SERT Uploader 3905

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de doru » 06 Mar 2009, 20:17

quote="Neamtul"]S:Stiuca la grund?Unde se pescuieste asa la stiuca? :)) ....>faza zilei<....chiar n-am vazut in viata mea sa se pescuiasca la grund(fara pluta)la stiuca.Poate ca eu rad degeaba si chiar se pescuieste asa,dar in vest-ul tarii va asigur ca nu. :-q[/quote]


Esti novice daca nu ai vazut sau auzit de pescuit de stiuca la grund.La pescuitul stiucii in acest mod sunt cele mai bune rezultate,daca folosesti pestisor mort,pe care poti sa-l arunci mult mai usor departe de mal unde asteapta incepatorii la dop o marlita mai rasarita.

Daca crezi ca ai o vasta experienta in pescuit la 22 de ani ,te anunt ca te inseli amarnic .Mai ai multe de invatat ,chiar din auzite. L-)
Apropo,si eu sunt din vestul tarii unde SE PESCUIESTE ASA ,dar n-ai vazut tu .[TIMISOARA]

MI DE SCUZE PENTRU OFF-TOPIC

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de Neamtul » 07 Mar 2009, 14:56

doru scrie:quote="Neamtul"]S:Stiuca la grund?Unde se pescuieste asa la stiuca? :)) ....>faza zilei<....chiar n-am vazut in viata mea sa se pescuiasca la grund(fara pluta)la stiuca.Poate ca eu rad degeaba si chiar se pescuieste asa,dar in vest-ul tarii va asigur ca nu. :-q

Esti novice daca nu ai vazut sau auzit de pescuit de stiuca la grund.La pescuitul stiucii in acest mod sunt cele mai bune rezultate,daca folosesti pestisor mort,pe care poti sa-l arunci mult mai usor departe de mal unde asteapta incepatorii la dop o marlita mai rasarita.

Daca crezi ca ai o vasta experienta in pescuit la 22 de ani ,te anunt ca te inseli amarnic .Mai ai multe de invatat ,chiar din auzite. L-)
Apropo,si eu sunt din vestul tarii unde SE PESCUIESTE ASA ,dar n-ai vazut tu .[TIMISOARA]

MI DE SCUZE PENTRU OFF-TOPIC[/quote]
Fara suparare dar capturile cele mai mari la noi in zona se prind la mal,(pe rauri,nu balti)la pestisor viu si pluta mare din polistiren.Nu trebuie sa-mi explici cum se prinde stiuca la noi,ca e un pescuit foarte simplu si ieftin dpdv a echipamentului.
Asta cu aruncatul la distanta,la grund,e valabil POATE pe balti dar in rest stiuca se prinde acolo in mal unde pescuiesc incepatorii.Eu am crescut cu Muresul in fata casii si cred ca stiu cate ceva despre pescuitul stiucii.In toata zona,la grund,se pescuieste doar la salau,clean,eventual somn.Stiuca aproape exclusiv la pluta sau spinning.
Oricum,stiuca rapeste mai mult in mal sau unde curentul e mai slabut.Nici pe Bega nu se pescuieste "la grund",la stiuca si nu cred sa fie altfel pe Timis.Am fost si am vazut cum si la ce se pescuieste.
Da,mai am multe de invatat,dar nu la capitolul "Stiuca".
Repet,fara suparare,dar nu cred ca ai dreptate. [-( Stiuca nu prea se prinde la grund,eventual be balti mai mari,lacuri.

Avatar utilizator
CARPediem
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2009, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de CARPediem » 27 Apr 2009, 09:57

Salutare tuturor. Sunt NOVICE in pescuit. Mi-am achizitionat si eu de ceva timp un Sert Uploader dar de 3.6 m. Acum dupa ce am citit pe aici realizez ca m-am cam grabit. am fost sfatuit sa caut o mulineta pe masura care sa echilibreze lanseta.

