Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Mesaj de claufishi » 15 Dec 2016, 19:41

Buna ziua tuturor!

Un subiect tabu zic eu :D ... sau chiar nu mai pescuieste nimeni pe aceste zone.
Sau poate sa fie lipsa pestelui de vina........, locul secret :^O ?

Nimeni nu se prea "lauda" cu nimic.

Ariusdul este mort......anul trecut era binisor. Care ar fi oare explicatia ? A disparut scobarul anul acesta, sau "cormoranii nocturni" au chelit tot asemeni zonei Fagaras si aval?

Ucea se pare a fi in top @-) . Am fost saptamana trecuta - carasei la 100-150 g bucata, daca gasesti un loc bun sari lejer de 4 kg. In orice caz JALNIC =P~ . Parca sunt masurati. Desigur ii masoara baietii cu ochiurile de la plasa. Aici cred ca este marea problema. Nimeni nu zice nimic. Tind sa cred ca nu braconierii sunt principalii vinovati, ci baietii de la "FILIALA" care ne alunga pe noi si le fac lor loc ... ca doar si gura lor papa pestic dar se pare ca putin cam multicel. Intradevar este foarte sanatoasa carnea de peste dar ... coruptia poate dauna la un moment dat.
Tot astept ca la stirilie de la ora 17:00 sa vad si subiectul acesta, referitor la "saltarea" baietilor de "FILIALA/Jandarmerie/Politie locala si CAPII acestora" , asemeni multor corupti din diverse domenii, pe care de la un timp ii vedem cam des la TV. Poate avem noroc si se misca treburile si in sensul acesta sau asteptam porcul sa zboare... :!!

Braconierii cu lanseta (hitari, parapantisti) contribuie si ei putin la imputinarea pestilor dar tot plasele de seara fac curatenie pentru ca noi ce sosim dimineata, sa ne conservam momelile, ca nu avem pe ce le consuma ~x(

Am deschis acest topic pentru a discuta atat despre partidele in aceasta zona cat si mai ales pentru a da o invitatie catre doritori sa dezvoltam subiectul, poate chiar ajungem la o petitie IMPOTRIVA "CONTROLORILOR AUTORIZATI CU DREPT DE SPAGA PISCICOLA" si doar in al doilea rand impotriva braconierilor. <:-P

Astept comentariile dvs. **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Mesaj de claufishi » 23 Dec 2016, 10:00

Curios că nimeni nu zice nimic. Că malul gârlei este plin când merg
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
rafabv
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 22 Aug 2017, 18:10

Re: Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Mesaj de rafabv » 22 Aug 2017, 21:46

Salutare .
Am fost la Ariusd de 2 ori anul acesta in cautarea scobarului (partide scurte 1-2 ore din lipsa de activitate). De fiecare data nu am prins nimic . Am mai fost la Bod , in zona vechii fabrici de zahar dar acolo a ingradit cineva terenul si a blocat drumul de acces , iar daca mergi pe langa gard drumul este infernal fara 4x4 . Alte locuri in zona Brasovului nu mai stiu , poate Podu` Olt , mai era ceva pe langa Cismasu , dar nu am incercat anul acesta . Concluzie : Permis platit degeaba , anul viitor o sa-l fac ori la Fagaras ori la Covasna .

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Mesaj de claufishi » 30 Aug 2017, 21:59

Are careva idee, a început mreana sa mănânce în zona?
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Mesaj de claufishi » 21 Sep 2018, 07:23

Bună ziua!
Unde se mai prinde domnilor scobar, mreana? Nu ma interesează sa îmi spuneți exact locul dvs ci doar zona. Ariusdul e mort...
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Mesaj de claufishi » 28 Sep 2018, 11:09

Nimeni...nimic...sau acest forum este doar pt vânzări! Pe partea de locuri și partide de luni bune...pauza. Păcat de munca administratorilor.
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Ahab
senior
senior
Mesaje: 294
Membru din: 26 Apr 2013, 14:42

Re: Pescuitul pe Olt in zona Brasov, Fagaras

Mesaj de Ahab » 06 Oct 2018, 21:26

claufishi scrie:Bună ziua!
Unde se mai prinde domnilor scobar, mreana? Nu ma interesează sa îmi spuneți exact locul dvs ci doar zona. Ariusdul e mort...
Salut ,
Pe Dunare merge binisor scobarul.
Am fost e cateva ori de cand s-a racit apa si am avut rezultate bune.
Nu e despre pescuitul pe Olt, dar decat deloc...
Sa fiti destepti si fara frica!
Io va salut...Matei Cosmin

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”