Moara Vlasiei 2

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Moara Vlasiei 2

Mesaj de Coleman » 04 Dec 2008, 00:29

Locatia
-din BUCURESTI se iese prin COLENTINA ,sos ANDRONACHE,se trece de linia de centura, com STEFANESTI dupa care se intra in com DASCALU si la intalnirea indicatorului DRUM CU PRIORITATE se face la stanga(este si un indicator cu MOARA VLASIEI) si se tine drumul drept pana la balta.

Data
01-12-2008

Taxa
60 RON c&r,max 4 lansete/undite,montura cu 1 singur ac,saltea de primire
pana la data de 06-04-2009 se pescuieste doar c&r
Din 06-04-2009 taxa este urmatoarea:
100RON/12ore/5kg peste
60 RON/12ore/C&R
120RON/24ore/C&R
TAXA PLANTAT 40 RON PENTRU 12 sau 24 ORE
Se pescuieste de la ora 6 pana la ora 18

Momeli folosite
porumb (dipuit s&o)

Cantitate peste prinsa
1 crap de aproximativ 4-5 kg

Comentariu partida
O partida buna, pe o ceata foarte deasa.Apa este foarte rece si sunt sanse minime sa prinzi mai mult de 2-3 pesti dar nu se stie niciodata,sper sa mai apuc sa mai fac o partida anul asta.
Picture 001.jpg
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
julian mihai
senior
senior
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008, 16:13

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de julian mihai » 08 Feb 2009, 11:30

Ieri 07 02 2009 a fost prima iesire la o partida de pescuit de o zi pe Moara Vlasiei2,si desi am sosit pe balta la 6 si jumatate am prins ultimul loc(cred).O partida frumoasa,din punct de vedere al vremii,ca pestele nu a vrut sa se arate.Din ce-am vazut pe balta,care repet era full,un singur peste am vazut ca sa scos dar la plantat,apa fiind foarte rece
Momeli folosite,porumb si pellete
Taxa 60ron in sistemul c&r,saltea de primire si spray dezinfectant
Nu am pescuit la plantat
Scule 4 la numar cu un singur ac
Cai de acces foarte bune
FairPlay Team

Avatar utilizator
Catalin Mateescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 07 Mar 2009, 10:43

Moara Vlasiei 5 martie 2009

Mesaj de Catalin Mateescu » 07 Mar 2009, 19:25

Data: 05.03.2009
Nu mai repet locatia.
Taxa : 60 lei C&R
La ora 6,30 am fost primul pe balta, iar dupa o discutie cu paznicii m-am asezat undeva pe la mijlocul ei, unde apa era mai adanca.
Planul era sa incerc niste boilisuri solubile facute de mine, dar nu a fost sa fie ziua lor. Al doilea obiectiv a fost maggot clip-ul, unde obiectivul a fost indeplinit, dar nu in proportia asteptata.
A fost ziua porumbului. Inante de toate trebuie sa precizez ca am folosit monturi cu fir de par, cu momitor inline si in plus si saci PVA. Nada spicy, cu granulatie mare cu multe seminte in ea (semintele tinute separat 24 de ore in CSL, atract, betaina), iar sacii PVA nu mai mari de 5-6 cm inaltime umpluti cu...boilisuri solubile sfaramate, cateva boabe de porumb si cativa viermi (totul compactat cat mai bine). Am mai nadit cu boilisuri solubile, cca. 100 si cu bile de nada. cu prastia.
Nu am pescuit departe ci la 60 m de mal.
Capturi : 12 crapi cu greutatea medie de 4 kg (au fost 2 care au depasit putin 5 kg, dar si 2 care au fost sub 3 kg), dintre care 2 i-am prins la vierme pus pe maggot clip.
Observatii : primul peste prins la 30 minute dupa ce am inceput pescuitul; dupa al doilea peste am aruncat cca 40 de bile de nada cat o nuca, lucru care a facut sa fac o pauza de o ora si jumate fara trasatura; in urmatoarele 2 ore dupa nadire am prins 7 pesti; am nadit iarasi cu bile de nada, iara pauza, ca apoi sa mai prind 3 pesti inainte de plecare.
Pe firul de par 2 boabe de porumb (nu din conserva) cu un puffy mic in capat, iar mai apoi doar o boaba cu un puffy. La 2 boabe le incerca cateva minute inainte sa le inghita, lucru enervant pentru ca nu puteai sa intepi daca nu inghitea si carligul. A propos de carlige: am folosit carlige mici tip wide gape nr.6, cam cat cele clasice de caras, dar care au lucrat impecabil (nu am avut pesti scapati, tot ce-am intepat am adus la mal, pestii cu carligul pozitionat corect, in buza inferioara spre comisura)
Paznicii spuneau ca tot ce s-a prins a facut parte din lotul populat in toamna, batranii inca sunt amortiti...
Concluzii : diferenta intre mine si ceilalti cred ca facut-o saculetul solubil atasat acului, altfel 12 capturi intr-o partida de 8 ore, in conditiile in care vecinii au avut intre 0 si 5-6 pesti, nu se exlica...O alta concluzie este ca mai bine naditi mai mult la inceput si lasati apoi locul sa se linisteasca, cei "noi" sunt mai speriosi.
Si cateva poze:

Catalin Mateescu
P1040561(1).JPG
P1040558(1)(1).JPG

Avatar utilizator
bogdan_84
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 14 Sep 2008, 21:22
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de bogdan_84 » 16 Mar 2009, 18:41

data:16.03.2009
Am pescuit 24 h 120 ron C&R
Drumul f bun!
A inceput in forta si toata noaptea a tras in continu , am luat noaptea in jur de 70 kg
Ziua nu a vrut deloc sa mai dea nici un semn de viata...
momeli , Boiles solubil home made , snowman , bila tare , porumb
Cea mai mare captura 9.800 kg
media 5-6 kg
SL370024.JPG

Avatar utilizator
bogdan_84
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 14 Sep 2008, 21:22
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de bogdan_84 » 10 Apr 2009, 22:30

am mai trecut o data pe la moara! cel din poza are 12 kg
am stat 24 h , am pescuit la boiles , am prins 50 kg foarte prost ziua , noaptea a tras bine.
SL370039.JPG

Avatar utilizator
costi-2001
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 11 Mar 2009, 22:24

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de costi-2001 » 28 Apr 2009, 21:11

Salut,

Am pescui la Moara pe 24.04 de seara pana a doua zi la ora 15.Am prins in jur de 14 buc romanesc, numai la porumb preparat.O partida foarte buna din toate punctele de vedere.Capturile au fost cuprinse intre doua si respectiv opt kg.

Fire intinse!!!

Avatar utilizator
mystik
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 29 Apr 2009, 13:14

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de mystik » 29 Apr 2009, 13:34

Am ajuns in jurul orei 6.30,24 aprilie pe balta si mi-am gasit cu greu un loc bun unde am debarcat, iar la ora 8,30 m-am hotarat sa incerc la porumb dipuit caci la 1016 de la senzor nu avusem nici o trasatura. Am fost inspirat caci la sfarsitul partidei care a fost in jur de 7 ore ,am pierdut numaratoarea crapilor prinsi,intre 4-8kg bucata. A fost o partida excelenta.

Avatar utilizator
velicu alexandru
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 29 Apr 2009, 00:23
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de velicu alexandru » 11 Mai 2009, 21:15

am ajuns pe balta la ora 7..am gasit un lok mai spre coada baltii la padure.....am pescuit cu un nr de 2 lansete la porumb cu aroma de miere,porumb uscat si porumb cu boaba dinaceea mare....am folosot si niste saculeti solubili....mixul folosit este unul furat de la domnul florentin ...cu mii de multumiri..."infopescartv"...am prins 7 bucati intre 4 si 9 kg....o partida f buna din toate pct de vedere mai putin cu ploaia si cu nevasta care sau pus pe capul meu pe la ora 5....
Fişiere ataşate
IMG_0103.JPG

Avatar utilizator
condoiu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 29 Mai 2009, 13:44

Re: Moara Vlasiei 2 captura 19.200 Kg

Mesaj de condoiu » 06 Iun 2009, 13:39

Locatia
-din BUCURESTI se iese prin COLENTINA ,sos ANDRONACHE,se trece de linia de centura, com STEFANESTI dupa care se intra in com DASCALU si la intalnirea indicatorului DRUM CU PRIORITATE se face la stanga(este si un indicator cu MOARA VLASIEI) si se tine drumul drept pana la balta.