Ce inseamna "sa echilibreze" lanseta? Ce inseamna o lanseta echilibrata? ... si ... Ce mulineta ma sfatuiti sa aleg tinand cont de bugetul redus ( de criza ) de care dispun?

Multumesc pentru intelegere si bunavointa.
Fire intinse tuturor !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de gor965 » 27 Apr 2009, 13:00

CARPediem scrie:Salutare tuturor. Sunt NOVICE in pescuit. Mi-am achizitionat si eu de ceva timp un Sert Uploader dar de 3.6 m. Acum dupa ce am citit pe aici realizez ca m-am cam grabit. am fost sfatuit sa caut o mulineta pe masura care sa echilibreze lanseta.

Ce inseamna "sa echilibreze" lanseta? Ce inseamna o lanseta echilibrata? ... si ... Ce mulineta ma sfatuiti sa aleg tinand cont de bugetul redus ( de criza ) de care dispun?

Multumesc pentru intelegere si bunavointa.
Fire intinse tuturor !!!
Echilibrarea se face "la mana" ! Teoretic ,dupa ce-ai pus mulineta pe bat segmentul de la mandrina in sus ar trebuii sa se echilibreze cu segmantul ce cuprinde mandrina si mulineta ,pana la capatul manerului. Practic ,tinand cont de lungimea si greutatea lansetei fiecare isi alege mulineta care considera ca-l avantajaza pe balta. Unii nu suporta mulinetele grele ,altii pe cele mici ,altii vor cu baitrunner si tambur supramarit ...si tot asa , pe acelasi bat se pot pune mai multe tipuri de mulinete care fac ansamblul diferit unul fata de celalalt. Ca linie generala ,e la mintea cocosului ca nu poti pune pe un bat de crap ,o mulineta de marime mica (20-30-40) ,la fel cum pe un bat de spining nu poti pune o mulineta de crap (60-65-80) asa ca acum depinde doar de preferintele si bugetul pe care-l detii sa te hotarasti cam ce mulineta ti-ai dorii.
Cat inseamana "buget redus " ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
CARPediem
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2009, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de CARPediem » 27 Apr 2009, 13:21

Buget redus inseamna 1 mil , 1mil 1/2, maxim 2 milioane pentru o mulineta.

Multumesc pentru raspunsurile prompte. Fir intins !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de gor965 » 27 Apr 2009, 19:21

Sub 200 ron gasesti : Banax Helicon 5600 nf ,Banax 5400 nf , Okuma Travertine 65 ,Okuma LongBow 65 , Okuma Avenger 65 , Attack FR 6500 , ET Long Cast 8000 ,Trabucco Asahi CRS 8000 , Cormoran XD - 5000 ...un pic peste 200 ron : Okuma Powerliner 860 , Trabucco Maxxis SK 6000 , K-karp Excellence vx 8000 !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de cosmake » 27 Apr 2009, 20:32

O mulineta de care sint super incintat si care nimeni nu a adus-o in discutie este RAINBOW FM 8000
Eu o folosesc pe Sert Uploader de 3.90 si sint chiar incintat de cum lucreaza amindoua. Pretulei este undeva la 120 lei
Chiar as vrea sa vad niste pareri despre aceasta mulineta , cit despre bete sint super si am fost cu ele si la caras si la ciortan dar trebuie sa ai ceva finete ca si pescar :D

Avatar utilizator
CARPediem
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2009, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de CARPediem » 27 Apr 2009, 20:41

ok. sunt destul de multe de unde sa pot alege insa ma tem sa nu gresesc din nou.

Din experienta si dupa parerea dumneavoastra care anume mulineta considerati ca se potriveste. Ce ma sfatuiti?

