vise,vise,vise...începute de aproape un an, practic de când am ajuns acasă în 2016 din Deltă.
În 2016 au fost visele spulberate...furtuna,cutremur ce sa mai...coșmar! Anul asta visele au fost împlinite
cu gașca adunata, porumbul fermentat, boiliesuri făcute de Senzor marca Senzor Delta 20mm, mai mari
nu aveau. Permisele de pescuit scoase, pentru Biosfera, P.G-urile vizate și la drum.
Masina încărcată cu tot ce trebuie și ce nu trebuie (poate folosim și astea) și ne trezim în Tulcea, dorința
de a ajunge la locul de pescuit dar și cu teama de a nu-l găsii ocupat făcea ca sângele sa colcăie în vene.
Mergem la momeală, râmă neagra și viermusi, așa pentru distractie (o moaca, o platica) și fuga la bac, în
față se vedea Dunărea...curată, scăzută și lină de-mi vena sa arunc o lanseta. Urcam mașinile pe bac,
traversam Dunărea și ajungem pe drumul pietruit și prăfuit care ne duce spre Chilia, în sfirsit în Deltă.
Ajungem la locul secret (loc descoperit de mine) scot scaunul și o bere rece(de...aveam gheață) mă așez
pe mal și priveam cum se scurge Dunărea spre ultima "gară" Marea Neagră. Gata berea, lansetele în apa
și ne apucam de tabără.
Puneam corturile, faceam curățenie când se aude senzorul, bib,bib..."băăăă terminați cu glumele"
senzorul tot urlă, fug repede, înțep și simt un blocaj în mână ( mă așteptam sa fie un ciortan, de...la
porumb) forța "monstrului" arata adevărată lui valoare și dai și trage de el. Eu trăgeam spre mal el
trăgea spre prag dar lanseta lucrează și îl ridica din prag, bag minciogul și hop pe salteua de recepție. Mă
uit sa scot acul din buza si când...surpriza a tras la boilies, eu merg la început doua boilies, doua porumb.
Am scos sacul de cântărire și cântarul și ce văd 18.5kg. Pestele la apa, lanseta la fel, tabăra aranjata și dăi
pe șpriț când abserv sa se făcuse seară, arunc o lanseta cu buchet de râme pentru somotei și... poc, poc
două moce la un kil jumate, mai stau la gura focului și mai dai cu niște tuiculita.Oboseala și "aburii din
caise" își spun cuvântul, mă uit spre cort și mă intreban "oare ajung până la el" , cred ca era 12 noaptea.
Nu adorm bine când Nea Marian:
-Marian!
-Ce-i bre?
-Scoal' de-te pişă!
-Breee moșule este cinci, mai stau!
-Hai mă sa faci cafeaua!
Pai...na, eu sun responsabil cu făcutul cafelei dimineața. Termin de făcut cafeaua și cum stăteam și mă
uitam la apa ce era luminata de o luna plină am zis:
-Moșule azi iau doua bucăți.
Așa a și fost, doua bucăți, una de doua kg la doua bile Delta de 20 și un la cinci kg la o bilă. Vine seara iar
beție, iar mosu' cu trezitul și i-am spus sa mă lase sa dorm dar el nu.
Boșorog nebun sa vezi ce te fac, apropo este din Bălăceanca.Găsisem în Dragon o p.lă de cauciuc și când
a plecat după pâine i-am agatat-o de forfac și cu fir tras prin apa direct la mine la scaun.
Camera video pe poziție și când vine Mosu' dai și trage de fir mai sa-i sară lanseta din pichet, pac înțeapă
si-l auzi:
-Bă eeee mareeee!!!
Când a scos montura si-a dat seama ca asta a prins toată viața lui, o...p.lă.
Miercuri, joi și vineri a bătut vântul puternic din fata și nu am putut sa pescuim asa ca o ciorbă de peste,
niste obleti trasi la tuci,mai un șpriț,fuga în sat la stână sa luam o oaiechestii administrative. Sâmbătă a mai veni un prieten,Florin cu marfa proaspătă de la Senzor boiliesuri Delta de 24 și 20, când
am văzut de 24 am făcut ochi ca la păcanele, scot lansetele ( patru la numar) pun bile de 24 și sfârrrrr în
apa cu ele.
Nu trec 10 minute de la ultima aruncare când...senzorul bip,bip...ridic lanseta când simt sumarinul de la
Ucraineni, lanseta îndoită la limita ruperii, frâna mulineta cârâia când...plici sa rupt firul ( fir de 0.40mm),
mulinez ce fir a mai rămas pregătesc lanseta, când iar pleacă o lanseta. Înțeapă Florin, recuperez și
pestele pe mal, cântărim 10,5kg.
Sâmbătă a mai veni un prieten,Florin cu marfa proaspătă de la Senzor boiliesuri Delta de 24 și 20, când
am văzut de 24 am făcut ochi ca la păcatele, scot lansetele ( patru la numar) pun bile de 24 și sfârrrrr în
apa cu ele.
Nu trec 10 minute de la ultima aruncare când...senzorul bip,bip...ridic lanseta când simt sumarinul de la
Ucraineni, lanseta îndoită la limita ruperii, frâna mulineta cârâia când...plici sa rupt firul ( fir de 0.40mm),
mulinez ce fir a mai rămas pregătesc lanseta, când iar pleacă o lanseta. Înțeapă Florin, recuperez și
pestele pe mal, cântărim 10,5kg.
A urmat altul la 14kg și a venit și utilma noapte. Duminica dimineața iar o ruptură de "sumarin" și până
în prânz când am strâns tabăra au mă venit pe saltea doua bucăți 11 și 12,5kg. Bagajele în mașină și pe
drumul pietruit și prăfuit visând la următoarea expediție în Delta Dunării. Cam asta a fost aventura cu
vise implinite pe Bratul Chilia. Multumesc gastii si magazinului Senzor.
Fişiere ataşate
Screenshot_2017-09-18-10-57-45.png
IMG-20170915-WA0015.jpg
20170909_160428.jpg
20170908_144840.jpg
20170909_160349.jpg
20170906_123747.jpg
20170902_152031.jpg
20170901_232433.jpg

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Vis implinit.

Mesaj de Sebastian » 05 Oct 2017, 09:05

=D> =D> 8-> :x :x ....multumim mult.[eu si Sorin]

Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vis implinit.

Mesaj de gazaru » 05 Oct 2017, 09:33

Sebastian scrie:=D> =D> 8-> :x :x ....multumim mult.[eu si Sorin]
Odihnească-se-n pace!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Vis implinit.

Mesaj de mircea62 » 05 Oct 2017, 16:35

Like!

Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vis implinit.

Mesaj de gazaru » 31 Oct 2017, 10:45

Din 02 pana pe 05 noiembrie sunt pe Chilia. Sper sa iasă o partida frumoasă.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Vis implinit.

Mesaj de mircea62 » 31 Oct 2017, 17:51

O sa ne povestesti :)

Avatar utilizator
gazaru
Veteran
Veteran
Mesaje: 707
Membru din: 01 Apr 2008, 22:24
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Vis implinit.

Mesaj de gazaru » 31 Oct 2017, 18:06

mircea62 scrie:O sa ne povestesti :)
La iarna la gura sobei. **== **== **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”