Data
25\26 mai 2009

Taxa
100RON/12ore/5kg peste
60 RON/12ore/C&R
120RON/24ore/C&R
TAXA PLANTAT 40 RON PENTRU 12 sau 24 ORE

Momeli folosite
boiles solubil senzor


Cantitate peste prinsa
CRAP kg:
1x 19,200
1x 9,500
2x 6
2x 4
Comentariu partida:
zic eu destul de reusita, nu a batut vantul, nu a fost aglomerat !!!
Fişiere ataşate
photo2.JPG
phto1.JPG

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Galante » 12 Iun 2009, 15:06

Am fost pe data de 02-06-09 pe Moara Vlasiei impreuna cu 2 amici. Ne-am asezat pe ultimele 3 locuri ( cele de la padure) si am inceput sa nadim cu mix de la benzar cu aroma de capsuna completat cu spartura de boliesuri si un mix cu seminte. Am folosit momitorul pentru a intretine patul de nada stiind ca oricum densitatea de peste este mare si nu trebuie momit excesiv. La carlig am pus porumb bonduelle , porumb cu aroma de capsuna si boilies solubil s&o. Desi partida a fost scurta , doar de 12 ore, am reusit sa prindem un total de 145kg ( toti 3) ,captura fiind un crap de 9.5kg la boilies.

Am mai facut o partida pe 11.06.09 folosind exact aceeasi nada si stand pe aceleasi locuri si nu am resuit sa prind decat un ciortan de 2.5kg. Problema a fost la modul cum tragea. Din 6 trasaturi cate am avut in total la 5 mi-a coborat swingerul si automat il intepam superficial . Nu pot sa-mi explic cauza pentru care tragea in stilul asta , poate doar caldura excesiva (37 de grade). Pe toata balta nu s-au prins mai mult de 2 crapi de persoana.
Fişiere ataşate
Crap de 9.5kg pe Moara Vlasiei la boilies solubil s&o
Crap de 9.5kg pe Moara Vlasiei la boilies solubil s&o

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Nowatiny » 29 Iun 2009, 09:08

Ieri 28.06.09 ... o zi de noata 10.
A fost 2'ua iesire pe MV2 , cu rezultate neasteptate.Am prins aprox 30kg crap + un somotei 500 gr.Mi-am doborat recordu cu un crap de 7960 gr , a intra la boiles solubil.
Am pescuit cu boabe de porumb cu usturoi , capsuna , uscate , dipuite in s&q , si boiles planet impact solubile.
A fost o zi superba cu o partida de neuitat.
Drilul :
Fişiere ataşate
Captura
Captura

Avatar utilizator
carpp80
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iul 2009, 10:49

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de carpp80 » 07 Iul 2009, 11:39

Moara Vlasiei 2

Data partidei: 27.06.2009 ; 05.07.2009

Taxa
60 RON c&r,max 4 lansete/undite,montura cu 1 singur ac,saltea de primire
pana la data de 06-04-2009 se pescuieste doar c&r
Din 06-04-2009 taxa este urmatoarea:
100RON/12ore/5kg peste
60 RON/12ore/C&R
120RON/24ore/C&R
TAXA PLANTAT 40 RON PENTRU 12 sau 24 ORE
Se pescuieste de la ora 6 pana la ora 18

Momeli folosite
boilies Squid&Octopus home made
boilies Turbojet-Senzor

Cantitate peste prinsa
27.06.2009 - 12buc=60kg
05.07.2009 - 8buc=50Kg

Comentariu partida: pozele vorbesc
Fişiere ataşate
greutate - 7.600kg
greutate - 7.600kg
greutate - 9.200kg
greutate - 9.200kg

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Galante » 08 Iul 2009, 16:07