Descrierea lansetei: 3,60 m lungime; actiune de varf; putere de aruncare: 80-150 gr; 5 elemente; 4 inele SIC; greutate 358 gr.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de gor965 » 27 Apr 2009, 21:09

Toate enumerate mai sus se brodesc ,insa daca poti ,ia-ti Okuma Poweriner ! ...este 219 ron ,dar inca isi merita banii !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de cosmake » 27 Apr 2009, 21:10

parerea mea ca lanseta este super buna(raport calitate pret), poti sa mergi cu ea linistit si la somn si la crap si la caras chiar daca este o un bat ceva mai tare iar ca si mulineta iti recumand ceva cu tambur mare si raport recuperare 4,2:1. Sa sti ca nu neaparat sculele definesc un pescar ci maiestria lui din toate punctele de vedere.
Eu personal nu-mi permit sa merg in conpetitii dar am curaj sa provoc pe orcine la un pescuit la crap de pina la 3,5 Kg la prajina cu fir de 0,18 precum si la un pescuit pe orice riu sau balta care nu este plina ochi de crap
Fir intins si sa nu-ti para rau de achizitie ca nu ai gresit deloc chiar daca la inceput batul ti se pare rigid te vei obisnui si vei vedea ca nu o sa te mai desparti de el

Avatar utilizator
CARPediem
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2009, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de CARPediem » 27 Apr 2009, 21:56

Gor am vazut pe un mag online ca au si Okuma Powerline 865 la acelasi pret si cu rezerva mai mare de fir. O fi mai grea pentru batul asta, fata de 860? Se echilibreaza la fel de bine si cu 865 ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de gor965 » 27 Apr 2009, 22:14

Sunt identice ...ma rog, difera adancimea tamburului si e o diferenta de 10 gr. intre ele ! Mai mult , cea 865 inghite enorm de mult fir si nu se merita s-o iei decat daca pescuiesti plantat la distanta mare (>300 m) ori dai dupa somn cu fir foarte gros (>0.60 mm)
E o mulineta relativ grea (710 gr) dar stai fara grija, se pupa destul de bine cu betele de 3.60 si lanseta in stilul asta de pescuit sta mai mult timp pe suporti ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
CARPediem
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2009, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de CARPediem » 27 Apr 2009, 23:11

Avand in vedere ca sunt novice in pescuit, nu pescuiesc plantat si nici la somn nu indraznesc. Prin urmare inteleg ca e mai bine sa raman la 860.

Iti multumesc inca odata pentru sfaturile pertinente si pentru raspunsurile prompte. Am sa apelez in continuare la sfaturile tale si ale celor de pe acest forum.

Sa ai fire intinse si capturi record in 2009 !!!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de pescar_s » 28 Apr 2009, 01:53

va salut!-batul nu spun ca e stralucit, dar destul de util...vrei crap? dai la crap, vrei somn?dai la somn.... face fata cu brio in orice situatie, mai ales ca te poti lasa in el fara frica si cu un 0,25 am dat aproape de100 de metri fara prea mare efort. eu m-am procopsit cu 3 bete la 3,90 si pot sa spun ca sunt multumit de cum lucreaza. in privinta mulinetei se poate folosii orice tip cu conditia sa aiba tamburul incapator,long-cast, baitruner,rulment la galet-inclusiv in angrenaje, adica ceva de gabarit- chiar daca este mai grea, nici batul nu ie mai procopsit, iar pretul in jur la 100 ca nu toti umblam cu maldaru de scule dupa noi pe malul baltii. Si fiindca Cosmake a adus vorba de RAINBOW, ete ca am si eu una, este GA 70, 9 rulmenti, 300m-0,35, baitruner si are cam la 700 gr, ce sa zic arata bine dar nu prea i-am vazut potentialul ca nu am dat de prea multe ori cu ea anu asta, face parte din categoria chinezismelor ca nu prea am vazuto pe internet(si am cautat ca lumea nu asa)poate ai tu Cosmake ceva detalii despre ea, oricum ai sta bine pe tele-SERTul meu ;) fac parte din aceeas categorie din punct de vedere calitativ-deci sunt facute de tavaleala :D fire-ntinse sa aveti!!!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: SERT Uploader 3905

Mesaj de pescar_s » 28 Apr 2009, 10:42

ia uite -asta e
Fişiere ataşate
cum ti se pare
cum ti se pare

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”