Data partidei: 04-07-2009
Locatia: Moara Vlasiei 2

Desi nu vroiam sa merg in weekend pe balta pentru a evita aglomeratia , la insistentele prietenilor am cedat si la ora 5 fara 10 eram la bariera ( a -8-a masina). Nu m-am panicat pentru ca stiam ca nu se mai campeaza noaptea pe a 2-a jumatate a baltii(cea dinstre padure) de la o partida precedenta de 24 de ore asa ca ne-am asezat pe ultimele 3 locuri. Am nadit fiecare cu bulgari la 5 m de malul opus iar la carlig am folosit bilele Impact solubile , puse sub diferite forme: bila intreaga , jumatate , fluture... Pentru a-mi marii sansele am folosit ata solubila pe care am mai pus 2, 3 bile astfel incat sa am langa montura un mic pat de bile. Prima trasatura am avut-o la ora 9:30 iar pana seara am mai avut inca 9 trasaturi , din pacate toti avand intre 4 si 6.5 kg. Per total o partida reusita insa tin sa prezicez ca bilele au facut totul. Pe balta nu prea s-a prins.

Fişiere ataşate
5 kg
5 kg

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Galante » 25 Sep 2009, 16:20

Am mai fost la inca o partida de 24 de ore pe Moara Vlasiei impreuna cu un prieten de pe 23 pana pe 24 sept. Am stat imediat in dreapta gardului primarului pentru capturi si am dat numai pe bile. Ne-am apucat sa nadim cam cu 10 bulgari de fiecare in care am pus :mix benzar betaina , robin red , canepa ,pelete , spartura de boilies , lapte porumb cu aroma de capsuna si aditiv s&o. Noaptea nu prea a fost activitate , am avut in total 6 trasaturi la 8 bete dintre care 4 scosi la mal ( 1 de 10 kg , 1 de 9.5 , 1 de 7.5 si o salonta de 4.8 kg). Am avut si un mic "incident". Intr-un moment de neactivitate din partea pestilor ne-am dus in vizita la D-ul Cristian care pescuia pe primul loc al baltii crezand ca auzim avertizoarele in caz ca trage. Din pacate la intoarcere amicul meu si-a gasit o lanseta in iarba cu varful rupt desi avea bait-runnerul activat. Dimineata a mers mai bine , eu reusind sa pun pe saltea 3 crapi de la 6:30 pana la 8 , toti insa in jur de 5 kg. Pe la ora 9 am inceput sa nadim din nou sperand sa atragem mai multi crapi pe vadul nostru. Surpriza a venit de la un tanar pescar care s-a asezat 2 locuri in dreapta noastra. Pe langa faptul ca nu a nadit absolut de loc , nu avea decat o lanseta cu care sa dea pe la 100 de m ,restul le arunca undeva la 30 de m de mal. De cand a venit pana la plecare a avut trasaturi la ACEA lanseta mai mult decat am avut noi la 8 in conditiile in care dadea tot pe Planet Impact solubile. Un alt lucru destul de ciudat a fost ca nu am avut nici o trasatura la monturi cu momitor ceea ce e destul de ciudat pentru ca in partidele trecute numai asa tragea, astfel dupa 6 ore tracand pe plumb la toate lansetele si marind frecventa prezentarilor. Per total o partida bunicica dar cu multe semne de intrebare. Fir intins va doresc!
Fişiere ataşate
Intepare perfecta. Scuzati plumbul , nu eram pregatiti pentru asa ceva :D
Intepare perfecta. Scuzati plumbul , nu eram pregatiti pentru asa ceva :D

Avatar utilizator
BobbyZ
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 26 Sep 2009, 02:14

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de BobbyZ » 26 Sep 2009, 02:43

-Moara vlasiei
-24 septembrie
-600ron-12 h catch and release ,100 ron 12 h 5gk
-4 lansete
-boiless solubil
-50 kg
-Noi suntem surpriza de care ziceai..si eu consider k am fost norocosi,avand in vedere ca am facut 2 galeti de nada pe care nu am putut duce-o in larg pt ca am avut racheta si nu a fost buna,data viitoare sigur venim cu o catapulta:)..am reusti sa aruncam niste boiless-uri cu o cobra,si am prins 5 crapi intre 8 si 8,5 kg, unul la 10kg,si doi la 5,respectiv 7 kg..vreau sa spun ca am prins numai la monturi facute de noi,cele cumparate deja facute nu au avut nici macar o trasatura.curios!vom reveni numai pe aceasta balta cat ne va permite vremea.. Fir Intins!! **==
Fişiere ataşate
DSC00750.JPG

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”